5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Két hét múlva kiderül, hogy továbbra is Donald Trump fogja-e kormányozni a világ talán legbefolyásosabb országát, vagy egy sok mindent megélt 77 éves politikus, Joe Biden veszi át tőle a kormányrudat. Sorozatunk előző részében a jelöltek adó- és kereskedelem-politikáját veséztük ki, most pedig azt nézzük meg, hogy milyenek az esélyeik, és miként tartanák életben a munkaerőpiacot.

Változatlanul Joe Bidennek áll a zászló a Fehér Házért zajló versenyfutásban: a demokratapárti elnökjelölt mintegy 10 százalékponttal vezet Donald Trump előtt a legfrissebb országos közvélemény-kutatások szerint.

Bár az egyes eredmények között nagy a szórás – egy hétvégén publikált országos felmérés például 6, egy másik 13 százalékpontos pluszt mutatott Biden javára –, a demokratapárti politikus előnye általában jelentősnek látszik.

Trump fellángolásai – augusztusban csökkenni látszott a hátránya – tehát nem bizonyultak hosszúéletűnek, és kisebb csodára lenne szüksége ahhoz, hogy november 3-ig megfordítsa az eredményt.

Trump-szimpatizánsok Miamiban 2020. október 15-én. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Trump-szimpatizánsok Miamiban 2020. október 15-én. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Lesz-e csoda?

Az elnök korábban abban bízott, hogy még a választás előtt nagy bejelentés lesz a koronavírus ellenes vakcináról.

Bár múlt pénteken valóban történt egy bejelentés (az amerikai Pfizer gyógyszergyár novemberben kéri a vakcina engedélyezését, de az már nem kerül forgalomba a választások előtt), ez a hír önmagában aligha fogja feje tetejére állítani a vetélkedést.

Trump egyetlen reménye az maradt, hogy az előrejelzések tévednek: a választáson tömegesen jelennek majd meg az eddig "rejtőzködő" republikánusok, esetleg tömegesen állnak mellé a jelenleg még bizonytalan szavazók.

Egyszer már sikerült rácáfolnia a közvélemény-kutatókra, akik 2016-ban szinte végig az akkori riválisa, Hillary Clinton győzelmét jósolták.

Akkor végül mégis a kőgazdag vállalkozóból lett politikus költözhetett be a Fehér Házba, miután sikerült megnyernie az úgynevezett billegő államok többségét. (Ezek azok az államok, ahol a republikánus és a demokratapárti jelöltek általában hasonló eséllyel indulnak – a szerk.)

Trump hátránya idén januárban és márciusban, tehát a vírusválság kitörése előtt volt a legkisebb Bidennel szemben, azóta – kisebb ingadozásokat leszámítva – csak nőtt a különbség.

Azt már lehetetlen megmondani, mi lett volna, ha nincs koronavírus, az viszont egyértelműnek tűnik, hogy

a járvány, valamint a karantén és az általa okozott gazdasági mélyrepülés jelentősen rontotta Trump, mint regnáló elnök esélyeit.

Júniusban a szavazók csaknem háromötöde vélte úgy, hogy nem kezelte jól a járványt.

A Gallup indexe, amely azt jelzi, hogy jól végzi-e az elnök a munkáját a megkérdezettek véleménye alapján, szintén arra utal, hogy a krízis betett Trumpnak.

A mutató a válság amerikai mélypontja környékén, májusban zuhant be, július óta ugyanakkor folyamatosan emelkedik:

Donald Trump népszerűségi (világos zöld vonal) és népszerűtlenségi (sötét zöld vonal) indexe, 2019. február - 2020. szeptember. Forrás: Gallup
Donald Trump népszerűségi (világos zöld vonal) és népszerűtlenségi (sötét zöld vonal) indexe, 2019. február - 2020. szeptember. Forrás: Gallup

Több tízmillió munkahely a tét

Az tehát még nyitott kérdés, hogyan hívják majd az USA következő elnökét, azt viszont nagyjából be lehet lőni, hogy mi várható tőlük.

Arról már írtunk, hogy milyen adó- és kereskedelem-politikát követnének a következő négy évben, most pedig – a Wall Street Journal (WSJ) elemzése segítségével – azt nézzük meg, hogyan teremtenének új munkahelyeket.

Utóbbi kérdés azért is kiemelkedően fontos, mert a munkaerőpiac még nem tért magához a koronavírus-ellenes karantén okozta sokkból – a GDP 31,4 százalékkal zuhant a második negyedévben az előző három hónaphoz képest, márciusban és áprilisban pedig 22 millióan vesztették el állásukat –, és bár a korlátozások eltörlésének köszönhetően komoly visszapattanás történt – augusztusra a munkahelyek mintegy felét sikerült visszaállítani  –, a második hullám újabb Armageddont okozhat.

A vírusválság már eddig is több munkahelyet égetett fel, mint a nagy 2008-as pénzügyi válság.  

Munkanélküliség az Egyesült Államokban, 2019. szeptember - 2020. szeptember (százalék, forrás: Statista.com)
Munkanélküliség az Egyesült Államokban, 2019. szeptember - 2020. szeptember (százalék, forrás: Statista.com)

Az aligha meglepetés, hogy mindkét jelölt több millió új munkahelyet ígér, a WSJ szerint ugyanakkor más-más stratégiát követnének.

Mit akar Trump?

Trump deregulációt és további adócsökkentést szeretne – azaz a megszokott republikánus receptet követné –, Biden viszont újabb fiskális stimulusokkal operálna.

A jelenlegi elnök 10 millió új állást ígér 10 hónap alatt, és egymillió új kis céget hívna életre. Azzal kampányol, hogy az újabb adócsökkentések segítségével az Egyesült Államokban lehet tartani a munkahelyeket.

Judd Deere, a Fehér Ház egyik tisztviselője szerint

az elnök adó-, kereskedelmi és deregulációs politikája eddig működött – a munkanélküliségi ráta tavaly szeptemberben 3,5 százalékra süllyedt, ami az elmúlt fél évszázad legalacsonyabb értéke –, és működni fog a jövőben is.

Sok republikánus úgy véli, hogy a gazdaság további kormányzati stimulusok nélkül is képes talpra állni, ezért felesleges arra további forrásokat szánni.

Mit akar Biden?

Ezzel szemben Biden és a demokraták amellett érvelnek, hogy

további kormányzati segítségre van szükség, amíg relatív magas szinten van a munkanélküliség.

Támogatnák a kormányzati és önkormányzati szerveket, hogy ne bocsássanak el dolgozókat, a járvány ideje alatt pedig kiterjesztenék a munkanélküliek segélyezését.

A demokratapárti jelölt emellett adókedvezményekkel segítené a munkahelyteremtésben a cégeket – például azokat, amelyek bővítik amerikai bázisaikat. Büntetné viszont azokat a vállalatokat, amelyek külföldön gyártott termékeiket a hazai piacra importálják. (Utóbbi lépéssel kvázi Trump vitorlájából fogná ki a szelet, igaz, az amerikai elnök első ciklusában pedig azt erőltette, hogy az amerikai vállalatok hozzák haza a termelésüket.)

Összességében mindkét jelölt azzal csábítana haza cégeket – és hozna vissza munkahelyeket –, hogy a külföldinél kedvezőbb adózási feltételeket kínálna számukra.

(Folytatjuk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG