4p

Méretes veszteségeket szenvedett el a világ második legnagyobb gazdasága. Erre reakcióként hétfőtől Kínában lényegében nem lehet shortolni.

Kína szigorította a pénzügyi ágazatának szabályait, a lépések hétfőn léptek életbe. A kormány így próbálja megállítani a világ második legnagyobb gazdaságában egyre mélyülő eladási hullámot, ami immár stabilitási kockázatokat vetít előre – írja a BBC.

A kínai és hongkongi részvények közel 6 milliárd dollárt veszítettek az értékükből a három évvel ezelőtti csúcs óta.

A Kínai Értékpapír-szabályozó Bizottság (CSRC) szerint az intézkedések "tisztességesebb piaci rendet" teremtenek.

Bele kell lépni a kínai tőkepiacba, aggódnak a szabályzók. Fotó: Depositphotos
Bele kell lépni a kínai tőkepiacba, aggódnak a szabályzók. Fotó: Depositphotos

Az új szabályok értelmében hétfőtől korlátozzák az úgynevezett "shortolást".

Ez a befektetési stratégia azt jelenti, hogy egy kereskedő arra fogad, hogy egy részvény vagy más eszköz értéke csökkenni fog. Kölcsönveszik az eszközt, és azonnal eladják azzal a céllal, hogy később alacsonyabb áron visszavásárolják, és a különbözetet megtartják.

Megrengett a piac

A kínai felügyelet lépésének a háttere, hogy mérhető és méretes károkat okoz a tőkepiacnak a spekulatív befektetők tömege.

A shortolás mellett kiálló befektetők szerint a műfaj fontos szerepet játszhat a pénzügyi piacokon, mivel segíthet egy eszköz valódi értékének megállapításában.

Kritikusai szerint azonban a shortolás kíméletlen kereskedési stratégia, amely aláássa a vállalatok reputációját.

A CSRC legutóbbi bejelentése azt követően született, hogy a szabályozó hatóság által az elmúlt évben bevezetett informális intézkedések sorozata nem tudta biztosítani azt a támaszt a pénzpiacoknak, amit reméltek tőle.

Az új lépés "kiemeli a méltányosságot és az észszerűséget, csökkenti az értékpapír-kölcsönzés hatékonyságát, és korlátozza az intézmények előnyeit az információk és eszközök használatában, így minden befektetőnek több időt ad a piaci információk feldolgozására, és igazságosabb piaci rendet teremt" – idézi a CSRC közösségi médiában kiadott nyilatkozatát a CNBC.

A CSRC hozzátette, hogy a lépés "markánsan" lecsap azokra az illegális tevékenységekre, amelyek az értékpapír-kölcsönzést használják fel mérlegük manipulálására és készpénzkivonásra.

Vágyakozunk az új világrendre

A múlt héten Li Qiang, az ország miniszterelnöke arra kérte a hatóságokat, hogy hozzanak "erőteljesebb" intézkedéseket a részvényárfolyamok stabilizálása érdekében.

Az Európai Uniót elárasztó kínai ipari túltermelés miatti növekvő riadalom új frontot nyit a Nyugat és Peking közötti kereskedelmi háborúban, amely 2018-ban Washington importvámjaival kezdődött – emlékeztet elemzésében a Reuters.

Brüsszel kereskedelempolitikája is egyre inkább védekezővé válik a kínai termelésközpontú, adósságvezérelt fejlődési modell globális következményeivel szemben.

A kínai döntéshozók sokszor jelezték azon szándékukat, hogy a belső keresletre kívánnak támaszkodni, hogy a világ második legnagyobb gazdaságát leszoktassák az évtizedek óta tartó, az infrastruktúrától és az ingatlanszektortól való függőségéről.

Hova megy a tőkepiac?

Az idei fontos választások sora kétségtelenül tényező lesz a globális változásokban, ahogy az szakértői háttérbeszélgetéseinkből is kiderül. Ugyan az Európai Parlament továbbra sem bír azzal a súllyal, amit szeretne, az Egyesült Államok elnökválasztása jelentősen kihat a tőkepiaci kilátásokra.

Donald Trumpnak minden esélye megvan, hogy visszaüljön az elnöki székbe. Azzal együtt, hogy megrögzött kapitalista, előző ciklusában a gazdasági fronton épp ő jelölte ki Kínát elsődleges ellenfélnek.

Akkor a külkereskedelmi mérleg volt az elsődleges színtér. Most jöhetnek a pénzpiacok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG