A foci Európa-bajnokság egyik legnagyobb derbijére kerül sor ma, magyar idő szerint este hat órakor a londoni Wembley stadionban, ahol az angol és a német válogatott ütközik meg egymással.
40 ezren a lelátókon
Az összecsapás már önmagában különleges, hiszen két „ősellenségről” van szó, amelyek számos emlékezetes meccset vívtak egymással a múltban, gondoljunk csak az 1966-os vb-döntőre (4:2 az angoloknak), az 1996-os Eb-elődöntőre (1:1, tizenegyesekkel a németek jutottak a döntőbe), vagy éppen a 2010-es vb-nyolcaddöntőre (4:1 a németeknek).
Ráadásul ma már a lelátókon is valódi meccshangulat lehet, hiszen az eddigieknél kétszer több, 40 ezer nézőt engednek majd be a stadionba.
Az elődöntőkön és a döntőkön pedig már több mint 60 ezren szurkolhatnak majd, ami – tekintve, hogy az aréna 90 ezer férőhelyes - 75 százalékos kihasználtságot jelent. A szigetországban ez lesz a legnagyobb sportesemény a járvány kitörése, 2020 márciusa óta. (Összehasonlításul: a magyar válogatott budapesti Eb-meccseit mintegy 56-56 ezren látták a helyszínen - a szerk.)
Vissza a normalitáshoz
A bővítésről múlt héten állapodott meg az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a brit kormánnyal.
Nagyszerű hír, hogy ilyen sok szurkoló tekintheti meg a Wembley-ben a torna utolsó három meccsét. Az elmúlt 18 hónap megtanított bennünket arra – a pályán és azon kívül is –, hogy mennyire nélkülözhetetlenek a szurkolók
- mondta Aleksander Ceferin UEFA-elnök, arra utalva, hogy a koronavírus-járvány miatt sokáig nézők nélkül játszották a meccseket, ami enyhén szólva sem tett jót azok hangulatának. Egyúttal köszönetet mondott Boris Johnson brit kormányfőnek és az egész kormánynak, hogy beleegyeztek a kapacitás bővítésébe.
A találkozókra csak olyan szurkolókat engednek be, akik teljes egészében védettek a koronavírussal szemben - már legalább 14 nap eltelt a második oltás óta -, vagy negatív teszttel bizonyítják, hogy nem fertőzöttek.
Ahogy haladunk előre a korlátozások feloldási tervének végrehajtásával, továbbra is top prioritásként kezeljük az emberek biztonságát. Nagyon szorosan együttműködünk az UEFA-val és az Angol Labdarúgó-szövetséggel, hogy szigorú közegészségügyi intézkedéseket vezethessünk be, miközben több nézőt engedhetünk a lelátókra
- jelentette ki Oliver Dowden brit kulturális miniszter.
Megint terjed a Covid
Kritikusok ugyanakkor még ezzel együtt sem tartják túl jó ötletnek, hogy Londonban épp akkor tartanak tömegeseményeket, amikor a járvány ismét kezd felpörögni. Az úgynevezett Delta-variáns miatt ugyanis május vége óta megugrott a regisztrált fertőzöttek száma:
Igaz, a halálozások száma csak minimális mértékben emelkedett.
Az eddigi ismeretek alapján a Delta-variáns fertőzőbb, de nem veszélyesebb az eddigi mutánsoknál, a vakcinák pedig megvédenek a súlyos megbetegedéstől – erről itt írtunk: Nagyon terjed a Delta-variáns Európában, de van egy jó hírünk –, a még be nem oltottakra veszélyes lehet.
Ezt figyelembe véve Brüsszel a döntés újragondolására kérte az illetékeseket.
Kétségeim vannak azzal kapcsolatban, hogy a Wembley-ben, egy tömött stadionban tartják az elődöntőket és a döntőt, miközben az Egyesült Királyság maga is korlátozza polgárai beutazását az EU-ba
- mondta például Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke tegnap az Európai Parlamentben.
Szerintem az UEFA-nak alaposan elemeznie kell a döntést. (…) Egy olyan döntést, amelyet a tények teljes ismeretében kell meghozni
- tette hozzá.
Szakértők egy része attól tart, hogy a stadionokban vagy azok környékén annak ellenére is terjed majd a vírus, hogy szabadtéri eseményekről van szó (és amelyeken csak védett vagy nem fertőző személyek vehetnek részt.)
A külső helyszín csökkenti a veszélyt – de nincs nulla kockázat. Itt nem csak a stadionról van szó, hanem a környezetéről is, ahol emberek gyűlnek össze – bárokban, klubokban, háztartásokban
- mondta Catherine Smallwood, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai kirendeltségének vezető tisztségviselője. (Magyarországon is voltak olyan félelmek, hogy a sok néző miatt újra megugrik a fertőzésszám, de nem így történt. Igaz, nálunk csak minimális mértékben van jelen a Delta-mutáns - a szerk.)
A brit kormány egyébként a fertőzésszám emelkedése miatt július 19-re halasztotta az újabb járványügyi lazításokat, ami egy hónapos csúszást jelent az eredeti tervekhez képest.
Arra számítanak, hogy az átoltottság növekedésével – eddig a britek kétharmada kapta meg legalább az első oltást – kordában tudják tartani a kórházi ellátást igénylő Covid-betegek számát.