Mario Draghi |
Immár két éve, hogy Mario Draghi jegybankelnök 0-ra csökkentette a kamatokat, így a megtakarítások nem hoznak semmit, a lakáshitelek kamata ugyanakkor vonzóan alacsony lett. Így a pénz elkezdett az ingatlan befektetés felé áramlani (ilyet itthon is láthattunk), valamint az eddigi bérlők egyre inkább megfontolják a lakásvételt. A németek évtizedekig jobban szerettek bérelt lakásban lakni és közben megtakarított pénzüket a bankban kamatoztatni.
Lufi lehet?
A helyzet megváltozott, az ingatlanárak az elmúlt 5 évben 30 százalékkal emelkedtek, és látván a trendet, egyre többen akarnak felcsimpaszkodni a robogó vonatra, nem akarnak kimaradni az emelkedésből, már feltéve, hogy folytatódni fog még jó darabig. Az ország pénzügyi vezetői aggódnak, hogy ebből könnyen lufi lehet. Wolfgang Scheuble pénzügyminiszter attól fél, hogy a kétségbeesett hozamvadászat buborékokhoz és túlárazott befektetési eszközökhöz vezet (az ingatlanpiacon is).
Berobbant a hitelezés
Németországban hosszú évek óta nő a foglalkoztatottság és emelkednek a bérek, a gazdaság egészséges, számukra ezért is értelmetlen a 0 kamat, amit alapvetően más eurózóna-tagok miatt tart fenn a közös jegybank. Az ingatlanárak már 10 éve emelkedni kezdtek Németországban, de csak 3 éve gyorsult be a folyamat. Az új lakáshitelek száma pár évig 3 százalék körüli mértékben nőtt, de tavaly berobbant: 22 százalék volt a növekedés.
A Bloomberg a Deutsche Bank közgazdászára hivatkozik, aki szerint a németek korábban nem vettek részt befektetési lufikban, legalábbis az ingatlanpiacon nem. A tőzsdén azért már előfordult ilyesmi: 1987-ben nem csak a Wall Streeten omlott össze egy nap alatt a túlhajtott börze, hanem Frankfurtban is. Az ingatlanpiacon viszont most fordul elő először, hogy nem (csak) a növekvő bérek hajtják a piacot, hanem az alacsony kamatok és egyidejűleg a kínálat hiánya.
Fegyelmezettebbek
Az EKB-nak köszönhetően most egy adott lakás finanszírozása (a most felvett hitel törlesztő részlete) kisebb, mintha 5 éve, annak ellenére, hogy közben 30 százalékot drágult a lakás. Ha a drágulás nem csak, hogy folytatódik, de még be is gyorsul, akkor a szakértő szerint már lufi keletkezik, ami veszélyes a pénzügyi rendszerre, mert az lehet a vége, mint Amerikában 2006-2007-ben: a kipukkadó lufi után összeomló árak egy csomó bedőlt hitelt hoznak magukkal.
A németek persze általában jóval fegyelmezettebbek, az elmúlt 1-2 évtized lufijaiból is teljesen kimaradtak, melyek főleg Amerikában, Angliában és Spanyolországban zajlottak, de kisebb mértékben sok más piacon is. A német családok 53 százaléka lakik saját tulajdonú otthonban, míg ez az arány az EU egészében 70, Amerikában 64 százalék.
A nyertesek
A piac mindenesetre pörög, az ingatlanközvetítők kaszálnak. A folyamatra már külföldön is felfigyeltek, és zsákolni kezdték a német ingatlancégek részvényeit. Ezen részvények indexe 10-szerezett az elmúlt 5 évben, míg a DAX ezalatt duplázni sem tudott. Közülük a legnagyobb, a Vonovia SE akkorára nőtt, hogy tavaly be is került a DAX komponensek közé.