5p

A kormány és a jegybank prognózisánál is optimistább előrejelzést tett közzé a Magyar Bankholding hétfőn tartott sajtótájékoztatóján. A bankcsoport elemzői szerint a gazdasági növekedés a bizonytalanságok ellenére 5,9 százalékos lehet. Ugyanakkor az infláció esetében a Magyar Bankholding szakértői a piaci konszenzusnál némileg optimistábbak.

Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője azzal kezdte a sajtótájékoztatót, hogy a Takarékbank, illetve immár a Magyar Bankholding jellemzően a piacnál optimistább elemzéseket adott az elmúlt években. Ugyanakkor a pandémia évét kivéve az ő előrejelzéseik voltak a legközelebb a tényszámokhoz. Elismerte a szakértő, hogy most is a piaci konszenzusnál erősebb növekedést várnak, mint jelezte, az ismert adatok és folyamatok következtében az általuk várt 5,9 százalékos bővülés tartható. Jelezte azt is, hogy a háború hatásait az eddig publikált adatok még nem tükrözik, így ez olyan kockázat, amelyet egyelőre nehéz számszerűsíteni.

Robbanásszerű növekedés jöhet az első negyedévben

A tavalyi év végi, várakozásokat meghaladó gazdasági élénkülés hatásai, valamint az idei első két hónap adatai alapján a növekedési kilátások javulását várják a Magyar Bankholding elemzői. Suppan Gergely, a társaság makrogazdasági elemzési vezetője ugyanakkor azt is jelezte, hogy az orosz-ukrán háború kitörése és a megváltozott nemzetközi gazdasági környezet azonban számos, jellemzően közvetett hatáson keresztül összességében negatívan hatnak a növekedési kilátásokra.

Az idei évben a háztartások fogyasztása lesz, ami a legerősebben húzhatja a gazdasági növekedést. A béremelkedés üteme olyan erőteljes (amit például a februári adatok is alátámasztják), ami alapot adhat a bővülő fogyasztásnak. Emellett lendületes volt az év kezdete, a január-februári adatok rendre (ipar, építőipar, kiskereskedelem, idegenforgalom, vendéglátás) jócskán meghaladták az utolsó negyedéves számokat. A fenti adatok alapján az első negyedéves növekedés várhatóan 7 százalék feletti lesz. Amennyiben az év hátralevő részében nem jön váratlan recesszió, akkor ez alapján az éves növekedés legalább 4 százalékos lehet.

Magyarország és Lengyelország (ahogy azt az IMF legutóbbi előrejelzése is mutatta) lesz az Európai Unió legerősebb növekedést mutató két országa. A járványhelyzet szigorítása vagy feloldása persze hullámzást okozhat, ami torzítja a negyedéves, sőt akár az éves adatokat is. Magyarország számára ebből a szempontból tartalékok is vannak, hiszen egy éve külföldi turisták gyakorlatilag nem voltak, míg idén érezhető élénkülés tapasztalható, így az alacsony bázishoz képest ez is látványos növekedést okozhat. Összehasonlítva akár régiós, akár más EU-s országokkal, Magyarország teljesítménye azért is érdekes, mert a járműgyártás súlya jelentős, ám ellentétben Csehország, Szlovákia vagy akár Németország teljesítményével szemben a növekedésünk sokkal erősebb.

Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy számos olyan ágazat van még, amely nem érte utol magát. Ezek is tartalékokat jelentenek a növekedés terén.

Elsöprő bérdinamika

Idén jelentősen emelkedhet a bérdinamika, a Bankholding várakozása alapján 14,9 százalékos átlagbér-növekedés várható, amely mögött a minimálbér emelés mellett, a februárban kifizetett egyszeri transzferek (13. havi nyugdíj, szja visszatérítés, fegyverpénz, stb.) is nagyot dobtak rajta. Ez egyébként európai szinten is unikális, hiszen számos országban nem lesz reálbérnövekedés, hanem visszaesés várható a magas infláció miatt.

Úgy látjuk, hogy a foglalkoztatottak számának emelkedésével párhuzamosan a munkanélküliségi ráta is folyamatos mérséklődést mutathat, idén 3,3 százalékos érték várható. A kedvező munkaerőpiaci kondíciók mellett a kormányzati támogatások, többek között a családokat érintő SZJA-visszatérítés is megteremthetik a fogyasztás bővülésének alapjait – mondta Suppan Gergely.

Az erőteljes bérnövekedés a szakértők szerint egyértelműen lecsapódik a kiskereskedelemben is. Ugyanakkor ezt az ágazatot nem csak ez húzza, hanem a visszatérő turisták is növelhetik a boltok forgalmát. Némileg paradox módon az ukrán menekültek is hozzájárulnak a kiskereskedelmi forgalom növekedéséhez, hiszen az ellátásuk (legyen szó a saját maguk által vásárolt, vagy jótékonysági szervezetek által biztosított) is megdobja a kiskereskedelmi forgalmat.

Tompítja az inflációt az árstopok fenntartása

Az egyébként is dinamikusan növekvő árak növekedését az orosz-ukrán háború érdemben felülírja az inflációs kilátásokat is, amelyek eddig is magasak voltak. A háború kitörése óta a gáz-, áram- és olajárak jelentősen növekedtek, ami már korábban is komoly nehézséget okozott a gazdasági élet szereplőinek. Emellett a konfliktusnak komoly hatása lehet az élelmiszerárak és más nyersanyagárak emelkedésére is, ami szintén az alapanyaghiányra vezethető vissza.

Az elemzők úgy látják, hogy a következő hónapokban az átárazások miatt tovább nőhet az infláció, az idei évre 8,2 százalékos adatot várnak. Az árkorlátozások fenntartása ugyanakkor jelentős ársokkot előzhet meg. Suppan Gergely azt hangsúlyozta, hogy egyelőre nem látható, hogy hol tetőzik az infláció, ugyanakkor a magas bázisok miatt előbb-utóbb fordulat várható. Idén is lesz már ilyen, hiszen például áprilisban például kiesik a dohánytermékek jövedéki adóemelése. Az elemzők szerint az év második felétől már enyhülhet az inflációs nyomás, míg jövőre 4,2 százalékra mérséklődhet az átlagos infláció.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG