5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Három párt esetén a kormányalakító tárgyalások az eddigieknél is bonyolultabbak lesznek, hiszen a három formáció bel- és külpolitikájában érzékelhető távolságok vannak. Párizsban növekszik a félelem a hárompárti koalícióval meggyengülő Németországtól. Káncz Csaba jegyzete.

Holnapután jönnek a sorsdöntő német általános választások, és elképesztő módon a polgárok 40 százaléka még nem tudja, hogy kire adja le szavazatát. Alig pár órával a választások előtt tehát az Angela Merkel székéért folytatott versenyfutás teljesen nyílt.

A választás előtti utolsó Politbarometer-felmérés szerint a szociáldemokrata SPD 25 százalékon áll, a CDU/CSU 23 százalékon, a Zöldek 16,5 százalékon, a liberális FDP pedig 11 százalékon.

A három kancellárjelölt: Annalena Baerbock (Zöldek), Olaf Scholz (SPD), Armin Laschet (CDU-CSU). (EPA/SASCHA STEINBACH/FILIP SINGER)
A három kancellárjelölt: Annalena Baerbock (Zöldek), Olaf Scholz (SPD), Armin Laschet (CDU-CSU). (EPA/SASCHA STEINBACH/FILIP SINGER)

Mi várható tehát ennek fényében vasárnap, milyen belpolitikai, valamint külpolitikai következményekkel számolhatunk?

Hármas koalíció

Merkel 16 éves kancellársága alatti négy kormányzati ciklusból 3 alkalommal nagykoalíció (Grosse Koalition) volt hatalmon a CDU/CSU és az SPD részvételével. Az egyetlen kivétel 2009-2013 között történt, amikor a kereszténydemokraták a liberális FDP-vel fogtak össze. Más szóval Németország kormányzó koalíciója csak két pártból állt.

Most viszont – először az 1950-es évek óta – hárompárti koalícióra lesz előreláthatóan szüksége az országnak egy életképes kormány felállításához. Ha a várakozásoknak megfelelően az SPD végez az első helyen, akkor a CDU/CSU – amely az elmúlt 70 évben 50 éven át hatalmon volt – ellenzékbe szorulhat. Az SPD győzelme esetén sokkal valószínűbb egy úgynevezett "közlekedési lámpa koalíció" létrejötte, vagyis az SPD összefogna a Zöldekkel és a liberálisokkal.

Mi várható tehát egy ilyen rendkívül szokatlan hármas koalíciótól? Nos, először is hosszú időbe fog kerülni, mire egyáltatán megalakul. Merkel számára a legutóbbi alkalommal 171 napba (!) került, mire minden lényeges prioritásban megegyezett a már régóta ismert SPD-vel és megalakulhatott a kormány. Három párt esetén a tárgyalások még bonyolultabbak és kimerítőbbek lesznek, már csak azért is, mert a három politikai formáció bel- és külpolitikájában érzékelhető távolságok vannak.

Markáns szakpolitikai eltérések

A liberális FDP például szinte bizonyosan nem egyezik bele a Zöldek azon elképzelésébe, amely hosszabb távon mellőzné a Stabilitási és Növekedési Paktum szigorú deficitcéljait, mint ahogyan abba sem, hogy közös európai adósságleveleket bocsássanak ki.

A külpolitika vonatkozásában szintén komoly szakadékokat találunk és itt is a Zöldek jelentik a kakukktojást. Talán a legfontosabb, hogy kemény vonalat akarnak vinni Kínával szemben - beleértve az ujgur kérdést – és importvámokat akarnak bevezetni a „szennyező” kínai árukra. Májusban a Zöldek terjesztették be azt a törvénytervezetet, amely a német cégeket tevékenységük korlátozására kényszeríti az ujgurok által lakott Hszincsiang tartományban.

Ehhez a forradalmi hozzáálláshoz az SPD-nek és az FDP-nek is lesz egy-két szava, hiszen 2020-ban Kína már ötödik éve Németország legnagyobb kereskedelmi partnere volt, a kétoldalú kereskedelmük elérte a 212, 7 milliárd eurót.

Berlin számára nem kis kereskedelmi kockázattal járna egy új, konfrontatívabb kurzus Peking irányába. Több német óriási cég számára már Kína a legnagyobb külföldi piac. A BMW, a Daimler, az Infineon és az Adidas teljes forgalmuk ötödét Kínában bonyolítják, a Volkswagen esetében pedig ez több mint 40 százalék.

Ugyanez vonatkozik a Moszkvával fenntartott viszonyra, ahol a Zöldek követelik a már elkészült Északi Áramlat II. gázvezeték felülvizsgálatát.

Politikai aknamezőnek bizonyulhat a Zöldek megengedő hozzáállása a migrációhoz is – beleértve legutóbb az afgán menekültek beáramlását.

Mindezek után nem lehet meglepő az a kijelentés, hogy a Zöldek az eddigieknél sokkal szorosabb kapcsolatokat követelnek Washingtonnal, ahogyan azt két vezetőjük januárban ki is fejtette.

Aggodalmak Párizsban

De hogyan alakulhatnak a német-francia kapcsolatok?  Nos, Párizs komolyan tart egy „gyenge kormány” létrejöttétől. Ezt jól megfogalmazza Dominique Moïsi politológus az Institut Montaigne számára írt jegyzetében, amelynek már a címe is árulkodó: „Növekvő félelem a meggyengült Németországtól”.

A politológus szerint, ha a Bundestag-választások után hárompárti koalíció jön létre, a koalíciós partnerek egymás kezdeményezéseit olthatják ki, és megakadályozhatják a messzebbre mutató szakpolitikák végrehajtását. Moïsi különösen a védelmi és biztonságpolitika területén tart ettől, márpedig mindkét terület különösen fontos lesz az elkövetkező években.

A szerző szerint a következő berlini adminisztrációnak fel kell ismernie, hogy európai partnerei nagyobb elkötelezettséget várnak el a Bundeswehrtől és a közös biztonsági érdekek tekintetében. Ebből a szempontból különösen az SPD szerepét bírálja, a szociáldemokraták szerinte „nagyon keveset fejlődtek” védelmi kérdésekben, és a párt „az antimilitarizmussal kacérkodott”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG