Németország október közepén már szigorított a koronavírus-ellenes korlátozásokon – kiterjedt maszkviselés, nagy bulik tilalma, vendéglátóhelyek éjjeli bezárása – , Angela Merkel kancellár és a tartományi vezetők mai videókonferenciáján pedig újabb, a mindennapi életet jelentősen befolyásoló szigorításokról születhet döntés a továbbra is meredeken emelkedő fertőzöttségi adatok miatt.
Karantén lightot szeretne Merkel
A DPA német hírügynökség információi szerint a kormány előzetesen már összeállította a javasolt korlátozások listáját, amely azt jelzi, hogy kemény hetek várnak a németekre.
Kapcsolatok korlátozása
A jövőben csupán az egy háztartásban élők és maximum még egy háztartás tagjai találkozhatnának egymással nyilvánosan. A szabály megsértőit szankciókkal sújtanák a hatóságok, amelyek
egyúttal megtiltanák a csoportos ünneplést a nyilvános tereken, valamint a magánlakásokban is.
A brit kormány már október közepén döntött hasonló, sci-fiket idéző megkötésekről.
A cél, hogy ezáltal megtörjék a járvány dinamikáját, a karácsonyi időszakban már ne legyen szükség súlyos korlátozásokra, azaz a családok és barátok akkor találkozhassanak egymással. Cserében csaknem teljes novemberben kvázi karanténra van szükség a hatóságok szerint.
Hotelbezárások
Novemberben tilos lehet turisztikai céllal szállást foglalni, erre csupán egyéb, indokolt esetben nyílik majd lehetőség. Az utazásról, rokonlátogatásról alapvetően le kell mondani, csakúgy, mint az első hullám idején.
Vendéglátóhelyek bezárása
A bárokat, klubokat, diszkókat, kocsmákat és hasonló vendéglátóhelyeket be kell zárni – ez alól csak az elvitelt, házhozszállítást kínáló helyek jelenthetnek kivételt.
Rendezvények betiltása
A szórakozást szolgáló rendezvényeket – színház-, mozi és operaelőadások, koncertek – betiltanák. Nem szabadna vásárokat sem tartani, valamint
bezárnák a szabadidős és sportlétesítményeket (az amatőröknek fenntartottakat is), az uszodákat, az élményfürdőket, a fitneszstúdiókat, valamint a szabadidős parkokat, a játéktermeket és a bordélyokat is.
Nem nyithatnak ki a kozmetikai stúdiók, a masszázs- és tetováló szalonok sem, a fodrászatok viszont továbbra is működhetnek.
Iskolai és kereskedelmi szigorítások
Az óvodák, iskolák és a kiskereskedelmi egységek továbbra is nyitva tarthatnak, de újabb szigorításokat kell bevezetniük. A boltokban például 25 négyzetméterenként csak egy vevő tartózkodhat.
Segítség a cégeknek
A korlátozások miatt nehéz helyzetbe kerülő cégeket a szövetségi kormány továbbra is segítené, a leginkább sújtott iparágaknak nyújtott támogatások feltételeit javítaná,
a tíznél kevesebb főt foglalkoztató kkv-knak pedig gyorshitelt nyújtana az állami kézben lévő KfW-bankcsoport.
Mindemellett a rizikócsoportokba tartozó emberek (betegek, ápolásra szorulók, idősek, fogyatékkal élők) fokozott védelmet kapnának, a gyorsteszteknél is őket részesítenék előnyben.
Itt a második hullám, de...
Az újabb jelentős szigorításra azután kerülhet sor, hogy az elmúlt hetekben minden korábbinál magasabb szintre ugrott a regisztrált fertőzések száma (igaz, a tesztek száma is jelentősen nőtt):
A Coviddal összefüggő halálozások száma szintén növekszik, de – legalábbis egyelőre – jóval kisebb mértékben, és még messze elmarad a tavaszi szinttől:
Németországban eddig csaknem félmillió fertőzöttet és több mint tízezer koronavírusos elhunytat jegyeztek fel.
Összehasonlításul: Európában a legtöbben, 45,5 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg; Olaszországban csaknem 38 ezer, Spanyolországban és Franciaországban több mint 35-35 ezer, a különutas Svédországban mintegy 5900 áldozatot regisztráltak. Magyarországon mára 1578-ra emelkedett az elhunytak száma.
Angela Merkel a napokban arra figyelmeztetett, hogy
nagyon, nagyon nehéz hónapok állnak előttünk.
Szerinte drasztikusan csökkenteni kell a kapcsolatokat, és „karantén light”-ot kell bevezetni.
Nem győzhetjük le a vírust, ha a gazdaság halott
A drasztikus szigorítások értelme ugyanakkor Németországban is vitatott.
Egy újabb karanténnak nincs értelme. Az átfogó higiéniai koncepciók már meg lettek valósítva. A további korlátozások csak azt színlelik, hogy a kormány cselekvőképes. Most a lényeg az, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a gazdaság felélénkítése és az egészségügyi óvatosság között
– írja például a a Die Welt véleménycikkében.
A lap hozzáteszi: most elsősorban a pánikot kell legyőzni, amelynek következményeit már érzi a gazdaság; a karantén társadalmilag és egészségügyileg sem maradna következmények nélkül. És egyetlen ország sem fogja legyőzni a járványt, ha közben a gazdasága tönkremegy.