4p
Tavaly ősz óta csak kondenzációs kazánokat lehet üzembe helyezni, ami bár jót tesz a környezetnek és a rezsin is spórolunk, cserébe egyszer több milliót kell fizetni a fűtés cseréjére. Az új kazánok ugyanis csak speciális kéményekkel működtethetők. Az állam ugyan ad rá valamennyi támogatást, kérdés azonban, hogy a társasházak tudják-e még így is finanszírozni a cserét.

Ahogy arról már korábban írtunk, tavaly óriási kazáncsere-programot folytatott az állam, így sokkal környezettudatosabb és hatékonyabb kazánok álltak forgalomba, ez megfelelt az uniós irányelveknek is. Ősz óta így kizárólag kondenzációs elven működő kazánokat lehet üzembe helyezni, ezeket azonban nem lehet a régi kéményekkel működtetni. Ezek kitelepítése egy családi háznál akár milliós tételt is jelenthetnek, egy társasháznál pedig 2-3 millióra is rúghat a kémények cseréje, ezt közölte az OTP Lakástakarék a Privátbankár.hu-val.

Nagy bajban a társasházak

A kémények felújítása ráadásul nem egyszerű. Budapest tele van öreg, akár száz évnél is idősebb házakkal, ahol 20-30 méteres szakaszokat kellene cserélni a kéményből. Ráadásul az évszázados fűtési rendszerek miatt épületenként akár 5-6 külön kéménnyel is találkozhatunk, ezeket pedig külön-külön kell bélelni. Ez a beruházás kerülhet több millió forintba a társasházaknak, véli a Domokos Mérnök Iroda ügyvezetője, Domokos Adrián. Ha azonban ide vesszük az egyéb kiegészítő munkákat is, mint az engedélyeztetés, a tetőjárda felújítása és a tervezés, ez a tétel a többszörösére is nőhet.

Az sem mindegy, hogy egy társasház esetében ki fizeti ki mindezt. Ha ugyanis akár csak egy lakó cseréli ki modernebbre kazánját, úgy az egész épület közös kéményét is fel kell újítani, újra kell bélelni. Ez komoly konfliktus forrása lehet a lakóközösségben, ha a felújítás költségeit nem egyedül a korszerűsítő lakónak, hanem a társasháznak kell a közös kasszából állnia. A jövőben várhatóan egyre több ilyen típusú átalakításra lesz szükség, ezért érdemes a társasházaknak jó előre felkészülnie ezekre a kiadásokra.

De miért kell az a drága kémény?

Az új típusú kondenzációs kazánok hatékonysága abban rejlik, hogy a távozó égéstermékből is nyernek vissza hőt, amely így javítja az eszköz hatásfokát, hiszen kevesebb a hőveszteség. Az uniós jogszabály értelmében a kazánok hatásfoka el kell, hogy érje a legalább a 86 százalékot. Ennek azonban komoly ára van: a hagyományos kazánok 100-120 fokos hőmérsékletű égésterméke helyett csupán 50-60 fokos gáz távozik.

Annak érdekében, hogy a kéményen felszálló füst gyorsan és biztonságosan tudjon távozni, egy ventillátorra van szükség, amely azonban csak akkor tud rendesen üzemelni, ha a kémény sehol sem szivárog, tehát tökéletes a szigetelése és kiállja a szigorú nyomáspróba előírásait. Ez azonban a régi kéményeknél egyáltalán nem volt szempont, ezért a kémények kialakítása és az elhasználódás mértéke miatt sem alkalmasak az új feladat ellátására. Ha ez még nem lenne elég, a kondenzációs kazánból kiáramló gázokból akár napi 20 liter erősen savas kémhatású kondenzvíz is kicsapódik, amely hónapok alatt szétmarja a korábbi csöveket.

Mit tehet az állam?

Ugyanakkor nem csak a társasházakat érinti a probléma, hiszen a hazai lakásállomány többségét kitevő családi házak esetében is hasonló munkafolyamatokkal kell számolni. A régi épületeknél jellemző, hogy a kéményt csak téglából rakták ki, amely alkalmatlan egy modernebb rendszer kiszolgálására. Ráadásul a tapasztalatok szerint sokszor előfordul, hogy az épületek tervezésekor az építészek – a konkrét fűtésrendszer ismeretének hiányában – csak egy általános kéményvázlatot vetettek papírra.

Ez bizonyos esetekben, főleg a költségbecslésnél félrevezető lehet, hiszen a legmodernebb kémények kialakítása milliós tétel is lehet a későbbiekben. Lakástakarékkal azonban hat év alatt már nagyjából fél millió forint támogatást szerezhetünk, ez bőven fedezi a kémény bélelését. Társasháznál azonban ennek a többszörösével, tíz év alatt 3 millió forint támogatással számolhatunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG