Tegnell ma reggel a svéd állami rádióban azt mondta: mai tudásuk szerint középutas megoldást választanának a svéd modell és világ többi országa által alkalmazott modell között, írja átfogó cikkében a Financial Times.
A brit üzleti lap szerint a svéd epidemológus beismerése meglepő, hiszen korábban Tegnell bírálta a többi ország járványkezelését, a lezárásokat, és kitartott amellett, hogy a svéd modell fenntarthatóbb a magas halálozási arány ellenére is.
Ellenzéki nyomásra a svéd kormány hétfőn bejelentette, hogy vizsgálóbizottságot nevez ki az ország járványügyi stratégiájának elemzésére.
A svéd közhangulat kissé megváltozni látszik, mióta a szomszédos Norvégia és Dánia megnyitotta közös határait, ám a svéd határok zárva maradnak. A svéd halálozási ráta jóval magasabb szomszédainál.
Tegnell az interjúban elmondta, hogy természetesen lehet jobban csinálni a járvány kezelését.
Jó lenne tudni pontosan, hogy mit zárjunk le, hogy hatékonyabban előzzük meg a vírus terjedését
- tette hozzá.
Ez utóbbit azért is emelte ki Tegnell, mert majdnem az összes európai ország hirtelen lezárásokat vezetett be, és nem nagyon látszott, hogy melyik intézkedés vezet eredményre.
Svédország nyitva tartotta a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára az iskolákat, ezt például sem Norvégia, sem Dánia nem tartotta jó ötletnek. Nyitva maradtak a svéd határok is az európai látogatók számára, és inkább a társadalom együttműködésében bíztak, mintsem formális szabályok betartásában.
A svéd közvélemény támogatta Tegnell megengedőbb hozzáállását, de most politikusok és diplomaták a közhangulat megváltozásáról számoltak be a brit üzleti lapnak.
Ahogy telnek a hetek, a közéleti viták egyre inkább a megtett és a meg nem tett intézkedések körül forognak
- mondta Hans Wallmark, jobbközép ellenzéki képviselő. Szerinte a közvéleményt három dolog döbbentette meg: az idősotthonokban tapasztalt magas halálozási arány, ami miatt sokan szinte szégyenkeztek; az, hogy nem tudtak kidolgozni tömeges tesztelési módszert; valamint a lezárt határok. Mindez a képviselő szerint kritikusabb vitákat eredményezett a svéd társadalomban.
Egy korábbi svéd diplomata arról beszélt: az emberek nem örülnek, hogy a szomszédaik lezárják svéd határaikat, és aggódnak, hogy a svéd stratégia a legrosszabb eredményekhez vezet.
A skandináv diplomáciai elszigeteltség együtt járt azzal, hogy a média is kritikusabb hangvételre váltott.
Rövid távon azt lehet mondani, hogy Svédország elszigelődött. Az emberek és a média általános hangulata kritikusabb lett. A közvélemény ráébred a tényre, hogy a szomszédos országok és mások is bírálják az országot
- mondta az FT-nek egy európai diplomata Stockholmban.
Svédországban máig 4468 halálos áldozatot követelt a koronavírus, míg a feleakkora népességű Dániában 580-an, Norvégiában pedig 237-en haltak bele a járványba. A két szomszédos ország svéd határainak lezárásában az játszott szerepet, hogy a svédeknél magasabb a fertőzöttség.
Carl Bildt, korábbi mérsékelt jobboldali kormányfő szerint zavarba ejtő, hogy a svédeket kevésbé tartják "biztonságosnak" más európaiaknál. Bildt kiemelte a déli országrész, Skane lakóinak helyzetét, akik Oresund hídja révén (ez Malmőt és Koppenhágát kapcsolja össze) közvetlen összeköttetésben állnak Dániával. Ráadásul ez a térség jóval kevésbé fertőzött Stockholmnál.
Bildt szerint az ottaniak úgy érezhetik, hogy ők egy messzi főváros döntése miatt vannak büntetésben.
Svédország határai nyitva állnak az EU és Norvégia polgárai számára, és a pünkösdi hétvégén dánok ezrei keltek át a hídon nyaralóikba. A dán rendőrség tegnap 3 kilométeres dugóról számolt be, ahogy a dánok hazatértek a svéd hosszú hétvégéről.
Mette Fredriksen dán miniszterelnök tárgyalásokat folytat arról, hogy egyes svéd területek, mint például Skane számára megnyissák a dán határokat, és Oslo is tárgyal Stockholmmal a lehetséges határnyitásról.
Wallmark választókerülete Skane-ban van, és a politikus arról beszélt, hogy a határmenti régiókban lakók számára a határok lezárása személyes ügy.
Szerinte az itteniek úgy vélekednek, hogy
ha mi nem mehetünk Koppenhágába, akkor a dánok miért jöhetnek Malmőbe?
Hosszú távon ez az érzés árt a skandináv bizalomnak és együttműködésnek - tette hozzá a parlamenti képviselő.
Az FT szerint a mérsékelt baloldali kormányt meggyengítette szomszédainak döntése, miután hetekig küzdött a koordinált skandináv határnyitásért. Mindazonáltal nem valószínű, hogy a közvetlen hatás különösebben súlyos lesz, mivel a svéd kormány amúgy is azt tanácsolja állampolgárainak, hogy kerüljék az egy-két óránál tovább tartó külföldi utazásokat.
Mikael Damberg svéd belügyminiszter szerint mivel a határmenti régiók fertőzöttsége alacsony, ezért nem túl erős érvek szólnak a norvég és dán határok lezárása mellett.
A stockholmi olasz nagykövet egyike azon európai diplomatáknak, akik nemtetszésüket fejezték ki Tegnell más országokkal tett összehasonlításai miatt. Legutóbb például azt mondta, hogy ők minden bizonnyal jobban kezelték a járványt, mint az olaszok.
Tegnell más országokra vonatkozó megjegyzései fölényeskedőek voltak, amivel nemigen tudta megszerettetni magát másokkal - nyilatkozta a lapnak a korábban idézett volt svéd diplomata. Szerinte országa elszigeteltté vált, mert egyike volt azon kevés országnak, amely nem küldött segítséget Olaszországnak a járványhelyzet csúcspontján.
Svédország a Fukar Négyeknek nevezett országcsoport tagja, amely erős nyomás alatt van, mert ellenzi az EU 750 milliárd eurós mentőcsomag-tervét.
Andreas Hatzigeorgiu, a Stockholmi Kereskedelmi Kamara elnöke aggódik amiatt, hogy a koronavírus elleni védekezés protekcionizmushoz és elzákózáshoz vezet.
A határok nyitottsága, a szabad kereskedés és az emberek szabad mozgása elősegíthette a vírus terjedését, de a gazdaság talpra állásához minél előbb újra kell indítani a nemzetközi kereskedelmet és a turizmust
- idézte az FT a kamara elnökét.