Maratoni tárgyalás után és csak részben tudott megegyezni Angela Merkel a német tartományok vezetőivel az újabb koronavírus-ellenes korlátozásokról tegnap Berlinben.
Nem vagyok elégedett
– fakadt ki a kancellár az ülés hatodik órájában a Spiegel értesülései szerint. Úgy vélte, hogy az ott elért eredmények nem elegendőek a baj elhárításához.
Merkel és a tartományi miniszterelnökök ezt követően még két órát "ráhúztak", azaz mintegy nyolc órányi vita után sikerült többé-kevésbé megállapodásra jutniuk – a kancellár este tíz körül jelentette be az egyezséget.
A helyzet komolyságát mutatja, hogy a kancellár most egyeztetett először személyesen a tartományi főnökökkel június óta. Német sajtóértékelések szerint ez volt a legkeményebb ülés, amióta kitört a járvány.
Az, hogy mit teszünk és mit nem teszünk meg a következő napokban és hetekben, döntő lesz abból a szempontból, hogyan vészeljük át a pandémiát
- fogalmazott Merkel a találkozót követő sajtótájékoztatón.
Erről döntöttek
De pontosan miről született megállapodás, és miről nem tudtak megegyezni?
Maszkviselés. Azokban a régiókban, ahol jelentősen emelkednek a fertőzöttségi mutatók, kiterjesztik a maszkviselési kötelezettséget. Ha a 100 ezer lakosra jutó új, diagnosztizált fertőzések számának hétnapos átlaga meghaladja a 35-öt, akkor a maszkot minden olyan helyen hordani kell, ahol az emberek relatív sűrűn és hosszú ideig tartózkodnak.
Bulik. Azokban a régiókban, ahol a 100 ezer lakosra jutó új, diagnosztizált fertőzések számának hétnapos átlaga meghaladja az 50-et, maximum tízfős magánbulikat vagy ünnepségeket lehet tartani.
Kapcsolattartás. Az említett 50-es átlagot meghaladó térségekben nyilvános helyeken is maximum tíz fős csoportokban lehet találkozni, ha pedig továbbra sem javul a helyzet, akkor ezt a számot öt főre és két háztartásra korlátozzák.
Vendéglátás. Az 50-es átlag feletti körzetekben este 11 óra után be kell zárni a vendéglátóhelyeket, a bárok és a klubok pedig abszolút nem nyithatnak ki.
Szálláskorlátozások. Az eredeti tervek arról szóltak, hogy a fertőzött térségekből érkezők nem szállhatnak meg kevéssé fertőzött térségekben (számos tartomány már most negatív teszthez köti az onnan érkezők szállásfoglalását). Ebben a kérdésben azonban nem sikerült szövetségi szintű egyezségre jutni, és november 8-ra tolták ki a döntést. Addig megvizsgálják, hogy mennyire hatékony ez a korlátozás.
Terjed a járvány, de...
A szigorítás oka, hogy Németországban – számos európai országhoz hasonlóan – augusztus óta jelentősen emelkedik a diagnosztizált fertőzések száma. Tegnap már több mint 6600 új vírushordozót regisztráltak, ami a legmagasabb érték a járvány kitörése óta. (Igaz, az új rekord a tesztek közelmúltbeli feltorlódásával is magyarázható.)
Az új halálesetek száma sokáig nem követte az emelkedést, és relatív alacsony szinten maradt. A közelmúltban azonban ez a szám is növekedésnek indult: tegnapelőtt 43-an, tegnap pedig 33-an vesztették életüket, így a vírussal összefüggő halálesetek száma már meghaladja a 9700-at.
Igaz, ez még mindig jóval kevesebb, mint a válság tavaszi csúcspontján, amikor naponta több százan hunytak el a fertőzéssel összefüggésben.
A német Robert Koch Közegészségügyi Intézet szerint az intenzív osztályon ápolt koronavírusos betegek száma szintén növekszik, de még mindig relatív alacsony szinten van. Tegnapi adatok szerint 620 fertőzött fekszik az intenzíven, miközben országszerte még 9 ezer ágy van fenntartva számukra.
A tegnapi válságülésen Michael Meyer-Hermann, a braunschweigi Helmholtz-Zentrum járványkutató-intézet egyik vezetője arra figyelmeztetett, hogy exponenciálisan növekedhetnek a fertőzöttségi adatok, és elveszíthetik a kontrollt a járvány felett.
A 24. órában vagyunk ahhoz, hogy meg tudjuk fordítani a hajót
-mondta a Die Welt szerint.
Hendrik Streeck, a Bonni Egyetem Orvostudományi Kar Virológia- és HIV-kutató Intézetének vezetője korábban ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a fertőzöttek száma helyett inkább a kórházi kezelésre szorulók számára kellene fókuszálni. Ő úgy véli, hogy
a vírus mindennapjaink része, és odafigyeléssel jól együtt lehet élni vele.
Egymás után szigorítanak
Az európai országok mindenesetre egymás után vezetnek be újabb korlátozásokat.
Hétfőn például
Boris Johnson brit kormányfő jelentette be, hogy fertőzöttségi fok alapján zónákra osztják Angliát (a sci-fit idéző korlátozásokról itt írtunk előzetesen), Emmanuel Macron francia elnök pedig tegnap hirdetett ki rendkívüli állapotot.
Európában a legtöbben, több mint 43 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a koronavírussal összefüggésben; Olaszországban több mint 36 ezer, Spanyolországban 33,5 ezer, Franciaországban 33 ezer áldozatot regisztráltak. A különutas Svédországban 5907-en hunytak el.
Magyarországon az elmúlt 24 órában 29-en vesztették életüket, ami új rekord. A halálos áldozatok száma 1052-re nőtt.
Globálisan 38,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1,1 millióan haltak meg, csaknem 27 millióan meggyógyultak.