5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A NATO történetének legnagyobb hadgyakorlata tudatja Putyinnal, hogy a mire képes Oroszország ellen, ha szükséges. Eközben egy vezető amerikai agytröszt az USA nukleáris fegyvereinek Ukrajnában való telepítésére szólított fel. Káncz Csaba jegyzete.

Hétfőn a NATO elindította a szövetség történetének legnagyobb légideszant háborús játékát, amely keretében 12 napon át több száz repülőgép vív szimulált háborút Oroszországgal. Az „Air Defender 2023” fedőnevű hadgyakorlat egy 5. cikkely szerinti forgatókönyvet szimulál, amelyhez a szövetség összes tagjának részvétele szükséges. A hadgyakorlaton 250 repülőgép és 10 ezer katona, illetve személyzet vesz részt.

A német légierő Airbus A400M repülőgépe a németországi Wunstorf légi támaszpontján 2023. június 12-én, az Air Defender 2023 hadgyakorlat első napján. Fotó: MTI/AP/DPA/Julian Stratenschulte
A német légierő Airbus A400M repülőgépe a németországi Wunstorf légi támaszpontján 2023. június 12-én, az Air Defender 2023 hadgyakorlat első napján. Fotó: MTI/AP/DPA/Julian Stratenschulte

A NATO eltökéltsége

A hadgyakorlat mérete és összetettsége a NATO egységét és Európa biztonságának védelme iránti eltökéltségét tükrözi. Mivel az ukrajnai háború átterjed Oroszország határain - ami a határ menti városok kiürítésére készteti a hatóságokat a napi ágyúzás és dróntámadások közepette - a NATO háborús játéka nem minden veszély nélküli. A New York Times nevű vezető lap Douglas Barrie, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének munkatársa megjegyzéseire hivatkozva azt írja: a háborús játékok célja, hogy

„tudassa Putyinnal, hogy a NATO mire képes Oroszország ellen, ha szükséges”.

A német légierő vezeti a többnemzetiségű gyakorlatot, és a taktikai élőrepülésre összpontosít. Magába foglal majd ki- és visszaküldetést Románia és a balti államok légtere felett.

Üzenet Moszkvának

A hadgyakorlat hipotetikus forgatókönyve szerint a németországi Rostock kikötőjének orosz inváziója aktiválja a NATO 5. cikkelyét, valamint egy teljes körű háborút a NATO és Oroszország között. A háborús játék magában foglalja a kikötő visszafoglalását.

Hivatalos közleményében a NATO kijelenti:

„A gyakorlat… az 5. cikkely szerinti forgatókönyvként is ismert kollektív védelmi forgatókönyvön alapul, amelyben a szövetségesek légierőiket Németországba vetik a hibrid megszálló erők elleni harcra. Az összehangolt kombinált műveletek során a szövetséges légierő bebizonyítja, hogy képes megvédeni a NATO területét gyors, határozott fellépéssel."

A nagyszabású hadgyakorlat magában foglalja az orosz határ közelében lévő NATO-tagországok légterébe történő bevetéseket, beleértve Litvániát, Romániát, Lengyelországot és Csehországot.

A NATO közleménye szerint a missziók az Északi-tenger, a Balti-tenger és Dél-Németország felett zajlanak majd, „beleértve a szárazföldi csapatok támogatását és az evakuációs küldetéseket”. A gyakorlaton 24 NATO-tagországból, valamint Japánból katonai megfigyelők vesznek részt. Finnország, a NATO legújabb tagja is részt vesz, Svédországgal egyetemben, amely aktívan kötődik a szövetséghez.

A NATO szóvivője világossá tette, hogy a hadgyakorlat nem egy feltételezett ellenfelet célozta meg, hanem Oroszországot.

"Az Air Defender világos üzenetet küld, hogy a NATO kész megvédeni a szövetséges terület minden centiméterét" - mondta.

Adam Casey őrnagy, egy amerikai A-10-es támadórepülőgép-pilóta, aki részt vesz a gyakorlaton, elmondta: „A következő konfliktusban, ahol a NATO védelmére hívhatnak bennünket, nem lesz gyakorlati kör. A10-es pilótaként nem akarok először bejelentkezni az állomásra egy német JTAC [légirányítóval], amikor az ellenséges tankok átlépnek a NATO területére.”

A hadgyakorlaton vadászgépek, bombázók és teherszállító repülőgépek tömeges alakulatai vesznek részt több magasságban. Mindezt a hatalmas háborús játék résztvevői példátlannak nevezték.

„Soha nem csináltam még olyat, mint hétfőn” – mondta Flt. Mark Jenkins hadnagy a Brit Királyi Légierőtől – a New York Timesnak. „Valóban szokatlan, hogy ennyi más repülőgép dolgozik együtt.”

A vezető agytröszt hajmeresztő javaslata

A hatalmas háborús játékok az USA és a NATO hatalmai katonai eszkalációra való felhívása közepette zajlanak. Múlt pénteken az American Enterprise Institute nevű amerikai konzervatív agytröszt közzétette egyik vezető munkatársa, Michael Rubin észrevételét, amelyben az USA nukleáris fegyvereinek Ukrajnában való telepítését támogatja. A címe:

„Elrettentheti Biden az Ukrajna elleni orosz nukleáris támadást? Igen, ha taktikai atomfegyvert ad Ukrajnának.”

Michael Rubin felhívja a figyelmet a Biden-kormányzat által már megtett lépések sorozatára, beleértve a „HIMARS [nagy hatótávolságú rakétarendszer], az Abrams tankok és az F-16 [vadászgépek] küldését”.

Rubin kiemeli:

„A háború most a fordulópontjához ért. Először is, Ukrajna lerombolta az oroszok által megszállt Krímet a tulajdonképpeni Oroszországgal összekötő műutat. A hírszerzési információk szerint Ukrajna állhatott az Északi Áramlat-2 vezeték elleni támadás mögött. A Putyin-ellenes orosz felkelők később Ukrajnából csaptak le Belgorod orosz városra, és valószínűleg az ukrán különleges erők voltak a felelősek a Kreml elleni merész dróntámadásért.”

Rubin ezután felszólítja a Fehér Házat, hogy lássa el Kijevet nukleáris fegyverekkel

„anélkül, hogy kikötné, Ukrajna hol és hogyan használja fel azokat. Az USA azért tart fenn nukleáris fegyvereket, mert azok hatékony elrettentő eszközt jelentenek más nukleáris államokkal szemben. Ukrajnának ugyanilyen joga kell legyen.”

A nukleáris fegyverek Ukrajnában történő telepítésének nyílt támogatása az amerikai nukleáris erők évek óta tartó megerősítése közepette hangzik el. Hétfőn a genfi ​​székhelyű Nemzetközi Nukleáris Fegyverek Felszámolási Kampánya (ICAN) arról számolt be, hogy az USA tavaly 43,7 milliárd dollárt költött nukleáris arzenáljának modernizálására - többet, mint a világ összes országa együttvéve.

A jelentés megjegyzi, hogy „Oroszország 9,6 milliárd dollárral csak 22 százalékát költötte az amerikai büdzsének, Kína pedig az USA összköltségének valamivel több mint negyedét, 11,7 milliárd dollárt”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG