A mexikói kormányzó elit gyenge pozícióba került, szorongatva van egyrészt a Trump kormányzat egyre agresszívabb fellépése, másrészt a saját népességének növekvő szociális elégedetlensége által. Márpedig jövőre általános választások jönnek, és a kormányzó PRI párt vereséget szenvedhet az ellenzéki Morena párttól. Ez utóbbi vezetője, Manuel López Obrador azzal vádolja a kormányt, hogy nem áll ellen Trump nyomulásának, ez pedig megalázó Mexikó számára.
Nem lehet csak úgy visszatérni Mexikóba
Káncz Csaba |
A kormány ezért előre menekül. Luis Videgaray külügyminiszter bejelentette, hogy kormánya hasonló válaszcsapással fog élni, ha Washington 20 százalékos vámot vet ki a mexikói termékekre a tervezett fal finanszírozása céljából. Trump terve, hogy kizsuppolja az országból az illegális migránsokat, szintén kemény ellenállást váltott ki a mexikói kormányzatban.
A tavalyi év során a mexikói-USA határon feltartóztatott és őrizetbe vett 400 ezer migránsból 220 ezren nem-mexikóiak voltak, hanem Közép-Amerika elnyomó rezsimjei és drogháborúi elől menekülők. Trump terve tehát Mexikóra tolná harmadik országok menekültjeinek a terhét. Videgaray már kijelentette, hogy Mexikó adott esetben az ENSZ-hez fordul, Washingtont az emberi jogok megsértésével vádolva. Mi több, azzal fenyegeti Trumpot, hogy nem vesz vissza olyan mexikói migránst, akinek nincsenek rendben a papírjai és Washingtontól fogja követelni a bizonyítékot, hogy tényleg mexikói állampolgárokat akarnak visszatoloncolni.
A befolyásos Wall Street Journal és a mögötte álló körök is érzik a tervezett intézkedés robbanási potenciálját, mert a szerkesztőségi állásfoglalás szerint sokat árthat az USA hírnevének az egyébként törvénytisztelő mexikói szobalányok és csomagolók levadászása és kiutasítása.
Ki fog dolgozni az amerikai mezőgazdaságban?
Ráadásul szinte felmérhetetlen, hogy milyen csapást szenvedne el az USA mezőgazdasági szektora. Ahogyan Raskó György agrárvállalkozó legutóbbi amerikai útjáról beszámolt Facebook oldalán, az amerikai árutermelő fehér farmerek legalább 70-80 százaléka alkalmaz vendégmunkást a farmján - nem csak Kaliforniában, de fent északon Michigan-ben, Wisconsinban egyaránt. Most ha közülük sok százezret kitoloncolnak, akkor nem lesz helyettük más, aki fejné, etetné a teheneket, szedné az epret, narancsot.
Az amerikai szakértők a NAFTA felmondása miatti várható agrárexport-kiesést közel 10 milliárd dollárra, az ázsiai országokkal kötött megállapodás hatályon kívül helyezésének negatív következményeit 4 milliárdra, a TTIP meg nem kötésének az agráriumot érintő többletexport-kiesését 2-3 milliárd dollárra becsülik.
De az amerikai farmerek veszteségei ennél jóval nagyobbak lesznek, mert új piacokat kell építeniük, ami költséges játék és eközben a bent rekedt gabona, hús, növényi olaj, szójabab lefelé fogja nyomni a belföldi piaci árakat. A tényleges jövedelem-kiesés akár évi több tízmilliárd dollárra is rúghat, ha Trump tényleg betartja ígéretét.
Mexikó jelenleg évente közel 3 milliárd dollárért importál amerikai gabonát, legalább 2 milliárd értékű szójaterméket, milliárdos nagyságrendben marha- és sertéshúst, és sokmilliárd dollár értékben feldolgozott élelmiszert. Mexikó máris megfenyegette az USA-t, hogy a NAFTA felrúgása esetén ezeket a nyersanyagokat Dél-Amerikából fogja beszerezni. Márpedig ezt gond nélkül tudja majd megtenni, mert Brazília, Argentína, Uruguay ilyen nagyságrendben is szállítóképes.
Káncz Csaba jegyzete