1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az euróövezeti "államkötvényről" folyó vita mögött valójában az "Európai Egyesült Államokról" szóló a vita húzódik meg: közös kötvény nehezen képzelhető el ugyanis valódi közös költségvetés nélkül. A németeknek fel kellene ismerniük, hogy a közös kötvénye előnye éppen az, amit a legnagyobb hátrányának tartanak.

Az eddigi mentőeszközök

Idestova egy éve, hogy az euróövezetben fölmerült a közös államkötvény ötlete. A kérdés tavaly ősszel egy időre lekerült a napirendről, miután a német és sok más kormány úgy foglalt állást, hogy ez a kötvény nem a kezdete, hanem csak a vége lehet egy folyamatnak. Most azonban az új francia államfő fölmelegítette az elképzelést, és az EU szerdai csúcstalálkozóján kiderült: a német álláspont hovatovább kisebbségben van. Most akkor tényleg lesz euróövezeti kötvény?

Miben különbözne ez az eszköz az EU összes eddigi mentőeszközétől? Hiszen közös euróövezeti, sőt,
EU-szintű kötvénykibocsátás eddig is volt, módszereit 1968 óta finomítják.

A nem euróövezeti EU-országok az EU Fizetésimérleg-támogatásából (BoP) kaphatnak segítséget. Ennek forrása az Európai Bizottság saját kötvénykibocsátása. Ebből kapott hitelt Magyarország, Románia és Lettország az EU-IMF programok keretében.

Azután ott az Európai Pénzügyi Stabilizációs Mechanizmus (EFSM), amely ugyanúgy működik, mint a BoP, csak minden EU-tagország támogatható belőle. Ebből kapott kölcsönt önköltségi áron Írország és Portugália, szintén EU-IMF programok keretében. Külön keret a Görög Kölcsöneszköz (GLF), mert Görögország akkor szorult először segítségre - 2010. májusban -, amikor még sem az EFSM, sem az EFSF nem volt készen. A görög program keretében az EU-bizottság nem kölcsönfelvevő, de megbízásból koordinálta és adminisztrálta az euróövezeti országok kétoldalú kölcsöneit Görögország számára.

Végül 2010. júniusban megszületett az imént említett EFSF - az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz -, amely az euróövezeti kormányok közvetlen garanciájával bocsát ki kötvényeket, amelyek bevételéből kizárólag a bajba került euróövezeti országokat finanszírozzák. Jövőre pedig indul az EFSF állandónak szánt utóda, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM).

A nagyok botlásira is gondolni kell

Az eddigi és jövendő közös kötvénykibocsátási és adósságfinanszírozási lehetőségek azonban nem elegendők a nagyobb euróövezeti tagországok esetleges megbotlásának kezelésére, és van egy nagy közös kockázatuk: elsőrendű minőségű adóssággal fedeznek rossz adósságokat. Az effajta segítség - ha jogilag nem is, de a gyakorlatban feltétlenül - vészesen hasonlít azokra a "mérgezett eszközökre" - a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökre alapozott, elsőrendűnek minősített származékos értékpapírokra -, amelyek a kockázatot szétterítve 2008 végétől tönkretették a fél világ pénzügyi rendszerét. Ez a mélyebb oka annak, hogy hitelminősítők ősz óta elkezdték rontani a nagy euróövezeti országok elsőrendű adósosztályzatait.

Tovább kell erősíteni a gazdasági kormányzást

A most ismét napirendre került euróövezeti "államkötvény" újdonsága az lenne, hogy nem finanszírozná vagy szavatolná a tagországok állampapírjait, hanem részben vagy egészben azok helyébe lépne. Úgy, ahogyan az Egyesült Államok mint ország kincstárjegyeiért is az amerikai kormány áll jót a szövetségi költségvetésből, noha emellett persze a szövetségi államok és a helyhatóságok is adhatnak ki kötvényeket, csakúgy, mint bármely egységes országban a világon. Ily módon a mostani hiteltámogatást gyakorlatilag "költségvetési transzfer" váltaná fel az euróövezetben a gazdag és a szegényebb "területek" - azaz országok - között az euróövezetben. Ennek az a feltétele, hogy a kötvény kibocsátói együtt és egyetemlegesen felelnek a törlesztésért, és nem pedig külön-külön, a saját vállalt garanciáik erejéig, mint most például az EFSF-ben. Úgy kellene tenni, mintha az euróövezet egyetlen ország lenne.

Csakhogy nem működhet költségvetési transzfer és annak közös kötvényfinanszírozása, nem létezhet együttes és egyetemleges törlesztési felelősség ténylegesen jótálló, valódi közös költségvetés - vagy valami hasonló nélkül. Ez a közös költségvetés természetesen nem az EU mostani közös költségvetése, amely csak nevében költségvetés, ám valójában csak egy szűkös segélyalap, amennyiben az európai össz-GDP körülbelül 1 százalékát központosítja.

A "valami hasonló" az lenne, amit a legnagyobb terheket eddig viselő Németország javasol, illetve követel: a közös gazdasági kormányzás erősítése akár addig, hogy végső esetben az illetékes EU-szintű vagy euróövezeti intézmény megsemmisíthetné, illetve módosíthatná a tagországok költségvetését.

Mivel az elképzelésnek ezt a részét majdnem mindenki ellenzi - azok is, akik amúgy pártolják a közös euróövezeti "államkötvény" ötletét -, a kompromisszum alapja az lehet, hogy a német kormány esetleg felismeri: a közös kötvény legnagyobb előnye éppen az, amit a legnagyobb hátrányának tart. Nevezetesen az, hogy a jó adósok terhére finanszírozná a rossz adósminőségű tagországokat, éspedig az utóbbiak számára olcsón. A német polgárok szívesen panaszolják, hogy ők tartják el a pazarló déli tagországokat, ám a közös kötvény bevezetése után észre sem vennék, hogy ezt teszik - amiképp az amerikai adófizetőknek sem tűnik fel, hogy a közös kormányzati adósság milyen mértékben támogatja a csőd szélén tántorgó Kaliforniát. Másfelől a szegényebb tagországokat mindenképp támogatni kell, különben a gazdag tagországok nem tudnak exportálni (a német gazdaság pedig nem pörgött volna fel most sem az export nélkül). A közös kötvénnyel ez még mindig olcsóbb lenne, mint most, amikor Németországnak és másoknak közvetlenül, saját költségvetésükből kell a kármentést végezniük, tulajdon adósosztályzatukat is közvetlenül téve kockára.

Ám akárhogyan is: a kompromisszum sokoldalú lesz. Ugyanis az euróövezeti "államkötvényről" folyó vita mögött valójában az "Európai Egyesült Államokról" szóló a vita húzódik meg. Meglehet, Németországnak és másoknak engedniük kell abból, hogy ez a kötvény csak a folyamat utolsó eseménye lehet. Ám, hogy mekkora léptekkel lehet az "Európai Egyesült Államok" megteremtése felé haladni - ez dönti el az euróövezeti "államkötvény" jövőjét is.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18315 18300 18595 -0,46% 0 0 5 924 983 530 HUF 2024-05-10 17:11:56
MOL 3076 3026 3080 +1,18% 0 0 1 590 418 254 HUF 2024-05-10 17:05:21
MTELEKOM 932 931 941 -0,32% 0 0 671 511 552 HUF 2024-05-10 17:05:15
RICHTER 9650 9510 9675 +0,84% 0 0 956 222 565 HUF 2024-05-10 17:05:24
OPUS 381 377 383 +0,66% 0 0 45 630 129 HUF 2024-05-10 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Felejtsd el a múltat, ha állampapírról van szó
Eidenpenz József | 2024. április 29. 14:55
Lenne három alternatíva is, de… Hiába volt magasabb az állampapírok kamata régebben, ha egyszer most nincs jobb ezeknél, mert vagy az adó, vagy a kockázatok nyomják agyon a lehetséges versenytársakat. A kriptovaluták egyre inkább egy új eszközosztályt jelentek a befektetések világában. Erről beszélt a Trend FM reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Van-e alternatívája a lakossági állampapírnak?
Eidenpenz József | 2024. április 29. 05:39
Banki kötvények kontra lakossági állampapírok – vannak, akik rá tudnak ígérni az államilag támogatott magas kamatokra? De mennyi marad abból adók levonása után? Hogyan kerülhető el az adó? Mennyivel nagyobb a banki kötvények kockázata, mint az állampapíroké?
Állampapír / Kötvény Mi történt? Roham indult a magyar állampapírokért
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 11:47
Legalábbis Varga Mihály pénzügyminiszter Facebook-posztja szerint.
Állampapír / Kötvény Mit tehet az, aki euróban akar takarékoskodni?
Eidenpenz József | 2024. április 8. 05:42
Akár mert van eurónk, akár mert nincs, mindig érdemes lehet befektetéseink egy részét devizában tartani. De nem érdemes azt kamat nélkül hagyni, hiszen az eurónak is van inflációja. Az eurós magyar államkötvény nem valami jó, nincs például kamatprémiuma, de nincs nála jobb. Vagy maradjunk inkább a forintnál?
Állampapír / Kötvény Varga Mihály elárulta: megint pandakötvényt bocsát ki Magyarország
Privátbankár.hu | 2024. április 3. 09:09
A pontos időpont még nincs meg.
Állampapír / Kötvény Állampapírja van? Beleborzonghat ezekbe a változásokba
Privátbankár.hu | 2024. március 31. 11:06
Sok mindent kell a napokban észben tartania az állampapírban utazóknak.
Állampapír / Kötvény Német függő ügynököt buktatott le az MNB
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 10:36
Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírsággal sújtotta a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepét jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. 
Állampapír / Kötvény Kesztyűt dob az állam bankja a többi hazai pénzintézetnek
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 16:19
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is beszállt a zöldkötvény-kibocsátási buliba.
Állampapír / Kötvény Egy hét múlva itt az új állampapír
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 19:26
Euró alapú befektetési lehetőség nyílik meg.
Állampapír / Kötvény Fogós kérdések az állampapírokról, amelyeket sohasem mert feltenni
Eidenpenz József | 2024. március 11. 05:43
Alapkérdések, amelyeket a kisbefektetők feltesznek maguknak, de senki sem meri megválaszolni. Hogyan védekezhetünk az infláció ellen? Miért pont állampapírt vegyek? Ha igen, mégis melyiket és hol? Nem kéne inkább eurót vásárolni? Esetleg dollárt vagy aranyat? Mi lesz, ha…?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG