Ilyen sem volt még: A Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Der Spiegel, a Die Welt, a Süddeutsche Zeitung, a Handelsblatt és még valószínűleg napestig sorolhatnánk, hány neves német lap és hírportál vezető cikkben, majdnem ugyanolyan címmel Orbán Viktort idézi. Aki szerint a menekültválság nem európai, hanem német probléma, hiszen mindenki Németországba igyekszik, Magyarországon vagy például Szlovákiában senki sem akar maradni. (Erről itt tudósítottunk.)
A legtöbb lap az eseményeket, beleértve a Keletiben kialakult helyzetet is, valamint a menekültkérdéssel kapcsolatos nyilatkozatokat folyamatosan frissülő cikkekbe gyűjtik. Ezeket a „breaking news”-ok, a szenzációk, a különösen nagy fontosságú történések számára tartják fenn.
Ezen kívül a Die Welt magas rangú EU-vezetőkre hivatkozva közölt fontos információkat, amely egy tervet részletez, mely szerint három országból kellene menekülteket átvennie az EU többi tagországainak.
Ebben 120 ezer menekült elosztása és elhelyezése szerepel, Magyarországtól 54 ezer, Görögországtól 50 400 főt, Olaszországból 15 600 főt vennének át. (Mint ismeretes, júniusban egy hasonló tervet, egy 40 ezer fős menekültcsoport elosztását vetették el a tagállamok, köztük Magyarország és más volt szocialista országok.)
A menekültek felvétele egy vészklauzula alapján állítólag kötelező lenne. Hogy melyik országra hány fő jutna, azt egy pontrendszer alapján határoznák meg, amelyben 40 százalék lenne a lakosságszám súlya, 40 százalék az adott ország gazdasági ereje, 10 százalék a munkanélküliség a befogadó országban, további tíz százalékban pedig a menekültek befogadásában mutatott eddigi teljesítményt vennék figyelembe.
Németországra ennek alapján 26 ezer fő új menekült befogadása jutna, Nagy-Britannia teljesen kimaradhat belőle (egy korábbi jogi klauzula miatt, amely neki mentességet biztosít). A tervet állítólag Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke jövő szerdán terjesztené az Európai Parlament elé. A terv tartalmazza egy pénzügyi alap felállítását is, amellyel egyes küldő országokat támogatnának Afrikában.
Sarkos vélemény: Németország nem elég szolidáris? A menekültválság bonyolultságára jellemző, hogy van, aki még a nagy befogadó és a menekülteket példaszerűen ellátó Németországot is a szolidaritás hiányával vádolja meg. Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten – írja egy gazdasági blogger. Németország nem volt szolidáris a dél-európai országokkal, amikor azok gazdasági válságban voltak, és minden erővel keresztülverte rajtuk a megszorító intézkedéseket. Most pedig a dél-európai országok, Olaszország, Görögország, Spanyolország nem szolidárisak Németországgal, amennyiben a menekülteket valósággal áttessékelik országukon Észak felé. Az sem volt okos dolog Németország részéről, hogy annak idején a Dublini Egyezménnyel a menekültproblémát az EU periféria-országainak nyakába próbálta varrni. Ez ugyanis az az egyezmény, amely nálunk is problémákat okoz, mert kimondja, hogy a menekülteket ott kell regisztrálni, ahol az EU-ba beléptek (és a regisztráció országába vissza is toloncolhatók). A magyarországi regisztráció sem a menekülteknek, sem a magyar politikusoknak, hatóságoknak nem túl szoros érdeke. |