6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év elején megugrott az államadósság, ám az ÁKK vezetője szerint nincs veszélyben az idei terv. Barcza György azt is kiemelte, hogy az EU és az euróövezet átlagos államadósság-szintje is jóval magasabb a miénknél - beszélt arról is, mennyire szorítják vissza a külföldi finanszírozást, mire kellett a jüankötvény és mikorra várja a felminősítést.

Nincs veszélyben a 2016-ra tervezett terv teljesítése; jóllehet, az év elején megugrott az államadósság, ám ez tipikus jelenség. Eközben azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy  mind az Európai Unió, mind az euróövezet átlagos adósságszintje lényegesen magasabb a magyarnál – jelentette ki Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója május 18-án a Trend FM A nap vendége című műsorában.

Miért ugrott meg az év elején az adósság?

Nincs miért aggódni a magyar államadósság alakulásával kapcsolatban. Bár a központi tartozások mértéke az idei első negyedévben megközelítette a bruttó hazai termék (GDP) 77 százalékát, ez nem veszélyezteti a konvergenciaprogramban rögzített, éves szintű 73,5 százalékos cél teljesítését.

Barcza György szerint időlegesen növekedhet az adósságállomány egyrészt azért, mert ebben az időszakban lehet olcsóbb hiteleket begyűjteni. Másrészt az adósságnövekményt a forint árfolyama is meghatározza. Mivel a magyar államadósság egy részét még mindig külföldi devizában tartják nyilván, amennyiben gyengül a magyar deviza, akkor az állomány forintban kifejezett értéke is növekszik.

Az ÁKK vezérigazgatója szerint azonban nincs okunk a szégyenkezésre, miután a dél-európai államoknál, sőt még az eurózóna magjának számító tagállamokénál is jobban állunk az államadósság alakulását illetően - Ausztriában például már 90 százalékra tehető az államadósság GDP-hez viszonyított aránya. Mind az EU, mind pedig az eurózóna átlagos adósságrátája pedig nem csupán lényegesen magasabb a magyarnál, hanem a tartozások a tendenciájukat tekintve is emelkednek. Mindeközben nálunk folyamatos csökkenésről lehet beszámolni - húzta alá az ÁKK vezérigazgatója.

MTI Fotó: Marjai János

Dolgoznak azon, hogy csökkenjen a ráta

Barcza György kiemelte, hogy számukra nemcsak az államadósság év közbeni finanszírozásának biztosítása a cél, hanem az is fontos szempont, hogy az adósságpálya az év végéig csökkenjen. Az államadósság alakulását a költségvetés hiánya mellett számos egyéb tényező is befolyásolja, így például a kormányzat deviza-, illetve forintszámlájának változása, az árfolyammozgások vagy éppen a brüsszeli pénzek beérkezése.

Az adósságpályát 2015-ben például veszélyeztette, hogy az Európai Unióból nem érkezett meg 560 milliárd forintnyi forrás, amely egyébként járt Magyarországnak (az úgynevezett aszfaltkeverési ügy miatt vizsgálatot indított a Bizottság, és befagyasztotta a folyósítást - a szerk.). Ez a késedelem önmagában mintegy két százalékkal növelte a büdzsé finanszírozási igényét és így az adósságszintet is, amit az ÁKK-nak a rendelkezésre álló eszközeivel kellett kompenzálnia - mutatott rá a vezérigazgató. A lejáró kötvények mellett ezért választották megoldásként az előtörlesztéseket, illetve a jegybanknál lévő magyar deviza- és forintkötvények visszavásárlását .

2018-ra már csak az adósság negyede lesz külföldi kézben

Az államadósság többsége immár belföldi tulajdonban van, s amennyiben sikerül az elfogadott, eredetileg kitűzött tendenciát megvalósítani, akkor 2017 végére vagy 2018 elejére az államadósságot fedező forrásoknak már csak 25 százalékos hányada maradhat külföldi befektetők kezében - hangsúlyozta Barcza. Ha ez tényleg teljesül, az történelmi jelentőségű adat és teljesítmény lesz - mondta.

Jelenleg azonban egyelőre nem lehet eltekinteni a külföldi forrásoktól sem, amelyek aránya nem is oly régen időnként még meghaladta a bruttó hazai termék hatvan százalékát. Utóbbi kockázatot is jelent, mivel a gazdaság szempontjából nem feltétlenül az a legoptimálisabb, ha a magyar kamatszint a nemzetközi piaci befektetői környezethez igazodik. Miközben a belső adósság túlsúlya véd is, hiszen miatta kevésbé leszünk kitéve egy esetleges újabb világgazdasági válságnak.

Nem is olyan jó az olcsó hitel?

A válság idején lehívott és az április folyamán visszafizetett, az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap segítségével folyósított gigahitelt azonban senki nem minősíti - dobta fel a labdát a ÁKK vezérigazgatója. Sokak szerint megérte a hitel felvétele, mivel alacsony volt a nemzetközi csomag kamata. Ezzel a véleménnyel azonban nem ért egyet Barcza, aki úgy véli, mindazok az országok, amelyeknek van IMF-hitele, a saját gazdaságpolitikájuk miatt külső segítségre szorulnak. A fejlett államok közül egyébként Magyarország volt az első, aki az IMF-hez és az EU-hoz fordult kölcsönért a krízis idején, ami mindent elárul az akkori gazdaságpolitikáról Barcza szerint.

A lakosság nagyon viszi az állampapírt

Az ÁKK kimutatásai szerint úgy viszik a lakossági befektetők az állampapírokat, mint a cukrot. Jelenleg több mint 4200 milliárd forint a háztartások birtokában lévő állampapírok állománya, ahol csupán áprilisban 183 milliárd forinttal gyarapodott a befektetett összeg. Barcza György azonban leszögezte: mindenkor az óvatosság elvét követik, a mostani többletforrás pedig biztonsági tartalékot jelent. Például egy esetleges keresletcsökkenést ebből lehet majd pótolni.

Miért kellett nekünk jüankötvény?

A kínai devizában jegyzett államkötvény-kibocsátásról szólva a szakember megjegyezte: a tranzakciónak elsősorban nem az volt a lényege, hogy sok pénzt gyűjtsünk be, hanem az, hogy Magyarországot megismerjék az ázsiai befektetők. Továbbá az sem elhanyagolható, hogy a hagyományos euró- és dolláralapú forrásbevonás mellett most már egy harmadik választási lehetőség is rendelkezésre áll.

A piac jobbnak lát minket, mint a minősítők

A magyar adósságállomány felminősítésével kapcsolatban Barcza György úgy vélekedik, bár május huszadikán a Fitch Ratings dönthet a besorolásunk pozitív irányú változtatásáról, vagyis a befektetési kategóriába sorolásunkról, ő a változtatást későbbre várja. Ugyanakkor azt is megjegyezte, jelenleg nincs dráma, hiszen a nemzetközi piac már rég a befektetési kategóriában tartja számon hazánkat.

A beszélgetést itt hallgathatja meg >>

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG