5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szigorúbb maszkviselés, nagy bulik tilalma, vendéglátóhelyek éjjeli bezárása – a többi közt erről döntött tegnapi ülésén a német kormány a koronavírus-járvány terjedése miatt. Merkel nagyobb szigort szeretett volna. Európában sorra állítják vissza a korlátozásokat az egyes országok, a tavaszihoz hasonló karantén azonban egyelőre elmarad.

Maratoni tárgyalás után és csak részben tudott megegyezni Angela Merkel a német tartományok vezetőivel az újabb koronavírus-ellenes korlátozásokról tegnap Berlinben.

Nem vagyok elégedett

– fakadt ki a kancellár az ülés hatodik órájában a Spiegel értesülései szerint. Úgy vélte, hogy az ott elért eredmények nem elegendőek a baj elhárításához.

Merkel és a tartományi miniszterelnökök ezt követően még két órát "ráhúztak", azaz mintegy nyolc órányi vita után sikerült többé-kevésbé megállapodásra jutniuk – a kancellár este tíz körül jelentette be az egyezséget.

Angela Merkel a koronavírus ellenes korlátozásokról tartott sajtótájékoztatón Berlinben 2020. október 14-én. EPA/HAYOUNG JEON
Angela Merkel a koronavírus ellenes korlátozásokról tartott sajtótájékoztatón Berlinben 2020. október 14-én. EPA/HAYOUNG JEON

A helyzet komolyságát mutatja, hogy a kancellár most egyeztetett először személyesen a tartományi főnökökkel június óta. Német sajtóértékelések szerint ez volt a legkeményebb ülés, amióta kitört a járvány.

Az, hogy mit teszünk és mit nem teszünk meg a következő napokban és hetekben, döntő lesz abból a szempontból, hogyan vészeljük át a pandémiát

- fogalmazott Merkel a találkozót követő sajtótájékoztatón.

Erről döntöttek

De pontosan miről született megállapodás, és miről nem tudtak megegyezni?

Maszkviselés. Azokban a régiókban, ahol jelentősen emelkednek a fertőzöttségi mutatók, kiterjesztik a maszkviselési kötelezettséget. Ha a 100 ezer lakosra jutó új, diagnosztizált fertőzések számának hétnapos átlaga meghaladja a 35-öt, akkor a maszkot minden olyan helyen hordani kell, ahol az emberek relatív sűrűn és hosszú ideig tartózkodnak.

Bulik. Azokban a régiókban, ahol a 100 ezer lakosra jutó új, diagnosztizált fertőzések számának hétnapos átlaga meghaladja az 50-et, maximum tízfős magánbulikat vagy ünnepségeket lehet tartani.

Kapcsolattartás. Az említett 50-es átlagot meghaladó térségekben nyilvános helyeken is maximum tíz fős csoportokban lehet találkozni, ha pedig továbbra sem javul a helyzet, akkor ezt a számot öt főre és két háztartásra korlátozzák.                  

Vendéglátás. Az 50-es átlag feletti körzetekben este 11 óra után be kell zárni a vendéglátóhelyeket, a bárok és a klubok pedig abszolút nem nyithatnak ki.

Szálláskorlátozások. Az eredeti tervek arról szóltak, hogy a fertőzött térségekből érkezők nem szállhatnak meg kevéssé fertőzött térségekben (számos tartomány már most negatív teszthez köti az onnan érkezők szállásfoglalását). Ebben a kérdésben azonban nem sikerült szövetségi szintű egyezségre jutni, és november 8-ra tolták ki a döntést. Addig megvizsgálják, hogy mennyire hatékony ez a korlátozás.

Terjed a járvány, de...

A szigorítás oka, hogy Németországban – számos európai országhoz hasonlóan – augusztus óta jelentősen emelkedik a diagnosztizált fertőzések száma. Tegnap már több mint 6600 új vírushordozót regisztráltak, ami a legmagasabb érték a járvány kitörése óta. (Igaz, az új rekord a tesztek közelmúltbeli feltorlódásával is magyarázható.)  

Az új halálesetek száma sokáig nem követte az emelkedést, és relatív alacsony szinten maradt. A közelmúltban azonban ez a szám is növekedésnek indult: tegnapelőtt 43-an, tegnap pedig 33-an vesztették életüket, így a vírussal összefüggő halálesetek száma már meghaladja a 9700-at.

Igaz, ez még mindig jóval kevesebb, mint a válság tavaszi csúcspontján, amikor naponta több százan hunytak el a fertőzéssel összefüggésben. 

A napi koronavírusos halálesetek száma Németországban. (Forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Németországban. (Forrás: Our World In Data)

A német Robert Koch Közegészségügyi Intézet szerint az intenzív osztályon ápolt koronavírusos betegek száma szintén növekszik, de még mindig relatív alacsony szinten van. Tegnapi adatok szerint 620 fertőzött fekszik az intenzíven, miközben országszerte még 9 ezer ágy van fenntartva számukra.

A tegnapi válságülésen Michael Meyer-Hermann, a braunschweigi Helmholtz-Zentrum járványkutató-intézet egyik vezetője arra figyelmeztetett, hogy exponenciálisan növekedhetnek a fertőzöttségi adatok, és elveszíthetik a kontrollt a járvány felett.

A 24. órában vagyunk ahhoz, hogy meg tudjuk fordítani a hajót

-mondta a Die Welt szerint.

Hendrik Streeck, a Bonni Egyetem Orvostudományi Kar Virológia- és HIV-kutató Intézetének vezetője korábban ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a fertőzöttek száma helyett inkább a kórházi kezelésre szorulók számára kellene fókuszálni.  Ő úgy véli, hogy

a vírus mindennapjaink része, és odafigyeléssel jól együtt lehet élni vele.

Egymás után szigorítanak

Az európai országok mindenesetre egymás után vezetnek be újabb korlátozásokat.

Hétfőn például

Boris Johnson brit kormányfő jelentette be, hogy fertőzöttségi fok alapján zónákra osztják Angliát (a sci-fit idéző korlátozásokról itt írtunk előzetesen), Emmanuel Macron francia elnök pedig tegnap hirdetett ki rendkívüli állapotot.

Európában a legtöbben, több mint 43 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a koronavírussal összefüggésben; Olaszországban több mint 36 ezer, Spanyolországban 33,5 ezer, Franciaországban 33 ezer áldozatot regisztráltak. A különutas Svédországban 5907-en hunytak el.

Magyarországon az elmúlt 24 órában 29-en vesztették életüket, ami új rekord. A halálos áldozatok száma 1052-re nőtt. 

Globálisan 38,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük 1,1 millióan haltak meg, csaknem 27 millióan meggyógyultak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG