3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy 57 milliárd euróba kerültek az orosz fosszilis energiahordozók az uniós tagállamoknak az elmúlt 100 napban.

Összesen 93 milliárd euró bevétele származott Oroszországnak a fosszilis energiahordozók exportjából az orosz-ukrán háború kezdete, február 24. óta eltelt 100 napban, adta hírül a Frankfurter Allgemeine Zeitung a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) ma nyilvánosságra hozott beszámolójára hivatkozva.

Moszkva legnagyobb vevője továbbra is az EU, amely az orosz export 61 százalékát „szívta fel” az említett időszakban – ez 57 milliárd eurónak felel meg.

Oroszország elleni uniós olajembargót követelő ukrán tüntetők Brüsszelben 2022. május 16-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Oroszország elleni uniós olajembargót követelő ukrán tüntetők Brüsszelben 2022. május 16-án. Fotó: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Az egyes államokat tekintve globálisan Kína a legfontosabb ügyfele Oroszországnak: a távol-keleti ország 12,6 milliárd euró értékben vásárolt tőle fosszilis tüzelőanyagokat. Utána következik Németország (12,1 milliárd euró) és Olaszország (7,8 milliárd euró).

Az orosz bevételek legnagyobb részt kőolaj-eladásból származnak: ebből 46 milliárd euró bevételük volt a háború kezdete óta, majd a földgáz következik (24 milliárd euró) a sorban.

A fennmaradó összeg pedig kőolajtermékek, cseppfolyósított gáz és szén eladásából jött be. A témáról korábban itt írtunk részletesen:

Mint ismert, Brüsszel fokozatosan meg kívánja szüntetni az orosz energiahordozók importját, hogy elvágja a Kremlt egy fontos bevételi forrásától. Az orosz szént augusztustól tiltja ki az EU-ból, az orosz kőolaj behozatalát pedig – a vezetéken érkező kőolaj kivételével – év végéig szünteti meg. Bár a szankciók a gázt egyelőre nem érintik, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az ettől való függőség csökkentését is célként említette múlt héten.

Bár – írja a FAZ – az (uniós) import májusban csökkent, Oroszország profitál a világszerte robbanásszerűen növekvő energiaárakból. Arról, hogy Németországban mennyire elszálltak az árak, és hogyan próbálja ezt ellensúlyozni a német kormány, itt írtunk:

Ami a magyar vonatkozást illeti, hazánk – mivel vezetéken keresztül kapja a kőolajat – egyelőre felmentésben részesült az uniós kőolaj-embargó alól. A magyar kormány azzal érvel, hogy az orosz kőolaj hiányában összeomlana a gazdaság, és az egekbe szöknének az árak, az átállás más olajra pedig hosszú évekbe telne, és nagyon drága lenne.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke múlt héten ugyanakkor figyelmeztetett: az embargót a vezetékes szállításra is ki fogják terjeszteni, „amilyen gyorsan csak lehetséges”.

Ursula von der Leyen szintén azt hangsúlyozta múlt héten, hogy meg kell szabadulni az orosz energiahordozóktól. Ennek érdekében – tette hozzá – diverzifikálni kell a forrásokat, fokozni kell az energia-takarékosságot, és növelni kell a befektetéseket a megújuló energiákba.

Nemrég Klasszis Klubunk vendége volt Holoda Attila energiapiaci szakértő, akit a fenti témákról is kérdeztünk. Interjúnkat itt tekinthetik meg:

 Rácz András Oroszország-szakértő pedig az orosz-ukrán háború mozgatórugóiról beszélt lapunknak:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG