3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint.

A koronavírus-járvány újabb fellángolása miatt csökkentette a globális olajkereslet idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), amely ugyanakkor az OPEC-hez hasonlóan arra számít, hogy az olajfogyasztás jövőre eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

A párizsi székhelyű kormányközi szervezet kedden közzétett szokásos havi jelentésében az előző havihoz képest napi 105 ezer hordóval, 5,2 millió hordóra fogta vissza a kereslet növekedésének idén várható ütemét, a jövő évit viszont 85 ezer hordóval 3,2 millió hordóra emelte. Ez azt jelenti, hogy az ügynökség a napi keresletet az idei évre 96,1 millió hordóra, a jövő évre pedig 99,4 millió hordóra becsüli.

A világ olajkereslete továbbra is nyomás alatt áll, mivel a koronavírus erősen fertőző delta mutációja gyorsan terjed a kulcsfontosságú felhasználói régiókban, különösen Ázsia egyes részein. Az IEA szakértőinek becslése szerint szeptemberben átlagosan napi 310 ezer hordóval esik vissza a globális olajfelhasználás.

"Ezzel együtt is a harmadik negyedévben a másodikhoz képest napi 2,1 millió hordóval emelkedhet a kereslet, és elérheti a 97,2 millió hordót az utazások iránt megnövekedett igényeknek köszönhetően" - áll a jelentésben, amely szerint három hónap csökkenés után októberben felpattan és az év végéig tovább emelkedik a kereslet.

A 2022-es évet illetően a Nemzetközi Energiaügynökség elemzői az első és a második negyedévre száz-százezer, a harmadikra pedig 200 ezer hordóval javították a kereslet növekedésének napi várható ütemét, a negyedik negyedévit viszont százezer hordóval lefaragták. Számításaik szerint 2022 második felében az olajfogyasztás már meg fogja haladni a járvány előtti, napi százmillió hordós szintet.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) optimistább előrejelzéseiben a Nemzetközi Energiaügynökségnél, de ugyancsak arra számít, hogy a járvány előtti szintet csak jövőre éri el a világ olajkereslete.

Az olajkartell hétfőn közzétett havi jelentésében rontotta - napi 110 ezer hordóval 99,70 millió hordóra - a negyedik negyedévben várható olajkeresletet a járvány fellángolására hivatkozva, de a múlt hónaphoz képest így is gyakorlatilag változatlanul hagyta az idei évre vonatkozó várakozását, a jövő évit viszont erősen megemelte. Az OPEC elemzői arra számítanak, hogy az előző évhez képest 2021-ben 5,96 millió hordóval, 96,7 millió hordóra emelkedik a napi kereslet, jövőre pedig 4,15 millió hordóval, 100,83 millió hordóra.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) kedden már a harmadik egymást követő kereskedési napon drágult.

Az összességében kedvező előrejelzések mellett az árakat felfelé hajtja az is, hogy az Ida után egy újabb hurrikán közelít Texashoz és Louisiana egyes részeihez. A Nicholas hurrikán miatt evakuálják a Mexikói-öbölben amerikai fúrótornyokról az olajbányászokat, és a szárazföldön működő finomítók is megkezdték a felkészülést a természeti csapásra.

Közép-európai idő szerint kedd délután fél kettőkor a novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,45 százalékos pluszban, 73,84 dolláron, míg az októberi szállítású WTI 0,43 százalékos nyereségben, 70,75 dolláron forgott. A Brent ára 74,22 dolláron, a WTI-é pedig 71,14 dolláron hatheti csúcson is járt kedden.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG