Ahogy azt már korábban írtuk, a ponthatárok kihirdetése újabb hullámot hoz az egyébként is pezsgő albérletpiacon, a hirtelen rohamban így könnyen megfeledkezhetünk a legfontosabb kérdésekről – például az albérlet biztosításáról, ezt közölte a Groupama a Privátbankár.hu-val. Így már a bérleti szerződés megkötésekor érdemes lehet tisztázni, hogy van-e egyáltalán biztosítás a lakáson, és amennyiben igen, úgy ki fizeti ennek a díját, ez ugyanis számos jövőbeni kellemetlenségtől megkíméli az embert.
Nem csak a tulajdonos kötheti meg
Óriási a verseny A diákoknak az Airbnb-vel és az elszálló ingatlanárakkal is meg kell birkózniuk, így aki nem lép időben, annak jó eséllyel már csak a híd alatt marad hely. >>> |
„A bérelt lakásban élők közül sokan azt hiszik, hogy nem is köthetnek lakásbiztosítást, mert azt csak a tulajdonos kötheti meg. Pedig a bérlő is köthet magára az ingatlanra is, de akár csak a saját vagyontárgyaira is biztosítási szerződést” – hangsúlyozta Kádár Péter, a Groupama Biztosító nem-életbiztosítási igazgatója. Amennyiben nincs biztosítás, úgy erről mindenképp érdemes gondoskodni, akár csak a személyes vagyontárgyakra is, az egyetemisták ugyanis rengeteg – sokszor drága – dolgot, például laptopot vagy hangszert visznek magukkal az albérletbe, a tulajdonos kötötte lakásbiztosítás azonban nem mindig terjed ki a lakó ingóságaira.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy mindenkinek megéri, ha van a lakásra és az albérlő tulajdonaira is megfelelő biztosítási védelem, mivel egy hétköznapi csőtörés vagy egy rövidzárlat esetén is hosszas vita kezdődhet a bérlő és a tulajdonos között, hogy ki állja a károkat. Egy megfelelő lakásbiztosítás azonban a bérlők által okozott károk mellett akár a kiesett bérleti díjat is megtérítheti, ha a lakás lakhatatlan lesz egy rövid időre.
Szólni kell a biztosítónak
A biztosítási szerződést érdemes időről-időre felülvizsgálni, különösen akkor, ha bérbe akarjuk adni a lakást, ekkor ugyanis átnézhetjük, hogy az aktuális konstrukció milyen vagyontárgyakra nyújt fedezetet. „Ha időközben kiadják ingatlanukat, akkor ezt be kell jelenteni a biztosító felé is, hiszen a kockázati körülmények változása esetleg a biztosítási díj változásával is járhat. Ezzel ugyanakkor elkerülhető, hogy egy bekövetkezett kár esetén a szolgáltatás teljesítésénél kellemetlenség legyen” – hívta fel a figyelmet a Groupama Biztosító nem-életbiztosítási igazgatója.
Lakást keresel? Így kerüld el a csalókat Balla Ákos ingatlanszakértő szerint elkeserítő, ami a fővárosi albérletpiacon zajlik: az egekbe szökött árak mellett a csalásokkal és a zsarnokoskodó bérbeadókkal is meg kell küzdeniük a bérlőknek, ráadásul a szeptemberben keresgélő diákok aligha készültek fel ezekre a kihívásokra. A Napi Kommentárban kérdeztük a szakértőt, mire érdemes odafigyelni, ha új albérletet keresünk. >>> |