5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Terjedőben van az inkább klub, mint iroda modellje az Egyesült Államokban. Már Európában is egyre több ilyen működik. Hozzánk még nem nagyon ért el ez a hullám. 

A járvány nagyon betett az irodapiacnak. A hagyományos irodaházak gyakorlatilag két éve csak vergődnek amiatt, hogy a bérlő vállalatok még mindig nem tudták eldönteni, mi legyen hosszú távon az igazi arány a home office és a benti munka között. A CBRE globális tanácsadó cég szerint az Egyesült Államokban majdnem 10 százalékkal esett vissza a kereslet a rugalmas irodaterületek iránt 2021 harmadik negyedévében.

Már-már hotelben érezzük magunkat egyre több irodaház halljában (fotó: CPI)
Már-már hotelben érezzük magunkat egyre több irodaház halljában (fotó: CPI)

Továbbra is igaz, hogy a menedzsmentnek veszteségekkel kell számolnia: a folyamatos otthoni munka miatt csökken a kötődés a céghez, a munkatársakhoz, kevésbé érvényesül a személyes kapcsolattartásból adódó plusz érték. Pont emiatt a cégek vezetői mégis szeretnék valamilyen módon visszahozni a munkatársakat az irodákba. Kérdés, hogy a happy hour kezdeményezések, a masszázs bérletek, a különböző szórakoztató megoldások és ajándékkártyák kellő motivációt jelentenek-e a kollégáknak. 

Nem jártak jól sokáig a különféle alternatív irodaterületeket üzemeltetők sem, a sok kis cég vagy egyéni vállalkozó inkább a saját lakását és kevésbé őket választotta. A legújabb hírek azonban a co-working, mint koncepció sikeres túléléséről, sőt a kategórián belüli újításokról szólnak.

Amerikában – az átoltottság növekedésével - megint magukra találtak a műfaj klasszikusai, a WeWork és társai, sőt már terjeszkedni is kezdtek vagy visszavettek előzőleg felhagyott területeikből. Az omikron ugyan ott is vihar sebesen terjed, de azért a biznisz egyre stabilabb. 

Erőre kaptak a speciális csoportokat megcélzó co-working vállalkozások is. Houstonban működik például a SheSpace nevű cég, amelyik női egyéni vállalkozókra és nők által vezetett kisebb cégekre összpontosít. A bisnow.com üzleti portál beszámolóját olvasva ez inkább egy klub szerű intézmény, ahol mellesleg dolgozni is lehet a néhány külön helyiségben és tárgyalóban. A 600-700 négyzetméteres területen van önálló szoptató és pelenkázó szoba is, a nappalinak tetsző teremben a bérlők által ingyen felajánlott könyveket lehet olvasgatni. 

A női célcsoportra hajtó vállalkozásokon kívül olyan is van, amelyik az LMBTQI közösséget, egy másik az afro-amerikaiakat célozza. Houstonban szinte mindegyiknek kicsinek bizonyult az eddigi pár száz négyzetméteres co-working helyiség, ezért nagyobbra vadásznak. Jelentős fejlődésre számít a női közönség meghódítását már öt éve végző The Wing és a Hera Hub is. Fotó stúdiót akarnak berendezni és növelni a co-working irodán belüli közösségi célú helyiségek méreteit.

A SheSpace esetében igyekeznek kiszűrni az eféle munkahelyre nem feltétlenül való embereket. Bevezettek egy próbaidőszakot, az alatt kell kiderülnie, ha van valami gond a tagságot vásárolni szándékozóval. Más cégek az árazással igyekeznek csínján bánni. Előfordult, hogy ha túl sokáig engedték az ingyen kávét vagy ásványvizet, akkor gyorsan felment a tagság létszáma és az már zavaró volt a többieknek.

Sok üzemeltető megértette, hogy nem szabad zárt dobozként működtetni egy co-working irodát. Néhányan kifejezetten olyan bérlemény kerestek, amelyiknek nagy utcai portálja van, így az üvegen keresztül belátnak a járókelők és érzékelik egy adott hely atmoszféráját. Egy klasszikus irodaházban az alsó traktust nem adják oda ilyen célra, azt inkább üzletek bérelhetik.

Közösségi irodateret nyitott a Westend

A hazai bevásárlóközpontok közül elsőként nyitott ingyenes közösségi irodateret a Westend. Az ötlet az éttermek zárvatartása miatt felszabadult terek biztonságos hasznosítását szem előtt tartva született. Megerősített wifi és a pláza egyes üzleteinek kuponja is várja a vendégeket. A fertőzésveszély elkerülése érdekében az egyszemélyes irodaterekben a munkavégzés csak a szigorú előírások betartásával lehetséges.

A nagy tanácsadók is érzékelik, hogy a feljövőben lévő, de pénzügyileg még ingatag co-working szolgáltatókat érdemes felvásárolni, de legalábbis beszállni melléjük. A CBRE például az Indotrious nevű vállalkozás 35 százalékát vette meg, a Newmark Group a csődbe jutott Knotelt vette át, a Cusman& Wakefield közölte, hogy 150 millió dollárral beszáll a WeWork munkájába. Az efféle rugalmas irodaterület a teljes amerikai kínálatnak csak 2 százalékát adja, de vannak olyan jóslatok, hogy felmehet akár 5-10 százalékra is, elnézve a mostani fejlődési ütemet.

A DESKMAG irodapiaci magazin legfrissebb, 2021. decemberi felmérése szerint a rugalmas irodák 70 százaléka nem nyereségesen működik. Ennek ellenére az általános kilátások rendkívül pozitívak. Míg 2019-ben az irodaházakban a rugalmas területek mindössze 5 százalékos részarányát tekintette egészségesnek a piac, mára ez az arány már 10 százalék fölött van és tovább növekszik a 20 százalék irányába – mondta Hubert Abt, a térségünkben működő New Work hálózat ügyvezetője. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG