3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A reformpárt brazil elnök, Michel Temer nagy erőfeszítéseket tesz, hogy országában olyan reformokat vezessen be, melyek tartósan véget vetnek a másfél évtizednyi kvázi szocializmus okozta gazdasági összeomlásnak. Ezek persze fájdalmasak néhol, de az 54 éves nyugdíjkorhatár egy ilyen óriási, szegény országban tarthatatlan.

A brazil elnök már korábban benyújtotta a parlamentnek a tervezett nyugdíjreformot, de a tiltakozások hatására kénytelen volt felvizezni a javaslatot, visszalépéseket tett benne, így persze a kívánt célnak csak egy része valósulhat meg, a költségvetési hiány nem csökken kellőképpen. Egy erőszakos rendőri szakszervezetnek ez sem volt elég: megrohanták a parlament épületét. Mintha a görög drámát látnánk megismétlődni: sok év osztogatás után rendbe kéne tenni az országot, de itt nincs euró, nincs, aki fegyelmezzen, a reált korlátlanul el lehet inflálni.

Brazil szocializmus

Ez pedig nem jó a népnek, de ezt a nép ritkán látja be. Ha felpörög az infláció, gyorsan elértéktelenednek a bérek, de még a nagyvonalúan osztott nyugdíjak is, és az ország visszasüllyed abba a szegénységbe, ahol évtizedeikig tartózkodott. Márpedig az nem akármilyen mértékű volt: az arra járó turisták nem csak az erőszakot és a bűnözést észlelhették, hanem az éhezők csapatait is, akik egy-egy önkiszolgáló étterem előtt arra vártak, hogy valami maradék jusson nekik.

Az ország a 2000-es évek elejétől két erősen baloldali, a venezuelaira emlékeztető osztogatást megvalósító, szocializmust építő elnököt is megválasztott, Lula da Silva majd Dilma Rousseff személyében. Ők rendesen tönkre is tették az országot, de érdekes módon volt közben egy szakasz, amikor úgy tűnt, mintha minden jól menne. A világ fel is lelkesedett, az országot be is tuszkolták az új csodacsoportba, a BRIC-be (Brazília, Oroszország, India és Kína), pedig csak annyi történt, hogy az égbe szökő olajár Brazílián is húzott egyet. Aztán az olajár leesett, és jött a kijózanodás, sőt, páratlan recesszió: tavalyelőtt 3,9 majd tavaly 3,6 százalékos gazdasági visszaesés.

Elvész a pénz

Dilma Rousseff végül csúnyán megbukott, és a pragmatikus Temer vette át a hatalmat, aki meg is kezdte hamar az ország talpra állítását. Most komolyabb intézkedéseket tenne, hisz valóban képtelenség még egy gazdag országban is, hogy átlagosan 54 évesen nyugdíjba lehessen vonulni, hát még egy 200 milliós, szegényebb országban. A program valóban megszorítás, de egy teljesen irreális osztogatás eredményéből kell vele visszavenni, különben sosem állna talpra a gazdaság.

Az ország pénzügyminisztere a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy a reformok mostani hígítása a következő 10 évben 20-25 százalékkal csökkenti a költségvetési megtakarítást a tervezetthez képest, 30 éves időtávon már 30 százalékkal. A JP Morgan elemzője még pesszimistább: 781 helyett 472 milliárd reál megtakarításra számít, ami 40 százalékos veszteség.

Szélmalomharc

Az elnök más reformokat is szorgalmaz: a munkavállalásra vonatkozó törvény modernizálását, lehetővé téve rugalmasabb munkaszerződések megkötését, így javítva a brazil üzleti környezetet, bátorítva a munkaerő-igényes beruházásokat. Kedden a parlament alsóháza ezt a törvényt is elkaszálta, bár utólag azt állítják, téves szavazás volt, ezért meg fogják ismételni. Nincs könnyű dolga az elnöknek, amikor a szocializmus illúziójával elkábított népét kéne a realitások talajára visszaterelni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG