4p

Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.

Az Egyesült Államok és Oroszország képviselői a két ország gazdasági együttműködéséről is tárgyal, amelyben ércek és ritka fémek bányászatáról van szó, valamint az Északi-sarkkörön túli nyersanyag-kitermelési projektek indításáról. A gazdasági realitások azonban nem igazán szólnak a nagy orosz– amerikai összeborulás mellett – írta a Moscow Times.

A két ország gazdasági kapcsolata már az Ukrajna ellen indult orosz agresszió előtt is alacsony lángon égett és riválisaik egymásnak a Kínával és Európával folytatott kereskedelemben. Az orosz fél ennek ellenére számos lehetőséget meglebegtetett vélhetően abban a reményben, hogy maga mellé állítja az amerikaiakat az ukrajnai tűzszünetről folytatandó tárgyalásokon. Vlagyimir Putyin államfő például közös ritkafém-kitermelési és alumíniumprojektekkel kecsegtette az amerikai felet. Arról is beszélt, hogy az orosz alumíniumexport az USA-ba csökkentheti a könnyűfém árát. Ugyanakkor míg s Szaúd-Arábiába utazott orosz delegációban volt gazdasági szakértő, az amerikaiban nem volt.

Csak csordogál a kereskedelem az oroszok és az amerikaiak között

A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok a nemlét határán járnak. Az Egyesült Államok 500 millió dollár értékű exportot és hárommilliárd dollár értékű importot bonyolított le Oroszországgal 2024-ben. A hivatalos amerikai adatok szerint 2021-ben ez a két adat 6,4 milliárd és 296 milliárd dollár volt. Eközben az Egyesült Államok 2024-ben 370,2 milliárd dollár értékben exportált és 605,8 milliárd dollár értékben importált európai kapcsolataiban.

Árfolyam

Az amerikai befektetések értékét nehéz megbecsülni, mert sok üzletet kedvező adózási feltételeket kínáló országokon, például Hollandián vagy Cipruson keresztül bonyolítanak le. Az UNCTAD adatai szerint 2017-ben még az Egyesült Államok volt a legnagyobb befektető Oroszországban. Az amerikai befektetések megközelítették a teljes oroszországi invesztíció kilenc százalékát. A nagybefektetők mellett az amerikai cégek részesedést birtokoltak olyan nagy orosz vállalatokban, mint a Yandex informatikai szolgáltató. Az orosz ritka fémek elérhetősége ugyan kívánatosnak látszik, ám a lelőhelyek cudar éghajlatú területeken vannak, így nem lehet kiszámolni, mennyibe fájna a kitermelésük. Csupán a „show-t szolgálja” Putyin ritkafém-ajánlata – mondta Maximilian Hess, az Enmetena Advisory tanácsadó cég alapítója. Szerinte lehet, hogy vannak a Trump-adminisztrációban, akik komolyan veszik ezt, de a magántőke a bizonytalan üzleti környezet miatt akkor sem jelenne meg Oroszországban, ha Donald Trump kapitulál Vlagyimir Putyin előtt.

A makroszintű együttműködés még kevésbé valószínű

További kérdés, hogy létrejöhet-e egy orosz–amerikai gazdasági tandem a két hasonló habitusú politikus irányítása alatt. Ennek útjában áll, hogy Oroszország gazdaságilag feltörekvő ország, amely saját exportját igyekszik forszírozni, ahelyett hogy tárt karokkal várná az amerikai cégek áruit. Emellett egy ilyen együttműködés a szerzői jogok védelmének lazítását feltételezné, ami az utolsó dolog, amibe manapság az amerikaiak belemennének. Végül az orosz és az amerikai gazdaság néhány kritikus szempont alapján nem kiegészíti, hanem átfedi egymást. Például mindkét ország energiahordozókat akar exportálni, illetve a megnyíló jeges-tengeri teherhajó útvonal hasznosítására egymással párhuzamos elképzeléseik vannak.

Washington a Kínával folytatott versengésben hasznát láthatná annak, ha az oroszok kevesebb olajat és gázt szállítanának keleti szomszédjuknak, de az oroszok ezt a szívességet nem fogják megtenni, mert nem fogják veszni hagyni ezt az üzletet. Az európai gázpiacon pedig egymás legnagyobb versenytársai az amerikai és az orosz exportőrök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
Makro / Külgazdaság Enyhülés a kereskedelmi háborúban? Később vezetnék be az EU-s vámokat
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:11
Több időt hagynának a párbeszédre.
Makro / Külgazdaság Az európai építőipar még kitart
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:20
Stagnált a termelés az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Az Oroszországot háború miatt elhagyó Ericsson márka orosz kézbe került
Elek Lenke | 2025. március 20. 11:22
És a Starbucks is készülődik?
Makro / Külgazdaság A legrosszabb is bekövetkezhet: újabb uniós pénzeket bukik el Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 07:24
Újabb uniós pénzek lehetnek veszélyben – értesült a Népszava brüsszeli forrásból.
Makro / Külgazdaság Trump késlekedése kényszerhelyzetbe hozhatja a Fedet
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 11:52
Este kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet.
Makro / Külgazdaság Ismét átléphet egy lélektani határt a benzin ára
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 10:29
Csütörtökön megint változnak az üzemanyagok árai.
Makro / Külgazdaság Szeretne kérdezni Bojár Gábortól? Ma délután megteheti – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 09:13
A fizikus, vállalkozó, üzletember 15 óra 30 perckor lesz az egyórás élő műsorunk vendége.
Makro / Külgazdaság Mennyibe is kerülnének Magyar Péter ígéretei?
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 08:51
Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyar Péter március 15-én tett ígéretei 3000 milliárd forintba kerülnének, így egyenlő lenne az államcsőddel, az valójában nagyságrendekkel kisebb teher lenne a költségvetésnek.
Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG