A kelet-ukrajnai katonai konfliktus tovább mélyíti az ukrán gazdaság válságát, ami arra kényszerítheti a kijevi kormányt, hogy újabb mentőcsomagot kérjen a Nyugattól - idézi a CNN Money az IMF friss helyzetelemzését.
Egyre rosszabb a helyzet
A Nemzetközi Valutaalap áprilisban állapodott meg Kijevvel egy 17 milliárd dolláros kedvezményes hitelkeretről, a pénzt a következő két évben hívhatja le a kormány. A felek abban bíztak, hogy a támogatásáért cserébe végrehajtott reformok megóvják a gazdaságot az összeomlástól. A helyzet azonban jelentősen romlott azóta: Oroszország leállította a gázszállításokat Ukrajnába, a malajziai utasszállító gép lelövése pedig csak tovább fokozza a feszültséget. A Valutaalap szakértői ezért immáron arra számítanak, hogy a GDP 6,5 százalékkal zuhan 2014-ben, míg a segélycsomag elfogadásakor "csupán" ötszázalékos mínusszal számoltak.
Sokba kerül a konfliktus
Kijevnek az IMF-hitelért cserébe 24 ezerrel kellene csökkentenie az állami alkalmazottak létszámát, emelnie kellene az adókat, értékesítenie kellene bizonyos állami vagyonelemeket, fokozatosan meg kellene szüntetnie a gázártámogatásokat és vissza kellene szorítania a korrupciót. A legnagyobb kiadáscsökkentéseket 2015-2016-ra időzítették, ám a háborús költekezés keresztül húzta ezt a számítást.
A konfliktussal összefüggő kiadások elérhetik az évi 175 milliárd dollár körüli ukrán GDP egy százalékát, amit idén kell kifizetni. A béreket és a nyugdíjakat jövőre csak az infláció mértékével növelik és megindul a közalkalmazottak elbocsátása is. Mindez azonban nem lesz elég az állam fizetőképességének megőrzéséhez.
Az áprilisban elfogadott program sikerének kulcsfontosságú eleme, hogy azzal számolt, hogy a következő hónapokban fokozatosan enyhül a kelet-ukrajnai konfliktus - írja az IMF jelentése. A válság jelentős elnyúlása számottevően gyengíti a kormány lehetőségeit a reformok végrehajtására. Ennek ellensúlyozásához lényegesen növelni kell a külső támogatást - megfelelő feltételekkel.