A Fed a megszokottnál néhány órával korábban hozta nyilvánosságra a jegyzőkönyvet, miután észrevette, hogy - emberi mulasztás miatt - egy nappal korábban küldte azt el több képviselőházi alkalmazottnak és kereskedelmi szervezetnek. A Fed szóvivője szerdán jelezte: vizsgálatot indítanak annak kiderítésére, felhasználták-e a jegyzőkönyvben foglaltak előzetes ismeretét a piacokon.
Meddig pörög még a pénznyomda?
A jegyzőkönyvben az eddigieknél talán élesebben körvonalazódott a tanácstagok közötti vita arról, hogy mikor, és milyen módon érdemes kivezetni a Fed jelzáloglevél- és kötvényvásárlásból álló mennyiségi enyhítési programját. Az amerikai pénzügyi szervezet most havi 85 milliárd dollár értékben vásárol ilyen papírokat.
A tanácstagok abban szinte mind egyetértettek, hogy legalább az év közepéig fenntartják a programot. Néhányan az év második felében, mások szerint a jövő évben érdemes elkezdeni a program kivezetését. Egyesek viszont fenntartották abbéli véleményüket, hogy a gazdasági nehézségek súlyosbodása esetén még ki is lehetne bővíteni a mennyiségi enyhítési csomagot.
Nem segít a döntésben a munkaerőpiac
A Fed jövőbeli döntését befolyásolhatják a márciusi kamatdöntő ülés után nyilvánosságra hozott márciusi amerikai foglalkoztatási adatok. A Fed - amely az európai jegybankoktól eltérő módon kettős, azaz az árstabilitás fenntartására és a foglalkoztatás bővítésére vonatkozó mandátummal rendelkezik - elbizonytalanodhat a gazdaságélénkítés kivezetésével kapcsolatosan, miután a munkaügyi minisztérium statisztikái szerint márciusban csupán 88 ezerrel bővült a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban. Ez június óta a legrosszabb ilyen havi adat. A munkanélküliségi ráta ugyanakkor 2007 decembere óta nem látott alacsony szintre, 7,6 százalékra esett az előző havi 7,7 százalékról.
A Fed irányítótestülete január végén amellett szavazott, hogy addig folytatja a QE3-at, amíg nem áll be jelentős javulás a munkaerőpiacon. Ezt akkor úgy definiálták, hogy a munkanélküliségi ráta 6,5 százalék alá csökken.