4p
A gazdasági növekedés egyik legjobb mutatója az ingatlanbefektetési piac aktivitása. Idén ez nálunk minden eddiginél rosszabbul alakult. Bár egyesek szerint látszanak a kilábalás jelei, amíg nem lesz gazdasági növekedés, felesleges csökkenő kamatfelárról és bérleti díjakról beszélni - derült ki egy sajtóbeszélgetésen.

8:1 – kezdte focihasonlattal a beszélgetést a moderátor, Dános Pál, a KPMG ingatlan-tanácsadási csoportjának igazgatója. A felvezetésben a meghívott ingatlanbefektetőknek és banki szakembereknek arra kellett reagálniuk, hogy mi jut eszükbe a saját területükön a 8:1-ről.

A sajtóbeszélgetést a KPMG adótanácsadó szervezte, melyen bemutatták legfrissebb felmérésüket, a közép-európai befektetési ingatlanpiaccal foglalkozó CEE Property Lending Barometer 2013-at.

Török Árpád, a TriGránit vezérigazgatója csak két szót mondott: tragikus és reális. Ezzel arra utalt, hogy az ingatlanpiac hazai teljesítménye idén még a tavalyit sem érte el. Hozzátette: sem tranzakciószámban, sem volumenben nem történt semmi érdemi idén. Szerinte, amíg nincs gazdasági növekedés, a kilábalás esélyeit sem érdemes latolgatni.

Noah M. Steinberg, a WING Zrt. elnök-vezérigazgatója ironikusan annyit mondott: Magyarország jobban teljesít, ám sokak meglepetésére hozzátette, ő maga enyhe, de egészséges javulásra számít az ingatlanpiacon 2014-ben. Mint mondta: a javuló makrogazdasági adatok egyáltalán nem indokolják a befektetői pesszimizmust. Szerinte ez inkább az ország negatív megítélésének köszönhető.

Balázs Zoltán, az Erste Bank Speciális Kezelésű Ingatlanok vezetője humorosan csak annyit mondott: a 8:1 minden bizonnyal a válság előtti hitel és tőke arányt mutathatja. Ezzel arra utalt, hogy a hazai ingatlanpiac csúcspontján (2000-2007 környékén) igen gyakoriak voltak a tőkeáttételes banki finanszírozási műveletek.

Kik finanszíroznak ma egyáltalán?

Török Árpád szerint nem kérdés, hogy Magyarország lemaradt, míg Lengyelország csúcsra jutott a régióban. A lengyel piac népszerűsége azért is vitathatatlan, mert ott finanszíroznak a bankok, holott jóval magasabbak lettek a bérleti díjak és nagyobbak a költségek is, mint nálunk. Mindennél többet elmond, hogy a varsói prémium tranzakciós hozamok 6-6,25 százalék között találhatók, míg a budapesti 7,5-7,75 százalék közé tehető. Nem véletlen, hogy a TriGránit jelenleg főként Lengyelországban aktív: idén négy irodaházat és egy bevásárlóközpontot adnak/adtak át.

Noah M. Steinberg, némileg meglepetést okozva, azt mondta: nem tapasztalta, hogy az irodapiacon Budapesten romlott volna a helyzet a tavalyihoz képest. Bár magas az üresedés, a legtöbb irodaház szépen teljesít, a bérlők erős pozícióban vannak. Legalábbis nincs üresen kongó belvárosi irodaház Budapesten. Ezek szerinte azt mutatják, hogy Magyarországon nem ingatlan, hanem pénzügyi válság van. Szerinte egyébként itthon ma kizárólag állami építkezések zajlanak, illetve nemzetközi vállalatok külföldi anyabankjai finanszíroznak.

Csobádi Ákos a Raiffeisen bank projektfinanszírozási szakértője szerint, a hazai bankok azért nem hiteleznek, mert a kockázati költségük megnőtt, drágábbak lettek a bankközi forrásaik, illetve az ingatlanpiaci tőkekövetelmények is szigorodtak más finanszírozási formákkal szemben. A bankok inkább a meglévő ingatlanaik fenntartásával vannak elfoglalva, bár van olyan bank is, amely szabadulni akar ingatlan portfóliójától – mondta.

Banki oldalról egyetértettek abban, hogy a bankok számára most a legfontosabb stratégiai cél az, hogy átstrukturálják a rossz hiteleiket. Ezt támasztja alá a KPMG fenti felmérése is, amely szerint a hazai banki ingatlanhitelek 20 százaléka nagyon problémás, 28 százalékkal kisebb probléma van. A bankosok szerint új fejlesztésre nincs igény, mivel az irodapiacon több saját tőke kell, és a bérleti díjak is alacsonyabbak lettek, mint a válság előtt. Egyedül a top zöld irodákra van bérlői kereslet Budapesten – mondta Balázs Zoltán, az Erste Banktól, aki egyébként a budapesti lakópark piacban lát most fantáziát.

Slágertermék lehet az MNB növekedési programja

A banki résztvevők (Raiffeisen, Erste) nagyon dicsérték a Magyar Nemzeti Bank 2000 milliárd forintos növekedési hitelprogramját, különösen a jövő év végéig igényelhető második hullámot. Csobádi szerint a bankok devizakockázatot szüntettek, olcsóbb kamattal, ami egy win-win szituáció. Kiemelte: nagyon helyes, hogy az új program csak az új fejlesztéseket preferálja, míg a hitelkiváltás aránya csak 10 százalék. Ezért ez lehet a jövő év slágerterméke a kkv-k körében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG