4p
Az amerikai államkötvényhozamok emelkedése és a dollár brutális erősödése erős ellenszelet jelent a feltörekvő kötvénypiacoknak. A török vállalati szektor az elmúlt hét évben háromszorosára növelte a keményvalutás hitelfelvételét és ez a felelőtlenség mára a török pénzügyi szektor integritását fenyegeti. Az IMF októberben már figyelmeztetett arra, hogy a kínai vállalatok adósságszintje fenntarthatatlan pályán fut és ez végül a világgazdaságra keményen fog visszaütni.

Trump megválasztása óta folytatódik a tőkekivonás a feltörekvő kötvénypiacokról, ráadásul ennek többsége a keménydevizás alapokból történik. A dollárindex közben 15 éves csúcsra szökött.

A dollár ereje visszatér

A zöldhasút azon várakozások erősítik, hogy a Trump-kormányzat fittyet fog hányni az államadósság szintjére és masszív infrastruktúra-beruházásokba kezd. Mindez társulna egy deregulációs hullámmal az energia- és a pénzügyi szektorban egyrészről, másrészről pedig protekcionista beavatkozásokkal védenék az amerikai belső gazdaságot és munkahelyeket. Valóban, a »Trumponomics« által kiváltott optimizmus a Wall Street-en a nyersanyagtermelő-, az építőipari- , a mérnöki szolgáltató- és a pénzügyi cégek részvényeit egy hónap alatt akár 45 százalékkal repítette a magasba, míg a kötvénypiac erősen gyengélkedett.

A tízéves amerikai állampapírok esetében a hozamok tavaly július vége óta egy teljes százalékkal, 2.4 százalékra szöktek föl – és ennek az ugrásnak a nagy része az elmúlt egy hónapra esett. Ez a folyamat nagyon erős ellenszelet jelent a feltörekvő kötvénypiacoknak. A német hasonló lejáratú papíroknál a hozamok csak 0.5 százalékkal, 0.43 százalékra kúsztak föl.

Igen ám, de a Societe Generale kalkulációi szerint az elmúlt hét évben tízszeresére nőtt a feltörekvő piaci vállalatok dollárban felvett adósságállománya, mostanra pedig az ezermilliárd dollárt is meghaladja. Ha tehát a dollár az amerikai monetáris és fiskális politika miatt tovább szárnyal, számos olyan feltörekvő piac kerülhet bajba, ahol a múltban az alacsony kamatokra építve nagy dolláradósságot halmoztak föl. Ez akár az adott ország teljes bankrendszerét is bajba sodorhatja és ennek már határozott jeleit tapasztalhatjuk meg Törökországban.

A török és kínai vész

Káncz Csaba

Az elmúlt hetekben történelmi mélységekbe zuhant a török líra, és az árfolyamesés megállítása érdekében Erdogan felszólította a lakosságot devizatartalékaik lírára váltására. A dollár 2013 óta 60 százalékkal erősödött a török lírához képest – csak az elmúlt egy hónapban 12 százalékkal - és a termelő vállalatoknak ez komoly csapás. Ezek a cégek elhitték Erdogan propagandáját a török gazdaság és politika páratlan stabilitásáról és a 2009-es 67 milliárd dollárról napjainkra 211 milliárd dolláros szintre növelték keményvalutás eladósodási szintjüket. Most ezek a cégek hirtelen száguldó dollárral, zsugorodó belső piaccal és politikai felfordulással szembesülnek.

Kínában a vállalati hitelek állománya eléri a GDP 171 százalékát, amely kétszerese az amerikai mutatónak. 2006 és 2015 között a kínai vállalati hitelállomány 3 ezermilliárd dollárról 17.8 ezermilliárd dolláros szintre ugrott és napjainkban is nagyobb ütemben növekszik, mint a GDP. Igaz, ennek az adósságnak csupán mintegy 10 százalékát vették fel keményvalutás relációban.

A jüan árfolyam nincsen fixen rögzítve az amerikai dollárhoz, de egy sávon belül mégiscsak kapcsolódik hozzá (’soft peg’).  Éppen ezért a jüan idén a dollárral együtt erősödött a fejlett világ valutáival szemben is, holott a kínai gazdaság érezhetően lassul, globális versenyképessége pedig romlik. Az IMF októberben már figyelmeztetett arra, hogy a kínai vállalatok adósságszintje fenntarthatatlan pályán fut és ez végül a világgazdaságra keményen fog visszaütni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG