4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok mától 10 százalékról 25 százalékra emelte 200 milliárd dollár értékű kínai áru vámtarifáját.
Teherhajókat rakodnak ki a norfolki kikötőben, Virginiában. Illusztráció. (Fotó: AP)

Peking mély sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az amerikai fél péntektől 10 százalékról 25 százalékra emelte a 200 milliárd dollár értékű kínai árura kivetett vámtarifát, és kénytelen lesz ellenlépéseket tenni az ügyben - áll a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken közzétett nyilatkozatában, mely azzal egy időben jelent meg, hogy a Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes vezette kínai delegáció Washingtonban a kétoldalú kereskedelmi tárgyalások tizenegyedik fordulójának második napjára készül.

A nyilatkozatban  egyúttal reményét fejezte ki a minisztérium, hogy a washingtoni egyeztetések során a két fél álláspontja közeledik, és közös erőfeszítéssel megoldást találnak a fennálló problémákra. Ugyanezt az üzenetet közvetítették a Washingtonban nyilatkozó kínai tárgyalók is a Hszinhua kínai állami hírügynökség közlése szerint.

Kao Feng, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtökön rámutatott: a döntés, hogy az amerikai fenyegetés ellenére a Liu Ho vezette delegáció a héten mégis Washingtonba utazott tárgyalni, Kína "maximális őszinteségét" bizonyítja. A szóvivő ugyanakkor hozzátette: Kína hozzáállása végig következetes volt, és Peking nem fog engedni semmiféle nyomásnak. Hangsúlyozta: minden eshetőségre felkészültek.

A csütörtökön Washingtonba érkező kínai miniszterelnök-helyettes másfél órás megbeszélést folytatott az amerikai felet képviselő Robert Lighthizer kereskedelmi főtárgyalóval, és Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszterrel, de az egyeztetést követően egyikük sem nyilatkozott a sajtónak. Liu Ho a megbeszélés előtt a kínai sajtónak elmondta: a vámtarifák újabb emelése mindkét fél számára előnytelen.

A keleti parti idő szerint pénteken, nulla óra 1 perctől hatályba lépő, 200 milliárd dollár értékű kínai árucikkekre kivetett, 10 százalékról 25 százalékra emelt pótvámok a fogyasztási cikkeket, egyebek mellett a mobiltelefonokat, számítógépeket, ruhaneműket és játékokat érintik majd a legsúlyosabban. Trump elnök ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: ha a két félnek nem sikerül megállapodásra jutni, az Egyesült Államok visszatér majd a régi gyakorlathoz, és maga fogja előállítani azokat az árucikkeket, amelyeket jelenleg Kína gyárt.

Az emelt pótvámok azonban még nem fognak vonatkozni azokra a kínai termékekre, melyek a pénteki határidő előtt elhagyták Kína kikötőit - vagyis a valóságban még három-négy hét áll rendelkezésre a felek közti további egyeztetésekre, amíg a kínai teherhajók átkelnek a Csendes-óceánon. A Goldman Sachs amerikai pénzügyi intézet csütörtöki jelentése szerint ez a néhány hétnyi idő "puha" határidőt szab egy megállapodás létrejöttéhez.

Egészen a múlt hétvégéig minden jel arra mutatott, hogy a két fél hamarosan megállapodásra jut, vasárnap azonban Donald Trump amerikai elnök váratlanul bejelentette, hogy tovább emeli az Egyesült Államokba irányuló kínai importcikkekre vonatkozó vámtarifákat. Amerikai tisztségviselők a döntést később azzal magyarázták, hogy a kétoldali egyeztetések tizenegyedik fordulója előtt Peking váratlanul visszalépett korábbi ígéreteitől, a hét részből álló megállapodás-tervezetből ugyanis törölték azokat a szakaszokat, melyekben Kína elkötelezi magát, hogy jogszabály-módosításokkal orvosolja az Egyesült Államok által kifogásolt kérdéseket, nevezetesen a szellemi tulajdon és a kereskedelemi titkok védelmét, a kierőszakolt technológiatranszfert, a versenyszabályokat, a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, valamint a valutaárfolyam befolyásolását.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG