Az emberekben rejlő kreativitás és alkotási potenciál hatalmas – egyebek miatt ez is az oka annak, hogy bár a mesterséges intelligencia rohamléptékekben fejlődik, egyelőre még elképzelhetetlen, hogy az ilyesmit igénylő területeken akár csak labdába rúghassanak velünk a robotok. A repetitív, monoton munkákkal azonban más a helyzet, hiszen ezeket az – egyébként idegőrlő – feladatokat egy gép is könnyűszerrel, sőt, akár hatékonyabban is el tudja végezni. De mi a helyzet azokkal az emberekkel, akinek épp egy ilyen gép veszi el a kenyerét?
A robottól azért félünk – a kobotban a jövő?
A kobotok – amely szó a “kollaboratív” és “robot” szavak ötvözete – egyre több iparágban nyernek teret. Az előrehaladás azonban meglepően lassú ütemben történik, sokan még mindig nem élnek a technológiai potenciállal, és vegyes érzelmekkel tekintenek az együttműködő robotok felé, ezt közölte az Universal Robots a Privátbankár.hu-val. Ennek egyik oka abban kereshető, hogy a kobotok elődjét, a robotot évtizedeken keresztül egy önálló életre kelt rémálomként mutatták be a sci-fi filmek, erről a félelemről korábban már mi is írtunk.
Biztonsági okokból a tradicionális ipari robotok nem dolgozhatnak az emberek közvetlen közelében, rácsok, biztonsági korlátok választják el őket egymástól. Ezzel szemben a kobotokat úgy tervezték, hogy az emberi munkatárssal együttműködve, egy extra kézként funkcionáljanak, mondta el Slavoj Musilek, a piacevezető kobot gyártó vállalat, a Universal Robots közép-kelet-európai igazgatója. A beépített szoftvernek köszönhetően a „hagyományos” robot azonnal leáll, ha valamivel, vagy valakivel érintkezésbe lép.
Mi lesz a lecserélt emberekkel?
A Scandinavian Tobacco Group dán dohánygyárnál már látunk is élő példát kobotok és emberek együttműködésére, Az itt működő gép az emberek közvetlen közelében dolgozik, doboztetőket adogatva a csomagolóműhelyben. Az új kobotnak köszönhetően az alkalmazottaknak nem kell fáradságos és repetitív mozdulatokat végezniük, valamint a gép felváltott egy-két olyan munkatársat is, akiknek ezt a munkát eddig kézzel kellett elvégezniük. Ők, a jelentés szerint, most a gyár egy másik részén dolgoznak.
Az embereknek azonban van egy nagy előnye a gépekkel szemben: a gyárban eltöltött évek alatt a munkavállaló mérhetetlen tudást és tapasztalatot szerez, erre a robotok viszont nem képesek, csak az emberek. Így, bár a repetitív munkákat kiveszik a kezünkből, magában a tervezésben, gyártásban, adott esetben magának a robotnak megalkotásában is szükség lesz az emberi kézre és elmére. Egy másik alternatíva szerint a robotok és kobotok terjedése egy teljesen új üzleti modell életre hívását tenné szükségessé – Elon Musk például alapjövedelmet kínálna azoknak, akiket a gyárban lecseréltek, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>