6p

Az USA a 2014-es orosz agresszió után azonnal megkezdte Ukrajna felkészítését a jövőbeli konfliktusra. Ezen minta alapján zajlik jelenleg Japán és a Fülöp-szigetek felkészítése egy esetleges, Tajvan miatt kirobbanó háborúra Kína ellen. Káncz Csaba jegyzete.

Német törvényhozók - köztük a német parlament védelmi bizottságának vezetője - hétfőn tárgyalásokat kezdtek Tajvanon. A csoport találkozik a tajvani elnökkel, nemzetbiztonsági vezetőkkel és a Kínával kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó ’Anyaországi Ügyek Tanácsával’.

Az USA a 2014-es orosz agresszió után azonnal megkezdte Ukrajna felkészítését a jövőbeli konfliktusra. Ezen minta alapján zajlik jelenleg Japán és a Fülöp-szigetek felkészítése is. Fotó: Depositphotos
Az USA a 2014-es orosz agresszió után azonnal megkezdte Ukrajna felkészítését a jövőbeli konfliktusra. Ezen minta alapján zajlik jelenleg Japán és a Fülöp-szigetek felkészítése is. Fotó: Depositphotos

Peking ezt nem vette félvállról, harci repülőgépeket és hadihajókat telepítve Tajvan közelébe a vasárnap kezdődött nagyszabású közös harci csapásmérő gyakorlat részeként. Összesen 57 harci gépet, és négy hajót küldött a szigetország közelébe. A gépek csaknem fele átlépte a Tajvani-szoros középvonalát, mivel kínai tisztviselők szerint „az elsődleges cél a szárazföldi és tengeri támadások gyakorlása volt”.

Szisztematikus előkészületek

Ezzel egyidőben a Financial Timesnak adott vasárnapi interjúban a Japánban állomásozó amerikai tengerészgyalogság vezető tábornoka kijelentette, hogy az USA és a NATO sikerei Ukrajnában az előzetes tervezés és előkészületek egyenes következménye. És pontosan ezt teszi a Pentagon jelenleg Japánban és Ázsiában – magyarázta – a Tajvan kapcsán esetlegesen Kína ellen kirobbanó konfliktus előkészítése során.

„Miért értünk el ilyen sikereket Ukrajnában?” – kérdezte költőien James Bierman altábornagy. Nos, a 2014-es „orosz agresszió” után „komolyan belekezdtünk a jövőbeli konfliktusra való felkészülésbe: az ukránok kiképzésébe, a készletek előzetes elhelyezésébe, a helyszínek azonosításába, ahonnan támogathatnánk, fenntarthatnánk a műveleteket.”

A főtiszt leszögezte, hogy most ugyanezt teszik  Japánban, a Fülöp-szigeteken és más ázsiai helyszíneken.

James Bierman altábornagy a Harmadik Tengerészgyalogsági Expedíciós Erők (III MEF) és a Japánban szolgáló tengerészgyalogság parancsnoka. Lényeges kiemelni, hogy a III. MEF az egyetlen tengeri válságreagáló erő, amely állandó jelleggel az Egyesült Államokon kívül állomásozik. Más szóval, Bierman és tengerészgyalogosai az USA által Kínával folytatandó esetleges konfliktus frontvonalában állnának.

Ahogy a Financial Times kifejti, a III. MEF „a tengerészgyalogság átfogó reformjának középpontjában áll”. Fókusza a közel-keleti „terror elleni háborúról” áthelyeződik „kis egységek létrehozására, amelyek arra specializálódnak, hogy gyorsan és titkosan működjenek Kelet-Ázsia és a Csendes-óceán nyugati szigetein és szorosaiban, szembeszállva Peking úgynevezett területi hozzáférést akadályozó (Anti-Access/Area Denial – A2/AD) stratégiájával. Az Egyesült Államok Kína elleni – AirSea Battle néven ismert – háborús tervei és doktrínája hatalmas légi- és rakétatámadást irányoznak elő kínai katonai bázisok, valamint stratégiai iparágak ellen.

Egyre szorosabb együttműködés

Az Egyesült Államok háborús előkészületei Japánnal mérföldes léptekkel haladnak előre. Ahogy Bierman eldicsekszik: a két katonaság „exponenciális előrehaladást tapasztalt. . . az elmúlt évben” olyan tevékenységekben, amelyek egy háború alatt működnének. A közelmúltbeli gyakorlatokon a tengerészgyalogosok először hoztak létre kétoldalú szárazföldi taktikai koordinációs központokat ahelyett, hogy külön japán parancsnoki ponttal tartottak volna kapcsolatot.

A cél az amerikai és japán erők sokkal szorosabb integrációja.

Ahelyett, hogy a japán katonai csoportok felváltva működnének együtt az amerikai erőkkel Japánban, bizonyos egységeket „állandó erőnek” jelöltek ki az amerikai tengerészgyalogság, haditengerészet és légierő mellett.

Bierman arra is rámutat, hogy hasonló előkészületek folynak a Fülöp-szigeteken, ahol a kormány engedélyezni kívánja az Egyesült Államoknak, hogy további öt bázison fegyvereket és egyéb készleteket helyezzen el azon az öt bázison kívül, amelyekhez már van hozzáférése. „Műveleti bázisokat kapunk, amely lehetővé teszi, hogy óriási előnyt szerezzünk a különböző műveleti tervekben” – teszi hozzá a főtiszt.

Elszálló katonai költségvetések

Miközben Bierman kiemeli a Kínával vívott háború előrehaladott hadműveleti tervezését, ezt mind az USA, mind Japán katonai kiadásainak hatalmas növekedése kíséri.

A ’Stars and Stripes’ amerikai katonai lap arról számol be, hogy a Biden elnök által a múlt hónapban jóváhagyott új amerikai védelmi költségvetés több milliárd dollárt tartalmaz új katonai infrastruktúrára és stratégiai kezdeményezésekre a Csendes-óceán térségében. Az Indo-Csendes-óceáni Parancsnokságnak már így is mintegy 375 ezer katonai és polgári alkalmazottja dolgozik a régióban.

A Parancsnokság hawaii főhadiszállása 87,9 millió dollárt kap laktanyára; 103 millió dollárt a rakétatároló létesítmények korszerűsítésére; 111 millió dollárt egy vállalati műveleti létesítményre, és 29 millió dollár a hadsereg nemzeti gárda készenléti központjára.

A haditengerészet 32 milliárd dollárt kap új hadihajókra és 36 darab F-35-ös repülőgépre. A finanszírozás 621 millió dollárt is tartalmaz két SSN-774 Virginia osztályú támadó tengeralattjáróra, amelyek várhatóan a Csendes-óceánon fognak műveleteket végezni.

A japán lépések

A japán kormány a múlt hónapban jelentette be, hogy a következő öt évben megduplázza katonai kiadásait, mintegy 80 milliárd dollárra, vagyis a GDP 2 százalékára. A kapcsolódó honvédelmi dokumentumok „példátlan és a legnagyobb stratégiai kihívásként” azonosítják Kínát.

Japán növelni fogja rakétabázisai számát. Már megkezdte a Tajvannal közvetlenül szomszédos déli szigeteinek militarizálását, beleértve az Amami-, Mijako-, Isigaki- és Jonaguni-szigeteket. Tokió rakéta- és elektronikus hadviselési egységeket telepített vagy szándékozik telepíteni ezekre a szigetekre a lőszer- és üzemanyagraktárak építése mellett.

Fumio Kisida japán miniszterelnök vasárnap indult európai és észak-amerikai körútra, amelynek középpontjában a katonai kapcsolatok megerősítése áll. Nagy-Britanniába és Olaszországba is ellátogat, amelyek közös partnerek új, 6. generációs vadászgépek építésére vonatkozó múlt havi megállapodásban. Várhatóan aláír egy egyezményt Londonban is, amely meghatározza egymás katonai erői látogatásainak kereteit.

Kisida körútjának utolsó állomása az Egyesült Államokban lesz, ahol a Fehér Házban megbeszéléseket folytat Bidennel, és megvitatja amerikai rakéták vásárlását, valamint Kína fejlett félvezetőihez való hozzáférésének megakadályozására irányuló erőfeszítéseket. A Kína elleni amerikai gazdasági háború részeként Biden egy sor tilalmat vezetett be a fejlett számítógépes chipek, illetve az ezek fejlesztéséhez és gyártásához szükséges gépek Kínának történő értékesítésére.

A japán védelmi és a külügyminiszter ma Washingtonban tárgyal amerikai kollégáikkal.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton fontos részletet közölt a költségvetésről
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 19:45
A nemzetgazdasági miniszter Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a kormány átadta a 2026-os költségvetés tervezetét a Költségvetési Tanácsnak.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpot megint beperelték: kibuktak a vámháború miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 17:47
A vámháború miatt pereskednek amerikai államok.
Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG