A koronavírus elleni vakcinák kifejlesztése után is fenn kell maradniuk egy ideig a járvány megfékezése érdekében hozott németországi korlátozások egy részének a helyi Robert Koch Közegészségügyi Intézet (RKI) szerint.
Az RKI stratégiai elemzése, amelyből a Die Welt idézett, azzal számol, hogy jövő évben előreláthatólag már lesz néhány engedélyezett oltóanyag (a kutatások állásáról itt írtunk részletesen). Bár ezek jelentősen javítják a vírus elleni harc esélyeit, kezdetben csak korlátozott mennyiségben állnak majd rendelkezésre, elsősorban a veszélyeztetett csoportokhoz tartozó emberek számára.
Emiatt fontos – áll a jelentésben –, hogy továbbra is fennmaradjanak a „közösségi élet bizonyos változásai.” Az intézet szerint tehát
továbbra is tartanunk kell egymástól a távolságot, követnünk kell a higiéniai szabályokat, védőmaszkot kell hordanunk, szellőztetnünk kell és lehetőség szerint a szabadba kell áthelyeznünk szabadidős tevékenységeinket.
Egyre több a haláleset
Németországban – számos európai országhoz hasonlóan – augusztus óta jelentősen emelkedik a diagnosztizált fertőzések száma. Tegnap már több mint ötezer új vírushordozót regisztráltak – ilyen magas értékre utoljára áprilisban volt példa.
Az új halálesetek száma sokáig nem követte az emelkedést, és relatív alacsony szinten maradt. A közelmúltban azonban ez a szám is növekedésnek indult: tegnap már 43-an vesztették életüket.
Igaz, ez még mindig jóval kevesebb, mint a válság tavaszi csúcspontján, amikor naponta több százan hunytak el a fertőzéssel összefüggésben.
Az RKI szerint érezhetően növekszik, de még mindig relatív alacsony szinten van az intenzív osztályon ápolt koronavírusos betegek száma is. Jelenleg 620 fertőzött van az intenzíven, miközben országszerte még 9 ezer ágy van fenntartva számukra.
Koronacsúcs Berlinben
Angela Merkel német kancellár ma egyeztet Berlinben a tartományi vezetőkkel a kialakult helyzetről és a jövőbeni teendőkről – ez az első személyes találkozó hónapok óta. Németországban az egyes tartományok jelenleg nagyrészt maguk dönthetnek arról, hogy pontosan milyen szigorításokat léptetnek életbe.
Michael Kretschmer, Szászország miniszterelnöke a Spiegelnek adott interjúban előzetesen azt mondta:
a vírusellenes korlátozásoknak széles körben elfogadottaknak kell lenniük, és el kell kerülni a pánikot.
Hozzátette: nincs szükség újabb korlátozásokra, ehelyett a már meglévőket kell megerősíteni és végrehajtani. Szerinte jövő Húsvétig ki kell tartani, utána már túl lesznek a nehezén.
Ami az európai helyzetet illeti, a legtöbben, mintegy 43 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a koronavírussal összefüggésben; Olaszországban 36 ezren, Spanyolországban és Franciaországban 33-33 ezren vesztették életüket.
Németországban 9682-en, a különutas Svédországban 5899-en hunytak el a járvánnyal összefüggésben.
Magyarországon mára ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma.
Globálisan több mint 38 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük több mint egymillióan vesztették életüket, 26,5 millióan meggyógyultak.
A válság a tudósokat és az egészségügyi szakembereket is megosztja: egy részük a jelenleginél szigorúbb korlátozásokat tart indokoltnak, más részük viszont új stratégiát követel és úgy véli, hogy a fiatal és egészséges emberek számára azonnal lehetővé kell tenni a megszokott életük folytatását.