A startup kis- és középvállalatoknál jelentkezik a legintenzívebben a tőkehiány, hiszen ezek a vállalatok a legritkábban hitelképesek, ezért szükséges számukra kockázati tőke típusú támogatást biztosítani.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alap által finanszírozott - Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramok Magvető és Növekedési Alap – alprogramok célja a start-up (magvető és induló), illetve növekedési életszakaszban lévő innovatív mikro-, kis- és középvállalkozások tőkehelyzetének javítása a 6 konvergencia régióban. Ez tulajdonképpen a korábban indult Jeremie-program második felvonása. A részletekről itt olvashat!
41 milliárd, 33 pályázat
A nyáron 28,5 milliárd kerettel meghirdetett két kiírásra 21 vállalkozástól 33 pályázat érkezett. A magvető programra 8 (itt a Jeremie I-es alapkezelők is indulhattak, a másik két kiírásból kizárták őket), a növekedési alprogramon belül a 3 milliárd forintos uniós társfinanszírozással létrehozott alapokra 15, míg a 4,5 milliárd forintos uniós társfinanszírozással létrehozott alapokra 10 pályázatot küldtek. A kiírás szerint legalább 30 százaléknyi magánforrást kell bevonniuk az alapkezelő társaságoknak, ebből áll össze a 41 milliárd forintos keretösszeg.
A formai értékelést és tartalmi vizsgálatot követően a pályázó alapkezelők szóban is számot adtak az általuk vállalt üzleti elképzelések megalapozottságáról. A pályázatok értékeléséről szóló tájékoztatást a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság megtárgyalta, és elfogadta.
Kik kapnak támogatást?
Az Új Széchenyi Terv Kockázati Tőke Programok Közös Magvető Alap Alprogram (külön-külön 1,5 Mrd Ft összegű uniós forrást nyert el) - ez ún. seed tőke:
- Core Venture Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Első Magyar Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Kairos Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Prosperitás Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.
Az Új Széchenyi Terv Kockázati Tőke Programok Közös Növekedési Alap Alprogram (külön-külön 3 Mrd Ft összegű uniós forrást nyert el):
- New York Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- X-Tech Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Venturio Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.
Az Új Széchenyi Terv Kockázati Tőke Programok Közös Növekedési Alap Alprogram (külön-külön 4,5 milliárd Ft összegű uniós forrást nyert el):
- Bonitás Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Kairos Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.,
- Prosperitás Kockázati Tőkealapkezelő Zrt.
Lesz-e elgendő befektetési célpont?
A Jeremie II. pályázati határidejét júliusról tolták át szeptember végére, így kérdéses, hogy az alapok még idén felállhatnak-e. A seed tőkére indult alapkezelők projektenként legfeljebb 300 ezer eurót helyezhetnek ki - kérdés, hogy mire elég ez, és hogy lesz-e elég olyan cég, akik képesek kockázati tőkét bevonzani, vélik a szakértők.
A 2007-2013-as időszakra az Európai Bizottság kezdeményezésére az Unió strukturális alapjainak egy részéből visszatérítendő jellegű finanszírozási támogatásokat hirdettek meg, aminek része a Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises-program, vagyis a Jeremie-program. A források elosztására jött létre Magyarországon 2007-ben a Magyar Vállalkozásfinaszírozási (MV) Zrt, a 2 milliárd forint saját tőkével rendelkező cég az MFB-hez tartozik, de a forrásokkal kapcsolatos hatósági feladatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) végzi. A programra allokált teljes forrás 230 milliárd forint. Az MV Zrt. több programot is meghirdetett - ide tartozik például a kombinált mikrohitel, erről lásd korábbi cikkünket -, köztük a Kockázati Tőke-programot. Ennek keretében az MV Zrt. 2009 végén írt alá közvetítői szerződést 8 hazai kockázati tőketársasággal, melyek összesen 45 milliárd forinttal gazdálkodó kockázati tőkealap kezelésével rajtoltak el (ez volt a Jeremie I. kiírása). |