Egy 315 millió fős család költségvetése
Rámutatott, hogy az adósságplafon emelése nem jelent új deficitet vagy új kiadásokat, pusztán lehetővé teszi a kormány számára a számlák kifizetését. A limit emelésének elutasítását egy olyan család viselkedéséhez hasonlította, amely a hitelkártya-részletek megtagadásával akarja javítania a saját hitelminősítését.
"Nagyon-nagyon fontos, hogy a kongresszus megtegye a szükséges lépéseket az adósságplafon emeléséhez és annak a helyzetnek elkerüléséhez, amelyben a kormány nem fizeti ki a számláit" - hangoztatta a Fed elnöke.
Még az erdőben az amerikai gazdaság, de már látszik a széle
A konzervdobozt rugdossák?Kicking the can down the road, avagy rugdosni a konzervdobozt az úton - ez az Amerikában gyakran használt kifejezés arra, amikor mindig odébb rúgják, tolják előre a problémát, amíg aztán újra utol nem érik. |
Mint mondta, az Egyesült Államok "még nem ért ki az erdőből" és az ország több "kritikus pénzügyi vízválasztóhoz" közeleg. Ezek között a kormányzat finanszírozását, a "pénzügyi sziklaszirtről" kötött megállapodás miatt két hónappal elhalasztott automatikus és átfogó büdzsécsökkentés elkerülését, valamint az adósságplafon emelésének kérdését említette.
Ben Bernanke ugyanakkor kijelentette, hogy óvatosan derűlátó az amerikai gazdaság kétéves kilátásainak tekintetében. Meglátása szerint, ha nem lesz túl nagy kavarodás a pénzügypolitikában, akkor tovább erősödik a fogyasztói optimizmus. Kitért arra, hogy az ingatlanpiacon 2006-2007 óta először tapasztalható áremelkedés.
Van még lőszere a Fednek
Hangoztatta, hogy a rövid távú kamatlábak nullához történő közelítésével a Fed nem fogyott ki a munícióból és "még mindig vannak dolgok, amit tenni tudunk".
Rámutatott, hogy a világgazdaság növekedése valamelyest lelassult. Elismerte ugyanakkor, hogy Európában némi haladás történt az adósságkezelésben és méltatta az Európai Központi Bank "hasznos" lépéseit.
Úton a csőd felé?Trhillerbe illő módon, a végső határidő után pár órával mégis megállapodtak a republikánusok és a demokraták tavaly év végén a fiscal cliff elkerüléséről - de mindez csak lélegzetvételnyi időre jelent megoldást az Egyesült Államoknak, ahol a két nagy párt éleződő ideológiai ellentéte akár államcsődbe is sodorhatja a világ vezető hatalmát - így vélekedik a híres dán filozófus leszármazottja, a világ szerte nagy figyelemmel kísért gazdaságkutató, Jacob Funk Kirkegaard. A Peterson Intézetnek dolgozó guru többek között az amerikai elnök egyik tanácsadója, állítólag kevés olyan top elemző van, akinek prognózisai ennyire telibe találnak.
"Legyen mindenki számára világos: ha február végéig nem határozzák meg egyértelműen, mekkora lehet az Egyesült Államok belső és külső eladósodásának rövid és középtávú plafonja, és nem írnak elő ehhez pontos, betartandó, szankcionálandó időrendet, akkor – minden túlzás nélkül – Amerika becsődöl!" - mondja az elemző a kialakult helyzetről. További részletek >> |