A digitalizáció terjedésével az államok, a vállalatok és az egyes személyek is egyre jobban ki vannak téve a kiber-támadásoknak. A közösségi hálózatokban a nagy országos médiumok elvesztették információs monopólium szerepüket és már egy anonim troll is képes politikai vitát kezdeményezni.
A mesterséges intelligencia (AI) pedig hamarosan a trollokat is feleslegessé teszi. Az úgynevezett deep fake technológiákkal ellenséges szándékú érdekkörök pillanatok alatt eredetinek látszó videókat tudnak létrehozni, amelyekben adott esetben valódi politikusok szájába adhatnak felháborodást és zavart keltő állításokat.
Mély hamisítvány, dezinformáció és megtévesztés
Idén májusban a Pentagon közelében egy robbanást ábrázoló hamis képet széles körben megosztottak a közösségi oldalakon, köztük néhány ellenőrzötten is. Később kiderült, hogy a képet valószínűleg az AI hozta létre, amely valósághű tartalmat, például szöveget, képeket, hangot és szintetikus adatokat képes előállítani.
Nem ez az első alkalom, hogy az AI nagy feltűnést kelt. A használatával kapcsolatban különösen aggasztó a „deep fake” bevetése, amely az emberi arcvonások és kifejezések reprodukálásával valósághű videókat hozhat létre.