„Az Organic Mission Global AG 2012. év I. negyedévében átváltoztatható vállalati kötvényeket bocsát ki, melyek a futamidő lejártakor a társaság törzsrészvényeire válthatók át. A kötvénycsomagok megvásárlása kizárólag az Organic Mission partneri rendszerében történő regisztrációt követően a Quick Start vagy Quick Start Director termékcsomagok megvásárlása után lehetséges” – írja csekera cégcsoport egyik weboldala. „Ezt követően a szingapúri bejegyzésű Organic Mission Global Ltd. a zárt körben üzemeltetett, online platformján díjmentesen jövőbeli tulajdonszerzésre jogosító” úgynevezett FVU-kat (Future Value Unit) ír jóvá.
Van német cég, van brit, van magyar és szingapúri is
Az FVU fogalmát úgy tűnik, az értékpapírjog nem ismeri, az internetes keresők leginkább az Organic Mission-cégek oldalaira visznek ez ügyben. A cég által közölt Gyakran Ismételt Kérdések Gyűjteményéből (GYIK) mindenesetre az derül ki, hogy egyfajta opciós utalványokról vagy warrantokról lehet szó, amelyeket később részvényre lehet majd váltani. A szövegből kiderül, hogy a németországi, frankfurti bejegyzésű társaság viszi majd részvényeit tőzsdére, amely a kötvényeket is kibocsátja.
A vállalatcsoport több helyen említi, hogy 2009-ben jött létre magyar-brit vegyesvállalatként, van is egy Organic Mission Global Ltd. nevű londoni vállalkozás a csoportban, amely a jelek szerint Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában is terjeszkedhet. Magyar leányvállalat is létezik, hasonlóan pár éves múlttal, amelyet a tőzsdén levő Nutex Nyrt. közgyűlési döntés alapján nemrég eladott. A német részvénytársaságot viszont, amely kötvényeinek és részvényeinek eladásáról tulajdonképpen szó van, német cégadatbázisok szerint mindössze ez év április 23-án jegyezték be, bár társasági szerződése februári dátumú. Tőzsdei bevezetését 2015. III. negyedévére tervezik.
Nem mindegy, melyik jog szerint
Információink szerint a kötvényeket viszont már eme dátum előtt elkezdték értékesíteni, a változatosság kedvéért a brit leányvállalat nevében, legalábbis egy olvasónk egy ilyen szerződésmintát juttatott el hozzánk. Ebben a dokumentumban az opciós jogokat biztosító értékpapírt már warrantnak hívják. (A Nutex és az Organic Mission-cégek között személyi átfedések is vannak, legalábbis szerdán még Csekerlei Gábor és Ludmán Szabolcs itt is, ott is a vezetők között voltak feltüntetve a cégek internetes oldalain.)
Az Organic Mission neve nem szerepel jelenleg abban a PSZÁF által fenntartott adatbázisban, amely az 1-2 tucatnyi, jelenleg értékpapír-kibocsátásra jogosult hazai társaságot tartalmazza. Sem pedig abban a több száz tételt, " Magyarországon a tpt. 36. § (2) bekezdése alapján forgalomba hozható”, az EU más tagállamának felügyeletei által engedélyezett értékpapírokat, értékpapír-családokat tartalmazó listán. Ami persze egyáltalán nem zárja ki, hogy a német és a szingapúri, vagy esetleg a brit jognak megfelelőek legyenek ezek az értékpapírok, de mindenképpen lényeges mértékben megnehezíti az érdekérvényesítést, ha jogvitára kerülne sor.
Ismeretlen értéket ismeretlen arányban ismeretlen értékre cserélnek
Ami azonban az eddigi információk szerint aggályos, az az értékpapírokhoz kapcsolódó jogok, a jövőbeli értékük biztosításának látszólagos szabályozatlansága. Leírják, hogy a hivatalos kibocsátási tájékozatót és más dokumentumokat majd a német Organic Mission Global AG közeljövőben elkészülő honlapján lehet elolvasni. Ezután megemlítik, hogy „a kötvények részvényekre történő átváltása a kötvények értékéhez igazodik, azonban a vállalat fenntartja a jogot arra, hogy az átváltás során a részvények darabszáma az átváltott kötvények darabszámától eltérjen”.
Vagyis a befektetők ki vannak szolgáltatva a cégcsoport meg nem nevezett vállalata jövőbeli döntésének, ami alapján egy egyelőre ismeretlen értékű értékpapírt ismeretlen arányban egy másik ismeretlen értékű értékpapírra fognak becserélni. A vállalat nem garantál sem értékemelkedést, sem hozamot, és a kötvények átruházását, illetve elidegenítését sem engedélyezi. De többször említik, hogy a értékének növekedésével az értékpapíroké is növekedhet.
Házitőzsde vagy csak sorszámosztó rendszer?
A regisztrált partnerek a zárt online platformon rögzített megbízások útján tudják a unitok (warrantok) átadását, illetve átvételét kezdeményezni a platformot üzemeltető szingapúri társaság által meghatározott mindenkori árfolyamnak megfelelően – írják. Az átadási és átvételi megbízásokat az online platform dolgozza fel és amennyiben annak a feltételei fennállnak, abban az esetben a megbízások időbeli sorrendjében teljesíti azokat. A unitok átadásából származó értéket a rendszer a regisztrált partnerek online számláin jóváírja.
Ebből a szabályozásból az derülne ki, hogy a „meghatározott mindenkori árfolyam” a szingapúri cég szabad döntésének függvénye, így a warrantok jövőbeli értéke is teljesen bizonytalan. Másutt azt írják, hogy a „mindenkori kompenzációs terv szerinti marketingdíj 25 százalékát” fordítják ezen warrantok (unitok) átvételére, vagyis mindez attól is függ, hogyan teljesítenek az ügynökök.
(Kérdéseinkkel megkerestük elektronikus levélben az a Organic Missiont és a Nutexet is, de nem kaptunk választ.)
Részvényesi érték és a négy megatrend – furcsa idézetek „A tulajdonosok víziója alapján a négy megatrend globális egyesítése fenntartható, hosszútávú növekedési potenciált biztosít. Egy koncepcióban történő egyesítésük stabil, erőteljes és likvid részvényesi értéket teremt. A divíziók önmagukban, egymástól függetlenül is jelentős értékemelkedési potenciállal rendelkeznek, mely alkalmassá teheti őket az önálló tőzsdei bevezetésre is.” „Az Organic Mission partnerei számára a mindenkori kompenzációs terv szerinti marketing díj 25 százalékának megfelelő mértékben a társaság a zárt online platformon unitok átvételére vonatkozó megbízást ad. Ezáltal az Organic Mission partnerek teljesítményének megfelelően heti rendszerességgel újabb és újabb unitok átvételére vonatkozó megbízások kerülnek rögzítésre a zárt online platformon.” |