5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindenki szeretné lefaragni a költségeit és optimalizálni az ingatlanvagyon mindennapi használatát. Milliárdokat érő eszközt, az adatot kapták a kezükbe ehhez az épületeket üzemeltetők és egyre többen élnek vele. Olyan királyság ez, amit senki sem akar megdönteni.

Aranybánya, kincs, pénzcsap - ezekkel szokták jellemezni a legfontosabbá előlépett tényezőt a kereskedelmi ingatlanok piacán. Ez nem más, mint az adat, amiből több millió keletkezik, folyamatosan híznak az adatbázisok és ha okosan használják fel, akkor tényleg sok pénzt hozhat a gazdájának most, amikor mindennek az ára az egekben van. Vagyis a régi mondás: "Cash is King" mellé ma már bőven felzárkózott a Big Data is. 

Az OTP új budapesti irodaközpontja. Itt is mindent mérnek. Fotó: privatbankar/Mester Nándor
Az OTP új budapesti irodaközpontja. Itt is mindent mérnek. Fotó: privatbankar/Mester Nándor

A járvány után a hibrid modell vagy a távmunka hódít, amelynek menedzselése a létesítménygazdálkodók számára komoly kihívást jelent. Elvesztegetett időt és csökkent hatékonyságot eredményez, ha a dolgozók nem találnak szabad íróasztalokat vagy megfelelő nagyságú tárgyalókat. Erre megoldást kell találni, ebben segíthet az adatgyűjtés, illetve adatelemzés, hogy az üzemeltető szakemberek megismerjék a munkavállalók szokásait, és ez alapján újragondolhassák a helyhasználatot. 

Manapság mindent mérnek: ki és mikor lép be és ki, mennyi energiát emészt fel a hűtés-fűtés, az árnyékolás, mennyi vizet használnak el a kézmosáskor és milyen gyakran kell felmosni a padlót. Az sem mindegy, hogy mennyien vannak egy adott pillanatban egy tárgyalóteremben, egy raktárban vagy egy üzemben, mert a légbefúvást és a világítást is ehhez kell igazítani.

Idén erősödhet az úgynevezett Proptech (digitális technológiák) megoldások implementációja és ezen belül az IoT alapú rendszerek (Internet of Things) széleskörűbb alkalmazása. Az elektronikai berendezések és a hőmérséklet távoli szabályozásával például elkerülhető a szélsőséges hőmérsékletingadozás és a felesleges használat. A karbantartások tervezésében és időzítésében is hatékony segítséget nyújthatnak az elemzett adatok.

Az ellátási gondok (különösen a gázellátás esetében) ugyanakkor komoly fenyegetést jelentenek. Nem véletlen, hogy aki csak teheti, áttér a távhőre vagy a hőszivattyús megoldásra, már sok ilyen irodaházat találni Budapesten és néhány vidéki nagyvárosban. Az ukrajnai háború következtében az üzemeltetéshez szükséges eszközök ára is megemelkedett, ráadásul jellemzőek a folyamatos további áremelkedések is. A korábbi beszerzések egy sokkal gyengébb forintárfolyamon történtek, ez is rontott a cégek helyzetén. 

Az energiaválság és a drasztikus áremelések komoly takarékosságra ösztönzik a megrendelő cégeket, miközben épphogy felocsúdtak a Covid-helyzet kihívásaiból. A fő kihívás idén az energiaárrobbanás negatív hatásainak ellensúlyozása és a létfontosságú, de a hatékonyságot alapjaiban nem hátráltató megoldások megtalálása lesz. 

Az irodaházakat, bevásárlóközpontokat és raktárakat üzemeltető szolgáltatók oldaláról mindemellett a szakképzett munkaerő hiánya és az üzemeltetésben alkalmazott alapanyagok folyamatos árnövekedése okozza a legnagyobb fejtörést. Egyelőre nem látszik, hogy az utóbbi kettő ellen mit tudnak tenni.

Méretessé nőtt a szektor
A Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO FM) tagvállalatainak árbevétele tavaly meghaladta a 300 milliárd forintot, a kezelt terület 15 millió négyzetméter, a közvetlen alkalmazottak száma pedig 15 ezer fő. A szervezet jelenleg további 1000 betöltetlen pozíciót tart nyilván Budapesten és az agglomerációban, de a legégetőbb munkaerő-hiány Nyugat-Magyarországon tapasztalható. 

Nem jó hír, hogy növekedett a késve teljesítő beszállítók aránya. A piaci szereplők többsége a megrendelések eseti vagy teljes megszüntetései miatt a kintlévőség állományának soha nem látott mértékű, 6,14 százalékos növekedésére számítanak idén. Az üzemanyagárak növekedése lényegesen emeli a magas üzemanyag igényű szolgáltatások árát. A munkaerő hiánya és a 20 százalékot meghaladó infláció együttesen erős bérnyomást eredményez a létesítménygazdálkodás iparágban – fogalmazott a minap a LEO FM az idei kilátásokat taglalva. 

„Mindenki takarékoskodásra kényszerült, de ez komoly üzleti lehetőség is egyben, hiszen előtérbe hozza az energiahatékonyságot növelő beruházásokat” – összegezte Schmidt József, a szervezet elnöke.

A szektor szakértői szerint a fenntarthatóság lesz a létesítménygazdálkodás egyik legmeghatározóbb trendje 2023-ban. A környezetvédelmi kérdések – a takarékosság lehetősége miatt is – egyre nagyobb hangsúlyt kapnak, így számottevően több vállalkozás keresi a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének lehetőségeit. Ez azt jelenti, hogy a fenntartható gyakorlatok, például az energiahatékony világítás és a jobb környezetgazdálkodás magasabb prioritási szintre léptek a létesítménygazdálkodásban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Egyre több magyar vásárol lakást Spanyolországban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 16:31
Befektetési és letelepedési szándékkal egyaránt sokan nézelődnek a magyarok a külföldi ingatlanpiacokon. Szándékaikat a politikai és gazdasági változások is erősítik. 
Ingatlan A kormány új csodafegyvere felforgatja az ingatlanpiacot?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:42
Tavaly tavasz óta tartó csökkenés után fordulatot hozhat a támogatott lakáshitelek piacán az Otthon Start Program.
Ingatlan Meglepetés az új lakáshitelnél: a vártnál kedvezőbb lett a program
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:24
Megjelentek az első lakás vásárlását célzó új államilag támogatott konstrukció részletei. Szakértők szerint az Otthon Start program láncreakciót indíthat el.
Ingatlan Itt a várva várt fordulat az ingatlanpiacon
Herman Bernadett | 2025. július 1. 10:35
Júniusban már a vevők diktáltak az ingatlanpiacon. Enyhült a nyomás, már csak a megfizethető lakások iránt van élénk érdeklődés.
Ingatlan Kiderült, hol vannak a legolcsóbb vízparti nyaralók Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 09:09
A nyaralóövezetekben, vízparti településeken lévő lakóingatlanok, nyaralók árai között is tetemes különbségek vannak az országon belül.
Ingatlan Zuhanó ingatlanárak, jogbizonytalanság, csökkenő likviditás az agglomerációban?
Sasvári Péter | 2025. június 23. 05:59
Komoly zavarokat okozhat az ingatlanpiacon a helyi önazonosság védelméről szóló törvény a Duna House szerint. Az intézkedés ugyanis bizonytalansági tényezőként jelenhet meg, és így ronthatja a vásárlási kedvet. De vajon mennyire forgatja fel az ágazatot a törvény?
Ingatlan Nem jó ötlet most panellakást venni
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 11:17
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból.
Ingatlan Hitelből venne lakást? Akkor ennek most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. június 4. 08:36
Amennyiben a szükséges önerő előteremtése nehézséget okoz, vagy a maximális finanszírozáshoz még így sem elegendő, megoldás lehet a pótfedezet bevonása.
Ingatlan Lakásválság: még többen költözhetnek ki Budapestről
Privátbankár.hu | 2025. május 29. 09:57
A budapesti lakáspiac élénkülése már 2024-ben beindult.
Ingatlan Tényleg annyiért mennek el az ingatlanok, amennyiért meghirdetik őket?
Natív tartalom | 2025. május 28. 08:19
Az elmúlt hónapokban sok szó esett arról, hogy az ingatlanpiacon az eladók ceruzája nagyon vastagon fog, a hirdetési árak alapján szárnyaló piacot kell látnunk. Érdekes kérdés, hogy ezt az optimizmust mennyiben követi a tényleges árszint. Valóban ilyen árakon kelnek el az ingatlanok, vagy a végső üzletek szerényebb szinteken köttetnek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG