5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A 96 milliós Vietnám geopolitikai környezete rendkívül feszült.  Az USA, India és Japán már szoros katonai kapcsolatokat épített ki az országgal – Kína ellenében.  Káncz Csaba jegyzete

A Vietnámi Kommunista Párt kongresszusa tegnap kezdődött és egy hétig tart.  Az 5 évente megtartott kongresszuson megválasztják az ország új vezetőit és nyilvánosságra hozzák az új gazdasági célokat az 5 éves gazdasági terv keretében.  A kongresszuson komoly belharc várható a keményvonalasok és a liberális gazdaságpolitikát követelők között. 

A korrupció árnyékában

Az ország legerősebb embere Nguyen Phu Trong pártfőtitkár. Az 1944-ben született politikus 1963-1967 között nyelvészetet tanult a Vietnámi Nemzeti Egyetemen Hanoiban, majd 1981-ben a Szovjetunióban folytatta tanulmányait, ahol 1983-ban történelemből kandidátusi fokozatot szerzett. 2000-től 2006-ig a párt Végrehajtó Bizottságának elnöke, majd 2006-2011 között a nemzetgyűlés elnöke. 2011-től a Kommunista Párt főtitkára és a Központi Katonai Bizottság titkára. 

Hanoi egyik forgalmas kereszteződése (forrás: pixabay.com)
Hanoi egyik forgalmas kereszteződése (forrás: pixabay.com)

De kiszivárgott információk szerint valószínűtlen, hogy újra jelölik, mivel 2019-ben szélütést (stroke) kapott.  A kongresszuson várhatóan további lépésekről döntenek a rendszerszintűvé vált korrupcióval kapcsolatban – az elmúlt 5 évben több, mint 2500 párttag kapott emiatt fegyelmi büntetést.

Elképesztő sikerek

Vietnám ugyanakkor világraszóló sikert ért el a COVID-19 járvány leküzdésében (csupán 35 ember hunyt el eddig) és gazdasága stabil növekedést mutatott az elmúlt években. A Világbank adatai szerint 2002 és 2018 között az egy főre jutó GDP 2,7-szeresére nőtt és elérte a 2700 dollárt.  Ugyanezen időszak alatt 45 millió embert sikerült kiemelni a szegénységből. 

Kedvezőtlen előjel viszont, hogy az amerikai pénzügyminisztérium a múlt hónapban deviza-manipulátornak minősítette, amely a 2020-ban a GDP 5 százalékának megfelelő intervenciót hajtott végre a nemzeti valuta (dong) alacsonyan tartása érdekében.

Kína árnya  

A 96 milliós ország geopolitikai környezete rendkívül feszült.  A vietnámi külpolitika legnagyobb kihívása a 21. században – a délkelet-ázsiai országok többségéhez hasonlóan – hogy Kína és az Egyesült Államok közötti egyensúlyozást miként tudja megvalósítani. Kína és Vietnám viszonya ma is ellentmondásokkal teli, a vietnami lakosság egy része ma is ellenségesen tekint a kínaiakra, különösen azok, akiket hátrányosan érint a kínai vállalatok tevékenysége.

A két ország kommunista pártja között manapság harmonikus a viszony, mindkét fél a stratégiai partnerség elmélyítésében érdekelt. Továbbra is igaz, hogy a vietnámi külpolitikát jelentősen befolyásolja a Kínához való alkalmazkodás szükségessége. Ugyanakkor bizonyos kérdésekben - például a dél-kínai-tengeri követelések - kicsi az esélye a kompromisszumnak.

Washington terve

Noha Kína Vietnám második legnagyobb exportpiacát jelenti, a kínai befektetők pedig nagy mértékben járultak hozzá a gazdasági növekedéshez, ennek ellenére Hanoi eddig megakadályozta a kínai vállalatok stratégiai iparágakban való térnyerését, az ország függetlenségének védelmében. 

Washington az utóbbi években nem is csinált titkot belőle, hogy Vietnámot a saját geopolitikai hatáskörébe óhajtja vonni és Kínával szemben egy alternatív termelői bázissá fejleszteni.  Az elmúlt hónapokban a Samsung és az Apple OEM (Original Equipment Manufacturer) partnerei telepítettek át üzemeket Kínából Vietnámba.  Nem véletlen, hogy Vietnám egy főre jutó exportja már nagyobb, mint Kínáé. 

Vietnám számára az USA a legfontosabb exportpiac, a kétoldalú kereskedelmi forgalom pedig folyamatosan nő.

A Pentagon aktivitása

Miután 2016-ban Washington feloldotta a Vietnámmal szembeni fegyverzet eladási embargót, az új Trump adminisztráció a kapcsolatok erősítése mellett tette le a voksát. A Dél-kínai-tenger körül uralkodó biztonságpolitikai feszültségek csalhatatlan jeleként és Pekingnek küldött félreérthetetlen üzenetként 2019 őszén Washington közös haditengerészeti gyakorlatot tartott a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) 10 tagállamával.  A hadgyakorlat időzítése nem volt véletlen, hiszen Kína és Vietnám már jó ideje farkasszemet nézett egymással az energiaforrásokban gazdag ’Vanguard Bank’ térségben. 

A 2019-ben nyilvánosságra hozott Indo-pacifikus stratégiai anyagában a Pentagon új kapcsolatok kiépítését tűzte ki célul az ASEAN tagállamaival, különös tekintettel Indonéziára, Malajziára és Vietnámra.  A Pentagon azóta már nyíltan „kollektív védelemről” beszél a csendes-óceáni térséggel kapcsolatban.  Ennek kiindulópontját a Japánban állomásozó 54 000 és a Dél-Koreában állomásozó 28 000 amerikai katona adná. 

A vietnámi és az indiai haditengerészet is egyre szorosabban működik együtt, ennek keretében múlt decemberben két napos közös hadgyakorlatot tartottak a Dél-kínai-tenger vitatott részein.  Szuga Josihide, a tavaly szeptemberben miniszterelnökké választott japán miniszterelnök első külföldi útja Vietnámba vezetett, ahol rögtön egyezményt írt alá a katonai együttműködésről. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG