Javultak a magyar gazdaság növekedési kilátásai a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn közzétett Közép- Kelet- és Délkelet-Európát vizsgáló regionális tanulmánya szerint. Reálértéken számolva az őszi jelentésben szereplő 2,3 százalék helyett idén 2,7 százalékos gazdasági növekedést vár az IMF, jövőre pedig 2,3 százalékos bővüléssel számol.
--
A Valutaalap szerint Magyarországon nagyon alacsony az inflációs nyomás, ezért helyes a kamatcsökkentési politika fenntartása. Jörg Decressin, az IMF európai részlegének igazgató-helyettese szerint helyeselte, az MNB akadályozni igyekszik a fogyasztói árak csökkenését, mert ha egyszer elkezdődik egy deflációs periódus, akkor annak nagyon nehéz véget vetni. Az IMF hétfői regionális jelentésében 2,7 százalékos magyar gazdasági növekedést vár idénre, amely elmarad a tavalyi 3,6 százalékos növekedéstől.
--
Varga Mihály mást üzent a jegybanknak: Simor András távozása óta nem volt ilyen ellentét az MNB és az NGM között: Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója ugyanis korábban kritizálta a bankadó egységes csökkentését. "Azonnal megválnék attól a kollégától, aki ezt a gazdasági minisztérium részéről tenné meg a jegybank döntésével kapcsolatban" - reagált a nemzetgazdasági miniszter. "A vállalkozások hitelezésének növeléséért kötöttünk megállapodást az EBRD-vel, ezt betartjuk. Az Erste már konkrét vállalást tett a következő évek hitelnövelésére" - tette hozzá.
--
Bruttó 2 forinttal csökkenti a 95-ös benzin árát szerdán a Mol, a gázolajé nem változik. A csökkentéssel a 95-ös benzin átlagára 376 forintra mérséklődik, a gázolajé 381 forint marad.
--
Egy év alatt duplájára ugrott azok aránya, akik kivándorolnának Magyarországról, vagyis azt tervezik, hogy végleg elköltöznek az országból. A Tárki grafikonján jól látható, hogy 1997-ig viszonylag alacsony volt a kivándorlási szándék, de a migrációs potenciál – elsősorban a rövid távú munkavállalás növekedése miatt – felfutott 2005-ig. Ekkor azonban a rövid távú munkavállalók aránya visszaesett, és az emelkedés 2010-ben indult újra. – valamelyest mérséklődött 2010-re. 2010 és 2012 között a migrációs potenciál nőtt, utána 2014-ig valamelyest csökkent. Míg tavaly óta ismét megnőtt a külföldi munkavállalást tervezők aránya.
--
A helyi iparűzési adó alóli mentesség lehetősége és a praxisvásárlás könnyítése is szerepel a kormány által elfogadott alapellátási törvénytervezetben, amelyet a hét második felében nyújtanak be a parlamentnek.
--
A központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a márciusi export euróban számított értéke 13, az importé 9,8 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Elemzők szerint a kedvező külkereskedelmi eredmény részben a hazai autóipar teljesítményének, valamint az európai gazdaság erősödésének köszönhető, az alacsony olajár pedig az import értékét csökkenti.
--
A szálláshelyek forgalmáról is jelentett ma a KSH: Márciusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,4, a belföldi vendégeké 8,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. A szálláshelyek árbevétele 8,2 százalékkal emelkedett.
--
Csökkennek a referenciakamathoz kötött kiváltó hitelek kamatai - májusban a bankok zöme lekövette a BUBOR és az ÁKK referenciakamatok csökkenését. Így viszont az új szerződők a mélypont közeli szinteken szerződnek majd - megfontolandó a fix konstrukciók választása.
--
Miközben sokan úgy értékelik, hogy az árfolyamgátasok járnak a legrosszabbul a forintosítással, mert a védelem után megugrik a törlesztőrészletük, a valóság szebb: a gyűjtőszámlára kerülő összeg továbbra is csak BUBOR-szinten kamatozik, ami a tőketartozás kamatánál 3-4 százalékkal kedvezőbb.