Az orosz vállalatoknak igencsak nehézségeket okoz a forrásbevonás a nemzetközi tőkepiacokon – írják német lapok a Dow Jones és a DPA hírügynökségekre hivatkozva. A Dealogic adatai szerint az év eleje óta kevesebb mint kétmilliárd USA-dollárt tudtak összeszedni vállalati kötvények kibocsátásával, ami alig a tizede annak, mint amennyit a tavalyi év hasonló időszakában sikerült.
A kockázatoknak ára van
Az ukrajnai válság folytatódásával, az Oroszország elleni nemzetközi szankciók esetleges erősödésével kapcsolatos félelmek elbizonytalanítják a befektetőket – idézik az 540 milliárd dollárt kezelő Aberdeen Asset Management alapkezelő egyik portfólió-menedzserét. Ez a társaság is csökkentette az orosz kötvényeinek állományát a krízis kezdete óta, bár az állomány további csökkentését egyelőre nem tervezi, amíg nem romlik a helyzet. A külföldi befektetők kiszállása az orosz kötvényekből a hozamokon is meglátszik, a Markit cég indexe szerint az átlaghozam most 7,13 százalék, 1,5 százalékponttal magasabb, mint az év elején volt.
Leminősítették a nagy medvét
Ennek ellenére elemzők szerint, legalábbis rövid távon, nincsenek még nagy bajban az orosz vállalatok, csak akkor lesznek, ha a krízis tovább húzódik. A legtöbb cég ugyanis elegendő készpénztartalékot halmozott fel korábban, illetve jelentős exportbevételekkel rendelkezik – írta a Moody's Investors Service még áprilisban. Ha pedig végleg bezárulnak a külföldi finanszírozási csatornák, egyes belföldi bankok is a segítségükre siethetnek.
(Fotó: 123rf.com) |
Az N-24 német televízió honlapja azt boncolgatja, hogy leminősíthetik-e Oroszországot még az idén, illetve a szankciók szigorítása, bővítése mennyire hozná rossz helyzetbe az orosz pénzügyi rendszert, mennyire nehezítené meg a kemény valutához jutást. A Standard & Poor's a Krím-félsziget annektálása után például leminősítette a hatalmas államot, és így már csak egy fokozattal van az ország a bóvlikategória felett. Van, aki szerint a Moody's is követni fogja a példáját.
Visszaüthet a szankció a feladóra
Mások azért aggódnak, mi lesz, ha a válság nagyon elhúzódik. A 2015-ös év végéig ugyanis 105 milliárd dollárnyi szindikált hitel és vállalati kötvény jár le, ezek megújítása nehézségekbe ütközhet. A külföldi források az orosz vállalatok finanszírozásában 40 százalékot tesznek ki. A fenyegető veszélyek ellenére a Morgan Stanley vonzó befektetésnek tartja az orosz vállalati kötvényeket, mivel a vállalatok egyébként pénzügyileg jó helyzetben vannak.
Általában sokan aggódnak amiatt, hogy az európai szankciók Oroszországgal szemben az EU-ra is erősen visszaütnek, így az ukrajnai krízis jelenti jelenleg a legnagyobb veszélyt az európai gazdaság növekedésére nézve. „Az olyan országok, amelyek viszonya Oroszországgal különleges, mint Ciprus, különösen erősen szenvedhetnek erről” – emlékeztetnek Siim Kallas EU-biztos korábbi nyilatkozatára.