Lengyelország lépéseket tesz annak érdekében, hogy 2022 végére beszüntesse az összes orosz olajimportot – mondta a miniszterelnök szerdán. Ez azért is fontos lépés, mert több ország továbbra sem tud érdemi lépéseket tenni: a magyar kormány álláspontja ismert, de Németország is a hezitálók táborát erősíti. Utóbbi éppen szerdán vezetett be úgynevezett korai figyelmeztetési szintet az orosz földgázszállítás kapcsánés energiatakarékosságra szólította fel a fogyasztókat az ukrajnai háború közepette.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök sajtótájékoztatón elmondta, hogy Lengyelország az európai nemzetek legradikálisabb tervet indítja el az orosz energiaforrások elhagyása érdekében. Lengyelország kedden bejelentette, hogy betiltja az orosz szén importját, és a miniszterelnök azt is mondta, hogy májusban már csökkentik a gázimportot.
Lengyelország felszólítja az Európai Unió többi országát is, hogy csökkentsék az oroszországi üzemanyagimporttól való függőséget. Lengyelország azzal érvel, hogy az olaj- és gázexportból származó pénzek táplálják Oroszország hadigépezetét, és ennek megálljt kell parancsolni. Mateusz Morawiecki felszólította az Európai Bizottságot, hogy vessen ki adót az Oroszországból importált összes szénhidrogénre, hogy a kereskedelem „igazságos” legyen.
A lengyel álláspont szöges ellentétben van azzal, amit a magyar kormány képvisel. Hiába rögzítette 2010 után Orbán Viktor kabinetje a lefektetett energiastratégiában az orosz függőség csökkentését, a gyakorlatban pont ezzel ellentétes lépéseket tett. Így most egyfajta kényszerpályán van a magyar gazdaság, hiszen nem lehet az egyik napról a másikra kiváltani az orosz energiahordozókat. A miniszterelnök vasárnap nyilatkozott a Hir TV-nek, akkor azt közölte: az a terv, hogy a következő évtizedben úgy alakítják át a magyar energiatermelés szerkezetét, hogy javarészben nukleáris forrásból származik majd, a másik része pedig napenergiából, és a kettő együtt kiteszi az energiaszükséglet több mint 90 százalékát.