Brüsszel a bruttó hazai termék kevesebb mint 0,1 százalékát vitatja a jövő évi büdzsé sarokszámaiban, ami egy-kétszer tízmilliárd forintos tételt jelenthet. A bizottság e könnyen megoldható problémára hivatkozva mégis ismét a kohéziós támogatások egy részének megvonásának fenyegetőzik - írja a Magyar Nemzet szombati száma kormányzati forrásra hivatkozva.
Az IMF-megállapodással már nem is számolnak?
A lap információi szerint a kabinet arra számít, hogy politikai döntés születik, vagyis a bizottság bizonyos összegeket - így a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodás jótékony hatásait - nem veszi figyelembe.A pénteki hírek kapcsán ez azért nem feltétlenül meglepő.
Ahogy arról a nemzetközi hírügynökségek mellett a Privátbankár is beszámolt, az origo úgy értesült, elmérgesedett a viszony a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között, az IMF-nél házon belül már arról beszélnek, hogy gyakorlatilag szakítottak a magyar féllel. Mint írták, Varga Mihály és az NGM államtitkára, Pleschinger Gyula "fejmosást kaptak" a kormány médiakampánya miatt két héttel ezelőtt az IMF illetékeseitől, mert azzal a magyar fél "átlépett egy küszöböt".
Varga Mihály a hírre úgy reagált: az IMF és a Világbank tokiói közgyűlésén a magyar delegáció tagjainak tárgyalásain óhatatlanul szóba került a médiakampány ügye, de a nemzetközi szervezetek professzionális módon állnak a tárgyalásokhoz, így az nem befolyásolja érdemben a hiteltárgyalások folytatását. Varga Mihály a folyó egyeztetésekről elmondta: éppen ezen a héten tájékoztatta az IMF főtárgyalóját a nemzetgazdasági miniszter által az elmúlt héten bejelentett intézkedésekről. Most ezeket az új intézkedéseket értékelik - tette hozzá.
A Brüsszelnek a túlzottdeficit-eljárás miatt nemrég megküldött jelentésben mellesleg a kormány is az IMF nélküli forgatókönyvet vázolja fel. Az újabb megszorítócsomag keretében bejelentett lépések "a kormány által reálisnak gondoltnál nagyobb makrogazdasági és költségvetési kockázatok esetleges megvalósulása esetén is lehetővé teszik a (megemelt) hiánycélok elérését, még az EU/IMF megállapodás várható egyenlegjavító hatások nélkül számítva is" - írják. Még azt is megjegyzik, a lehetséges megállapodás hatásait az Európai Bizottság sem vette figyelembe prognózisaiban.
Nem lesz meg a 3 százalék alatti hiány?
A Magyar Nemzet szerint az is előfordulhat, hogy a testület tovább ront a magyar növekedési előrejelzéseken is. (Ezt nemrég maga a kormány is megtette.) Ebben az esetben könnyen lehet olyan eredményt modellezni, amely alapján a költségvetési hiány 3 százalék fölé kúszik. Az uniós testület november 7-én hozza nyilvánosságra a tagállamok jövő évi pénzügyi-gazdasági mutatóiról készített előrejelzését. A kormány a lap információi szerint arra számít, hogy Brüsszel elmarasztalja Magyarországot ebbe a dokumentumban, és folytatja a túlzottdeficit-eljárást.
Az sem lenne meglepetés, ha a bizottság olyan ajánlást is megfogalmazna, amelyben a kohéziós támogatások egy részének befagyasztását javasolja - mondta a lap forrása. Mindkét ügyben a tagállamok képviselői hoznak végleges döntést az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) december 4-én soron következő ülésén, ahol a kohéziós pénzek ügyében kedvező határozatra számít a magyar kormány. A lap úgy tudja, hogy Németország ez ügyben támogatását jelezte.