4p

Méretes veszteségeket szenvedett el a világ második legnagyobb gazdasága. Erre reakcióként hétfőtől Kínában lényegében nem lehet shortolni.

Kína szigorította a pénzügyi ágazatának szabályait, a lépések hétfőn léptek életbe. A kormány így próbálja megállítani a világ második legnagyobb gazdaságában egyre mélyülő eladási hullámot, ami immár stabilitási kockázatokat vetít előre – írja a BBC.

A kínai és hongkongi részvények közel 6 milliárd dollárt veszítettek az értékükből a három évvel ezelőtti csúcs óta.

A Kínai Értékpapír-szabályozó Bizottság (CSRC) szerint az intézkedések "tisztességesebb piaci rendet" teremtenek.

Bele kell lépni a kínai tőkepiacba, aggódnak a szabályzók. Fotó: Depositphotos
Bele kell lépni a kínai tőkepiacba, aggódnak a szabályzók. Fotó: Depositphotos

Az új szabályok értelmében hétfőtől korlátozzák az úgynevezett "shortolást".

Ez a befektetési stratégia azt jelenti, hogy egy kereskedő arra fogad, hogy egy részvény vagy más eszköz értéke csökkenni fog. Kölcsönveszik az eszközt, és azonnal eladják azzal a céllal, hogy később alacsonyabb áron visszavásárolják, és a különbözetet megtartják.

Megrengett a piac

A kínai felügyelet lépésének a háttere, hogy mérhető és méretes károkat okoz a tőkepiacnak a spekulatív befektetők tömege.

A shortolás mellett kiálló befektetők szerint a műfaj fontos szerepet játszhat a pénzügyi piacokon, mivel segíthet egy eszköz valódi értékének megállapításában.

Kritikusai szerint azonban a shortolás kíméletlen kereskedési stratégia, amely aláássa a vállalatok reputációját.

A CSRC legutóbbi bejelentése azt követően született, hogy a szabályozó hatóság által az elmúlt évben bevezetett informális intézkedések sorozata nem tudta biztosítani azt a támaszt a pénzpiacoknak, amit reméltek tőle.

Az új lépés "kiemeli a méltányosságot és az észszerűséget, csökkenti az értékpapír-kölcsönzés hatékonyságát, és korlátozza az intézmények előnyeit az információk és eszközök használatában, így minden befektetőnek több időt ad a piaci információk feldolgozására, és igazságosabb piaci rendet teremt" – idézi a CSRC közösségi médiában kiadott nyilatkozatát a CNBC.

A CSRC hozzátette, hogy a lépés "markánsan" lecsap azokra az illegális tevékenységekre, amelyek az értékpapír-kölcsönzést használják fel mérlegük manipulálására és készpénzkivonásra.

Vágyakozunk az új világrendre

A múlt héten Li Qiang, az ország miniszterelnöke arra kérte a hatóságokat, hogy hozzanak "erőteljesebb" intézkedéseket a részvényárfolyamok stabilizálása érdekében.

Az Európai Uniót elárasztó kínai ipari túltermelés miatti növekvő riadalom új frontot nyit a Nyugat és Peking közötti kereskedelmi háborúban, amely 2018-ban Washington importvámjaival kezdődött – emlékeztet elemzésében a Reuters.

Brüsszel kereskedelempolitikája is egyre inkább védekezővé válik a kínai termelésközpontú, adósságvezérelt fejlődési modell globális következményeivel szemben.

A kínai döntéshozók sokszor jelezték azon szándékukat, hogy a belső keresletre kívánnak támaszkodni, hogy a világ második legnagyobb gazdaságát leszoktassák az évtizedek óta tartó, az infrastruktúrától és az ingatlanszektortól való függőségéről.

Hova megy a tőkepiac?

Az idei fontos választások sora kétségtelenül tényező lesz a globális változásokban, ahogy az szakértői háttérbeszélgetéseinkből is kiderül. Ugyan az Európai Parlament továbbra sem bír azzal a súllyal, amit szeretne, az Egyesült Államok elnökválasztása jelentősen kihat a tőkepiaci kilátásokra.

Donald Trumpnak minden esélye megvan, hogy visszaüljön az elnöki székbe. Azzal együtt, hogy megrögzött kapitalista, előző ciklusában a gazdasági fronton épp ő jelölte ki Kínát elsődleges ellenfélnek.

Akkor a külkereskedelmi mérleg volt az elsődleges színtér. Most jöhetnek a pénzpiacok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG