Harmadával csökkent a nyugdíjas orvosok létszáma, miután a kormány döntésének következtében tavaly július óta nem jár nyugdíj és fizetés egyszerre a közszférában. A bérelszámolást tekintve a Magyar Államkincstár alá tartozó, a kórházak és szakrendelők létszámának 55 százalékát foglalkoztató egészségügyi intézményekben 4,8 százalékkal csökkent az orvosok létszáma 2013 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest.
Ezalatt az egészségügyi szakdolgozók létszáma 0,7 százalékkal nőtt, az egyéb egészségügyi dolgozóké viszont 3 százalékkal mérséklődött – derül ki ágazat központi irányításában kulcsszerepet játszó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőségi- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) szerdán publikált közleményéből. Az adatokból az is kiolvasható, hogy a nyugdíjas orvosok létszáma egy év alatt több mint harmadával (37 százalékkal) csökkent, a nyugdíjas egészségügyi szakdolgozóknak közel kétharmada (64 százaléka), a nyugdíjas egyéb egészségügyi dolgozóknak pedig a 85 százaléka fordított hátat a szakmájának egy éve alatt.
Az orvosok keresete és létszáma. Forrás: GYEMSZI |
Az említett folyamatok eredményeképpen a 2013 első három negyedévében az orvosok száma 704 fővel 16 240-re csökkent, miközben számuk 2005-ben még 21 178 volt. Az orvosok egy része annak ellenére adta fel munkáját, hogy havi bruttó átlagos kerestük egy év alatt 11,3 százalékkal 463 ezer forintra emelkedett, míg nettójuk ennél nagyobb mértékben 15 százalékkal, 305 ezer forintra nőtt.
A jelentős változás arra vezethető vissza, hogy az egészségügyi szakellátásban az orvosok és egészségügyi szakdolgozók 2013 szeptemberétől (januárig visszamenőleg) jelentős összegű béremelésben részesültek. Az addig 350 ezer forint bruttó bérnél kevesebbet kereső általános orvosok fizetése havi 76 ezer forinttal, a szakorvosok bére 106 ezer forinttal emelkedett.
Hogyan tovább?Reform kell - a nagy ellátórendszerekkel, égető társadalmi kérdésekkel kapcsolatban a rendszerváltás óta ezt halljuk. Az ötletelés azonban sokszor kimerül a meglévő rendszer kritizálásában, gyakran valódi alternatíva nélkül. A Privátbankár.hu új cikksorozatában arról kérdezünk politikusokat, szakértőket, hogyan képzelik el egy-egy nagyobb rendszer jövőjét, milyen válaszokat adnának azokra a problémákra, amelyekkel a magyar társadalom 2013-ban szembenéz. A korábbi részekben Pusztai Erzsébetet, az Antall- és az első Orbán-kormány volt államtitkárát, a Modern Magyarország Mozgalom alelnökét kérdeztük az egészségügyről, akárcsak Rácz Jenőt, a Veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház Főigazgatóját, a Kórházszövetség korábbi elnökét, Kovácsy Zsombort, az Egészségbiztosítási Felügyelet volt elnökét, Gaál Pétert, az Egészségügyi Menedzserképző Központ megbízott igazgatóját és Kincses Gyula volt államtitkárt. |