6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A térségben az iráni proxi játékosok bebizonyították, hogy képesek az egész térség destabilizálására. Az eszkalálódó feszültség közepette az USA már közvetlen támadásokat fontolgat Iránon belül. Káncz Csaba jegyzete.

Egy sor republikánus törvényhozó fokozza a nyomást Biden elnökre, hogy a hétvégén Jordániában végrehajtott, három amerikai katonatiszt halálát és legalább kéttucatnyi sebesültet követelő csapást követően megtorló intézkedéseket foganatosítson Iránnal szemben.

A The Hillnek adott nyilatkozatában Andrew Bates, a Fehér Ház szóvivője megerősítette Biden üzenetét: "Ahogy Biden elnök mondta, határozottan fogunk reagálni az általunk választott időben és helyen. Biden elnök gyorsan és erőteljesen lépett fel, hogy felelősségre vonja ezen ellenséges csoportok iráni támogatóit - többek között többszörös légicsapásokkal".

A 2024-es kampánykörúton Trump korábbi elnök azzal vádolta Bident, hogy "gyenge" Iránnal kapcsolatban. "Ez az Egyesült Államok elleni arcátlan támadás Joe Biden gyengeségének és önfeladásának újabb szörnyű és tragikus következménye...." írta Trump vasárnap a közösségi oldalon közzétett bejegyzésében.

Azért sajnos nehéz lenne cáfolni, hogy rossz irányba mennek a dolgok ... Fotó: Depositphotos
Azért sajnos nehéz lenne cáfolni, hogy rossz irányba mennek a dolgok ... Fotó: Depositphotos

Betámadni Iránt?

A Bloomberg News meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az USA közvetlen támadásokat fontolgat Iránon belül.

"Az egyik lehetőség a titkos akció, amelynek során az Egyesült Államok úgy csapna le Iránra, hogy ezt nem ismerné el, de ettől függetlenül egyértelmű üzenetet küldene" - írta a hírszolgálat.

"A Biden-kormányzat közvetlenül is célba vehetne iráni tisztviselőket, ahogyan Donald Trump korábbi elnök tette, amikor 2020-ban Bagdadban elrendelte Kászem Szolejmáni tábornok megölését". Egy közvetlen amerikai támadás Iránon belül természetesen drámaian eszkalálná a Közel-Keleten már most is zajló regionális háborút.

Eszkalációs spirálban

A The Economist "Az egyre inkább kiterjedő  közel-keleti háború" című cikkében kifejti: „Ha rajzolnánk egy diagramot arról, hogy ki lő kire a Közel-Keleten, az egyre inkább egy tál spagettire hasonlítana. Ami múlt októberben Izrael és a Hamász közötti háborúként kezdődött, mára négy másik arab államból is bevonzotta a harcosokat. Ráadásul Irán, Izrael és Jordánia ebben a hónapban Szíriát is bombázta. Irán aztán váratlanul Pakisztánt is lőtte, amely bizonyára csodálkozott, hogy belerángatják ebbe a zűrzavarba”.

Az elmúlt két hétben az Egyesült Államok csapásokat hajtott végre Szíriában, Irakban és Jemenben, míg szövetségese, Izrael napi tűzharcot folytat a Libanonnal közös északi határán, csapásokat mért állítólagos iráni célpontokra Szíriában, és katonai összecsapásokat vívott az egyiptomi fegyveres erőkkel. A hónap elején az amerikai haditengerészet két SEAL katonája meghalt egy olyan hajó elleni rajtaütés során, amelyről az Egyesült Államok azt állította, hogy a jemeni húszi lázadók által használt fegyvereket szállított.

Az amerikai dilemma

Az Izrael és Gáza közötti katonai eszkaláció kezdete óta az USA nehéz helyzetben van, mivel egyensúlyt keres Izrael feltétel nélküli támogatása és az arab államokkal való együttműködés szükségessége között a regionális de-eszkalációs tervekben. Így egyrészt érezhetően hajlott a katonai beavatkozásra az Irán vezette úgynevezett „Ellenállás Tengelyéhez” csatlakozó szereplőkkel szemben, az ezzel járó kockázatokkal együtt.

Irakban az amerikai műveletek azzal a kockázattal járnak, hogy az Irán által támogatott milíciák felerősödnek, és ez olyan eszkalációhoz vezethet, amelyet a bagdadi al-Szudáni kormány el akar kerülni.

A Vörös-tengeren Washington tengeri biztonsági erőket hoz létre a jemeni húszi-csoport támadásainak elhárítására és a nemzetközi tengeri kereskedelem védelmére. Az első amerikai és brit támadásokat január 11-én hajtották végre a Houthik ellen, ami újabb instabilizáló tényezőt jelent az egyre inkább regionális konfliktusnak tűnő helyzetben.

Másrészt azonban az amerikai diplomácia is igyekszik elkerülni a további eszkalációt, különösen Libanonban, amint azt Blinken külügyminiszter legutóbbi látogatásai és az arab országokkal közösen szervezett, folyamatban lévő közvetítési kísérletek is példázzák. A Közel-Kelet sokrétű kihívást jelent az USA számára. Különösen azért, mert az amerikai közvélemény egyre kritikusabbá válik Izrael magatartásával kapcsolatban, ami további nyomást gyakorol Biden elnökre és kormányára a választások előtti döntő hónapokban.

Irán játszmája

Teherán eddig elkerülte a Nyugattal való jelentős konfliktust a befolyási övezetében, és a harcias retorikája ellenére a regionális válságokban való közvetlen részvétele valószínűtlen. Másrészt azonban a térségben az összes iráni proxi játékos teljes erővel működik, és bebizonyították, hogy képesek az egész térség destabilizálására.

Irán folyamatosan támogatja akcióikat, mivel a tervezéstől az operatív irányításig minden fázisban részt vesz. A régió 6 országában lévő 10 katonai proxija révén Irán elérte a gázai konfliktus maximális eszkalálódását és annak a tágabb térségre való átterjedését. Sikerült elérnie azt, amit az arab szomszédok többsége el akart kerülni, mint a régió stabilitását fenyegető legnagyobb veszélyt október 7. óta.

Az orosz álláspont 

A teheráni döntéshozói körökben komoly aggodalomra ad okot, hogy Irán nem számíthat orosz szövetségese támogatására az Irán, Izrael és az USA közötti feszültség eszkalálódása, vagy közvetlen - és nyílt - konfrontáció esetén.

Az Izraellel és az Egyesült Államokkal való háború esetén az Iránnak nyújtott orosz katonai segítség valószínűsége csekélynek tűnik.

Moszkva ellenzi Irán kulturális és vallási projektek álcája alatt folytatott ideológiai tevékenységét az észak-kaukázusi régióban és a muszlim közösséggel rendelkező orosz köztársaságokban, hogy mozgósítsa Izrael-ellenes tevékenységét. Moszkva attól is tart, hogy ez az iráni ideológiai tevékenység kihatással lesz a belső biztonságára, mivel félő, hogy Irán ezeket a közösségeket egy Teherán által vezetett iszlamista ideológia irányába mozgósíthatja.

Az Irán és az Egyesült Államok közötti közvetett feszültség fokozódása azonban összhangban van az orosz érdekekkel. Moszkva előnyben részesíti a feszültséget, mint nyomásgyakorlási lehetőséget, hogy Iránt arra ösztönözze, hogy nyomást gyakoroljon Washington közel-keleti érdekeire.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG