1p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
Lassan beindulnak a Jeremie II-es magvető alapok, a kisebb cégek számára bőven lesz forrás idén, az alapkezelők a nyitottságban hisznek, de valójában nagyon óvatosak.

Bemutatkozott az első Jeremie II-es alap a hazai kockázati és magántőke társaság (HVCA) mai konferenciáján. A Varga Zoltán (Első Magyar Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.) érdekeltségi körébe tartozó Central Fund az I-es kiíráson is nyert, a Jeremie II-ben ún. magvető (seed) alapot indíthat - itt ugyanis indulhattak azok is, akik korábban nyertek az első kiíráson.

Pénz van, befektetés nem biztos, hogy lesz?

A Jeremie II. magvető alprogramjában amúgy 4 győztest hirdettek, ez alapkezelőnként legkevesebb 15 támogatandó projekt begyűjtését jelenti, vagyis csak a magvető alapoknak minimum 60 befektetést kell végrehajtaniuk a következő években. A szakértők szerint ez nem lesz egyszerű, ötletből ugyan nincs hiány, de a kockázati tőkét csak a teljesen tisztán működő vállalkozások képesek bevonzani, ráadásul ezek a cégek még nagyobb kockázatot (s így még nagyobb megtérülést?) jelentenek a befektetőknek, mint a I-es program alapkezelői által támogatott érettebb projektek. Telített lesz a piac és lesz forrás, az biztos, a meglévő 8 alapkezelő mellett idén 10 másik kezdheti meg működését (hogy kik, azt itt eláruljuk).

Nagy lesz a tülekedés a piacon

Újjáépítés, az érettebbek és a kicsik
Gerő Viktor
A Central-csoportnak három alapja van jelenleg, a Jeremie I-es (1,4 milliárd forintot fektettek be eddig, 7 társaság van a portfólióban) mellett egy "újjáépítő" tőkealappal is rendelkeznek, ennek keretében jelenleg például az Office Depót próbálják meg egyenesbe hozni. A harmadik pedig az eredetihez képest alapból később lezárt Jeremie II-es pályázaton nyertes magvető alap, a Conor Fund. A visszatérítendő támogatást nyújtó Jeremie-program második kiírása keretében az alapkezelő összesen 1,5 milliárd forint uniós forrást nyert, ezt pedig a kevésbé kiforrott cégek beindításába fektetheti. Egy-egy cég kétszer 150 ezer eurót kaphat.

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap által finanszírozott Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok magvető és növekedési alprogramjai idén startolhatnak el - kissé megcsúszva az eredeti forgatókönyvhöz képest.

A Centralhoz tartozó Conor Fund indulásáról a Central-Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. partnere, Gerő Viktor számolt be a mai konferencia közönségének. A "vállalkozói oldalon" korábban többek között a Vatera.hu-t sikerre vezető szakember ismertette, hogy a II-es kiírásban majd a "kevésbé érett" cégeket keresik, melyeknél "már a legelején látható, hol lesz az üzlet exitje".

A seed szakasz egy induló cég életében az egyik legveszélyesebb, a Conor Fund ugyan a nyitottságot hirdeti, de láthatóan nagyon óvatosan fog a befektetésekhez hozzáállni. Az alapból egy-egy projekt összesen kétszer 150 ezer eurós tőkeinjekciót kaphat (vagyis nagyjából 90 millió forintot), a befektetések kifutási ideje pedig 3-5 év.

Milyen startupok jelentkezzenek?

Nehéz lesz a cégeknek értelmezni az "kevésbé érett" kifejezést, miközben egy-egy tőkeinjekcióval a Jeremie II-es alapkezelők csupán 44 millió forintot juttathatnak majd egy cégnek, a Conor Fund partnere azt mondja, ők kiforrott termékkel vagy kész szolgáltatással várják a befektetésre vágyó cégek jelentkezését. A Conornak az is fontos, hogy már a befektetés elején lássa, milyen exittel tud pénzt csinálni a befektetéséből. Az alap olyan elkötelezett csapattal induló cégeket keres, akik valós piaci igényeket elégítenek ki ( úgy tűnik ebben a szegmensben arra már kevés lenne a forrás, hogy a cégek megteremtsék új fajta szolgáltatásukra, termékükre a piaci igényt), és akiknek a piacismerete is elég mély. Természetesen nem hátrány, ha a cég nagy növekedési potenciállal rendelkezik...


 

A Privátbankár.hu sorozata fiatal magyar vállalkozókról.




A "csapat"

Gerő Viktor hangsúlyozta a "csapat fontosságát", úgy látszik nálunk is kezd meghonosodni az a befektetői szemlélet, hogy nagyon fontos, hogy elkötelezett legyen az, akibe a kockázati tőke befektet, sok múlik tehát a vállalkozók elszántságán és "hitén". Azért ne legyenek illúzióink, Európában és főleg nálunk a pénzügyi szemlélet még mindig fontosabb, főleg a seed alprogramban, ahol csak 3-5 év van egy befektetés sikerre viteléhez. Gerő szerint nagyon fontos, hogy a csapat kompetens legyen és "valaki üzleti szemléletet vigyen a cégbe". Szerinte "hiába csinálja meg valaki a világ legjobb termékét, ha azt nem tudja eladni". A Conor Fund azt várja a leendő cégeitől, hogy üzleti tervük átgondolt és fókuszált legyen.

Mit adhat egy kockázati tőkés az induló vállalkozónak?

Erre a legegyszerűbb válasz, hogy tőkét. Nem véletlen, hogy Gerő is ezt hagyta legutoljára felsorolásában. Nézzük, mit nyerhet még egy induló vállalkozás, ha "házasságot" köt egy kockázati tőkealappal. Először is a Conor Fund rendelkezik vállalkozás-fejlesztési tapasztalattal, kiterjedt szakmai kapcsolati hálóval itthon és külföldön, a pénzügyi folyamatokat támogatni és kontrollálni tudják.

Milyen házasságot ígérhet egy seed-alapkezelő?

A tőkeinjekció egyszerre jelenthet lehetőséget és veszélyt is - amit nemcsak a cégeknek, de az alapkezelőnek is jól meg kell fontolnia. A valamivel több mint 40 milliós befektetés a legtöbb kis létszámú cég esetében egy évnyi működést sem fedez, és akkor nem beszéltünk még a fejlesztésekről (így talán érthető, a Conor miért "kész" termékkel érkező pályázókat vár). Aki tehát tőkéhez jut egy seed-alapból, jobb ha mihamarabb újabb tőkeinjekció után néz, már ha hosszabb távra akarja biztosítani a finanszírozást. A cégeknek azzal is számolniuk kell, hogy egy alapkezelő minél hamarabb kapcsolódik be projektbe, annak annál nagyobb a kockázata, vagyis a "frigy" annál kevésbé szól az egyenlő partnerek viszonyáról (ettől az még lehet korrekt kapcsolat). Ez nem probléma és nem kedvező feltétel - egyszerűen csak egy olyan tényező, amivel számolni kell.

Fontos jó tanács

A Conor Fund partnere szerint azonban fontos a fair megállapodás az alapkezelő és a leendő portfóliócégei között, a nyitottság és az őszinteség csak előreviszi a projektet. A leghasznosabb tanács, amit kezdő vállalkozásoknak adott Gerő Viktor, hogy ha kockázati tőkéhez fordulnak, a legfontosabb, hogy "tisztában legyenek a lehetőségeikkel, de a korlátaikkal is".

Ki vagy Jeremie? Kezdjük az alapoknál!
A 2007-2013-as időszakra az Európai Bizottság kezdeményezésére az Unió strukturális alapjainak egy részéből visszatérítendő jellegű finanszírozási támogatásokat hirdettek meg, aminek része a Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises-program, vagyis a Jeremie-program.

A források elosztására jött létre Magyarországon 2007-ben a Magyar Vállalkozásfinaszírozási (MV) Zrt, a 2 milliárd forint saját tőkével rendelkező cég az MFB-hez tartozik, de a forrásokkal kapcsolatos hatósági feladatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) végzi. A programra allokált teljes forrás 230 milliárd forint. Az MV Zrt. több programot is meghirdetett - ide tartozik például a kombinált mikrohitel, erről lásd korábbi cikkünket -, köztük a Kockázati Tőke-programot. Ennek keretében az MV Zrt. 2009 végén írt alá közvetítői szerződést 8 hazai kockázati tőketársasággal, melyek összesen 45 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealap kezelésével rajtoltak el (ez volt a Jeremie I. kiírása).

 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG