6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár a távozó elnök jelentősen növelte bázisát, még ez is kevés volt a győzelemhez. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint sok volt a proteszt-szavazó, akik mindenáron le akarták váltani Trumpot. Biden sikeresen állította vissza a Kék Falat, és aktivizálni tudta a külvárosi szavazókat. Amerika megosztottsága nőtt: két 70 milliós tábor áll szemben egymással.

Első látásra elképesztő rekordokat hozott az amerikai elnökválasztás: a részvételi arány becslések szerint csaknem 70 százalék (pontos adat még nincs), ami a legmagasabb érték 1900 óta, és mind Joe Biden, mind Donald Trump több szavazatot kapott, mint korábban bármelyik elnökjelölt az amerikai történelemben.

Dőltek a csúcsok

Ma reggeli, csaknem végleges adatok szerint a demokratapárti jelölt 75,4 millió voksot sepert be, csaknem 6 millióval többet, mint az eddigi csúcstartó, Barack Obama 2008-ban, és 9,5 millióval (!) többet, mint a 2016-os demokratapárti aspiráns, Hillary Clinton.

Hatalmasat lépett előre Donald Trump is, akire 70,9 millió amerikai szavazott – 2016-ban 8 millióval kevesebb, mintegy 63 millió voks is elég volt a győzelemhez. Egyébként már az is több volt, mint amennyit a két korábbi republikánus elnökjelölt, Mitt Romney és John McCain kapott, és még a kétszer elnökké választott George W. Bush számait is felülmúlta.

Költözés előtt: Donald Trump távozik a Fehér Házból Washingtonban 2020. november 8-án. EPA/MIKE THEILER
Költözés előtt: Donald Trump távozik a Fehér Házból Washingtonban 2020. november 8-án. EPA/MIKE THEILER

Biden összességében 15 százalékkal növelte a demokratapárti tábort négy évvel ezelőtthöz képest, Trump pedig 12,5 százalékkal bővítette bázisát, amivel normál esetben simán választást lehet nyerni.     

Bárki, csak ne Trump

Bár végeredményben az számít, hogy ki mennyi elektori szavazatra tudja „beváltani” a voksokat – 2016-ban Hillary Clinton 3 millióval több szavazatot szerzett Trumpnál, ez azonban csak 227 elektori voksra volt elég, így akkor a 304 elektori voksot begyűjtó republikánus politikus költözhetett a Fehér Házba (most Biden előreláthatóan 306 elektori szavazattal fog nyerni) –, mégis felmerül a kérdés, hogy minek köszönhető az óriási választói aktivitás, és hogyan tudott Biden ennyi új voksot szerezni.

Az első adatok azt mutatják, hogy a Biden-táborban sok volt a proteszt-szavazó, akik nem az ő javára, hanem Trump ellenében döntöttek

- mondta a Privátbankár.hu-nak Feledy Botond külpolitikai szakértő. Szerinte ők négy éve még nem mentek el szavazni, vagy akkor – szintén protesztből – Donald Trumpra adták voksukat.

Hozzátette: a friss adatok alapján úgy tűnik, hogy az elővárosok kifejezetten elmozdultak balra 2016-hoz képest.

Trumpé a vidék, de...

A Wall Street Journal szerint a polarizáltság megmaradt, a „két Amerika” (a demokratáké és a republikánusoké) továbbra is nagyon távol van egymástól.   

A lap szerint

Trumpnak sikerült növelnie a részvételt törzsszavazói, tehát a fehér munkások és a vidéken, kisvárosokban élő konzervatívok körében.

Emellett maga mellé tudta állítani a latinók egy részét – nekik is köszönhető, hogy megnyerte Floridát, és vissza tudta szorítani a demokratapárti előretörést Texasban. Ez összesen 67 elektori szavazatot jelentett.

Biden ugyanakkor

elvette Trumptól a Nagy Tavaknál fekvő államokat, Wisconsint és Michigant, valamint Pennsylvaniát, amivel összesen 46 elektori voksot szerzett.

A demokratapárti jelölt e három állam elő- és külvárosaiban szorította vissza Trumpot.

Emellett sikerült megszereznie két, alapvetően republikánus államot, Arizonát és Georgiát, nem kis részben az ottani aktív kampánynak köszönhetően. (A fenti térképen Georgiát még nem jeleztük.) 

2016-ban még így nézett ki Amerika:

Biden Kék Fala

A WSJ szerint Biden „Trump világában” (szavazói körében) alig ért el sikereket.

Ugyanakkor

mozgósítani tudta a Kék Amerikát (a demokratapártiakat), és helyreállította a Kék Falat a Nagy Tavak környékén,

valamint a függetlenek körében is legyőzte az eddigi elnököt.

Kampányában balközép irányvonalat követett. Azt hangsúlyozta, hogy egyesíteni szeretné az országot, és egy ciklusra korlátozná Trump elnökségét. Azt is előszeretettel mondogatta, hogy az elnök félrekezelte a vírusválságot. 

Arra épített, hogy tarol majd a nők, valamint a külvárosi és fekete szavazók körében.

A fekete nők 93 százaléka őt támogatta, amiben persze alighanem szerepe volt alelnök-jelöltjének, Kamala Harrisnek.            

Visszatérve a részvételi arányra, az amerikai Time magazin szerint nem a mostani szám volt magas – Nyugat-Európában nem ritka az ekkora részvétel –, hanem a korábbi számok voltak alacsonyak: a 2016-os választást tekintve például az USA a 30. legrosszabb mutatóval bír a rangsorolt 35 ország közül a Pew Research felmérése alapján. (Magyarország 11. ezen a listán.)    

A lap szerint

most – csakúgy, mint az 1800-as évek közepén – a megosztottság és a regnáló hatalommal szembeni düh vitte az egekbe a részvételi arányt.

Feledy Botond úgy véli, hogy a levél- és a korai szavazás lehetősége – ezzel többségében a demokratapártiak éltek – szintén megdobta a részvételt.

Két Amerika

A választás összességében csak megerősítette, amit már eddig is mindenki tudott:

az Egyesült Államok megosztott. A szemben álló táborok pedig még nagyobbak lettek: most már egy 75 milliós tábor áll szemben egy 71 millióssal.

Joe Biden győzelmi beszédében mindenesetre azt mondta: olyan elnök szeretne lenni, aki nem megoszt, hanem egyesít.

Nem szabad többé ellenségként kezelni ellenfeleinket, valamint itt az idő, hogy meghallgassuk egymást, és meggyógyítsuk Amerikát

- fogalmazott.

Bident már 1972-ben beválasztották a Szenátusba, 2009 és 2017 között, az Obama-korszakban pedig az Egyesült Államok alelnöke volt. Ő a legidősebb megválasztott elnök az ország történetében: novemberben tölti be 78. életévét.

Donald Trump szerint a választást elcsalták a levélszavazatokkal. Hívei országszerte utcára vonultak, stábja pedig több államban bírósághoz fordult jogorvoslatért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG