Az orosz irodalom egyik legnagyobb alakja, Lev Nyikolajevics Tolsztoj aligha gondolta volna, hogy a távoli jövőben egy távoli kis ország kormánypártja óriásplakátokon népszerűsíti majd a klasszikus Oroszország regényeként aposztrofált, több mint ezer oldalas művét, a Háború és békét. Pedig ez történt, íme a bizonyíték:
Komolyra fordítva a szót, a Fidesz természetesen nem az orosz realizmus kiválóságának monstrumával esett szerelembe, hanem minden idők egyik legminimalistább kampányát nyomja ezerrel. Ez egyetlenegy üzenetet próbál minden erővel benyomni az emberek fejébe: Fidesz = béke, mindenki más = háború.
Erről egyébként eszünkbe jut Orwell Állatfarm című regénye is, amelyben a birkák a vitákat mindig egyetlen bégetéssel rendezik le: ”Négy láb jó, két láb rossz.”
A kormánypárt kampánytanácsadói a jelek szerint továbbra is hisznek abban, hogy a végtelenül lebutított szlogenek szüntelen sulykolása és az egyik legalapvetőbb szükséglet, a fizikai biztonság választási tétté emelése meghozza a sikert, és az emberek öntudatlanul is a Fidesz neve mellé húzzák majd be az X-et a június 9-i európai parlamenti választásokon.
Ezt a receptet persze nem mi találtuk ki, erről maga Orbán Viktor (is) beszélt 2007 februárjában, még ellenzéki politikusként:
„Van egy séma, amit a politikusok ismernek, a közvélemény talán kevéssé. Hogy háromszögben, ilyen piramisalakban ábrázolja, hogy az embernek milyen szükségletei vannak, amelyeket a világgal szemben megfogalmaz. (…) Legalul, tehát a legmélyebben, ezért a legmeghatározóbb erővel a fizikai biztonság iránti vágy jelentkezik az emberben. Ezért van az oly gyakran (…), hogy a hatalmon lévők éppen ez embereknek ezt a legalul lévő, legmélyebb, legerősebb ösztönökből fakadó igényét vagy életösztönét támadják meg. Ez pedig a fizikai biztonság. És ha el tudja hitetni egy kormány (…) az ellenfeléről, hogy valójában ezen a szinten kell félni az ellenzéktől, mert az a fizikai biztonságot is veszélyezteti már, akkor jó eséllyel pályázhat arra, hogy mindenfajta kormányzati teljesítménytől függetlenül, a rend iránti vágy miatt odafordulnak az emberek.”
Na de tényleg lehet-e ennyire birkának nézni az embereket? Tényleg elhiszik-e, hogy a béke kizárólagos záloga a jelenlegi kormány, és mindenki más – függetlenül attól, hogy ő maga mit mond erről – háborúba vezetné az országot?
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a válasz mindkét kérdésre: nem. Míg a régi ellenzékkel még elbír, Magyar Péteren már sehogyan sem találja a fogást a kormány: ezt jelzik a közvéleménykutatások és a Tisza Párt vidéki körútján megjelent tömegek is.
Egyre több jel utal arra, hogy a negatív kampány visszafelé sül el, és június 9-én valóban borulhat a pálya.
Erről is kérdeztük a közelmúltban a Klasszis Média rendezvényén, a Klasszis Klubban Somogyi Zoltán szociológust: