4p

Egyre kevesebben tudják vagy akarják megfizetni az új ingatlanokat.

Putyin sem tudja megállítani a határon az inflációt. Ennek kiváló példája a lakáspiac, ahol immár csillagászati árak vannak. Több felmérés is készült, a legfrissebb a Knigth Frank nemzetközi ingatlan tanácsadóé. Eszerint Szentpéterváron, ahol egyébként sokáig markáns volt az új társasházi lakások iránti kereslet, az elmúlt 12 hónapban 22 százalékkal mentek fel a lakásárak. Most 566 ezer rubelt kérnek egy négyzetméterért. 

Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com
Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com

Moszkvában hasonló a dinamika. Mindkét nagyvárosban visszafogottabbak lettek a vevőjelöltek, sok fejlesztőnek kellett csökkenteni az árat, így a kivitelezési költségek drámai emelkedését nem tudták maradéktalanul érvényesíteni. Szentpéterváron még így sem sikerült több új lakást eladni, mint 2021 azonos időszakában, sőt, 26 százaléknyi eladatlan ingatlan van a nyakukon.

Egy júliusi szakmai konferencián több érintett cég és elemző is 2021-hez képest legalább 25 százalékos visszaesést jósolt 2022-re az új építésű lakások értékesítésében az egész országot tekintve. Utoljára 2015-ben volt ekkora zuhanás a megelőző évhez képest. Szinte mindannyian azt mondták, hogy a megdrágult jelzáloghitelek miatt sokan elhalasztják vásárlást. Akkor két év kellett a piac visszakapaszkodásához, most talán még többre lesz szükség. Azt is mondták, hogy elfogyott a támogatott lakáshitelre szánt állami keret, így a vevőknek nem marad más, mint a piaci alapú, nyilvánvalóan drága hitel.

Kissé olcsóbb lett Szentpétervár

A 2010 után épült, tehát korszerűnek mondható használt lakások átlagos négyzetméterára a Néva parti városban jelenleg 551 ezer rubel, ez viszont 4 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Az eladók tehát kénytelenek voltak kicsit engedni, hiszen mérséklődött a kereslet.

Az eladatlan készleteket növeli, hogy a már futó beruházások során elkészült lakások száma és összterülete növekedett az idei első félévben. Az orosz statisztikai hivatal eheti közlése szerint júniusban 8,1 millió négyzetméternyi lakást adtak át a kivitelezők a fejlesztőknek, ez 5,6 százalékkal több, mint 2021 azonos hónapjában. Az első hat hónapot nézve 52,6 millió négyzetméter a végösszeg, ez brutális, 44,2 százalékos emelkedés a tavalyi első félévhez képest.

A korrektség jegyében azért megjegyezzük, hogy itt erős a bázishatás, hiszen tavaly a Covid miatt Oroszországban is lelassultak az építkezések. Ám ez a lassulás csak a tervezetthez képest értendő,  hiszen a teljes 2021-es évet nézve nem volt visszaesés az azt megelőző évhez képest, sőt: 2021-ben összesen 92,6 millió négyzetméternyi lakást fejeztek be, ez az eredmény 12,7 százalékkal jobb mint a 2020-ban elért.

A tanácsadó cég képviselője szerint az orosz befektetők és a szimpla vásárlók figyelme azután fordult a hazai új építésű projektek felé, hogy a háború miatt az orosz állampolgárok európai ingatlanvásárlásait erősen korlátozták. Péterváron főleg a divatos folyóparti területeken lévő, nagy belmagasságú, jó beosztású és főleg jó állapotú használt lakásokat keresik, köztük a külföldiek is. 

Zuhant a rubel, futottak a lakásokért

 Az orosz lakáspiaci forgalomra erős hatással volt a háború elején a rubel óriási értékvesztése, illetve a hitelkamatok durva megemelkedése. Emlékezzünk: a jegybank 20 százalékra vitte fel az alapkamatot, értelemszerűen a jelzáloghiteleket is ehhez igazították a bankok. Százezrek akarták hirtelen ingatlanba menekíteni a pénzük egy részét, a közvetítők alig győzték kiszolgálni a vevőket. Az infláció azonban nem állt le, sőt, felpörgött azóta, még inkább felfelé lökve az új és a használt lakások árát, s hiába van most stagnálás, a magas árak sokakat elgondolkodtatnak, többen elhalasztják a vásárlást.

Természetesen a kivitelezési költségek megugrása az állami építkezések árát is megemelte. Tavasszal már 100 milliárd rubelt különített el a kormány a megkezdett építkezések befejezésére, de július közepén újabb 80 milliárd rubelt szavazott meg erre a célra. Elfogadtak egy ötéves tervet, amiben kimondták – Putyin elnök külön utasításának megfelelően –, hogy mind az 1780 állami projektet időben be kell fejezni. Mihail Misusztyin miniszterelnök még tovább ment és azt mondta: egy állami építkezést nem lehet három évnél tovább elhúzni, sokkal szigorúbb határidőket kell megszabni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG