4p

Donald Trump nem téved, amikor azt állítja, hogy Tajvanon van a jó minőségű chipek gyártására képes félvezetőipar majdnem 100 százaléka. Ám hogy ezt az Egyesült Államoktól „elvették” volna, az csacsiság.

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje a 2024-es elnökválasztási kampányban elismételte a régi vádat, miszerint Tajvan elszipkázta az Egyesült Államoktól a félvezetők gyártását.

Ennek alapján az Egyesült Államok  volt elnöke felvetette, hogy Amerika esetleg nem támogatná a szigetországot úgy, mint régen, ha visszaköltözhetne a Fehér Házba. „Majdnem elvették a chipiparunk 100 százalékát – mondta Trump a Bloombergnek adott interjújában. Ezt nem lett volna szabad hagyni!”

Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Fotó: Donald Trump kampányoldala

A tajvani elit egyes köreiben a Guardian - a Trump kijelentését értékelő tajvani reakciókat összefoglaló - cikke szerint ahhoz hasonlítják ezt a nyilatkozatot, mint amikor egy gengszter védelmi pénzt kér egy vendéglőtől azért, hogy ne hagyja, azt más gengszterbandák szétverjék.

A félvezetőipar biztonsági garancia is

Az Egyesült Államok a legfontosabb partnere Tajvannak abban, hogy a pekingi rezsim ne tegye rá a kezét az országra. Ott nem úgy látják, hogy bármit elvettek volna az Egyesült Államoktól. Igaz, hogy a legfejlettebb chipek 90 százaléka Tajvanon készül, ám ennek megrendelői a legnagyobb amerikai cégek, mint az Apple, vagy az Nvidia. Utóbbi cég pedig a mesterséges intelligencia (MI) modelljeinek futtatásához szükséges chipjei iránti keresletnek köszönhetően június közepén a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalatává vált. Egy részvényének értéke akkor 136 dollárra emelkedett, így a piaci értéke 1200 billió (1 billió=1000 milliárd) forint volt, ami a komplett magyar GDP tizenkilencszerese. 

Tajvan egyszerűen legyőzte a piaci versenyben a világ többi országát – mondta Raymond Kuo, az amerikai Rand Corporation kutatóintézet politológus szakértője.

A siker titka az állandó kutatás és fejlesztés, illetve a gyártásban a magasan képzett szakembergárda. Ezt a társadalmi csoportot az országos átlagnál jóval magasabb fizetésekkel becsülik meg. Emellett Tajvanon jóval kisebb a munkavállalók szakszervezeti szervezettsége, mint az USA-ban vagy más országokban.

Volt egy próbálkozás

A PhD-szinten képzett fejlesztők mellett pótolhatatlan az a gazdasági háttéripar, ököszisztéma is, ami a félvezetésgyártás köré kiépült a szigetországban – mondta Kuo.

Harminc-negyven évet szántak rá, hogy mindezt létrehozzák, amit nem lehet ripsz-ropsz helyettesíteni, és másolni is csak alig.

A világ kapott egy ízelítőt abból, mit jelent a chiphiány, amikor a koronavírus-járvány idején az autókba való – egyébként a Tajvanon készülőkhöz képes buta – félvezetők hiánya miatt akadozott az autógyártás, ez pedig az eladásokat is visszavetette, miközben jelentős drágulást is eredményezett. Részben ennek nyomán főként ottani vállalatok megpróbálták nemzetközi szinten diverzifikálni a termelésüket, ám nem sok sikert értek el. A legnagyobb vállalat, a TMSC egyebek mellett az Egyesült Államok Arizona nevű államában próbálkozott. A pénzt nem sajnálták: 65 milliárd dollárt költöttek három üzemre. A tajvani modellt azonban az említett feltételek hiánya miatt nem tudják lemásolni. Az amerikai gyártás költségei sokkal magasabbak a szigetországban megszokottnál.

Tajvanon úgy tekintenek a pótolhatatlan félvezetőgyártásukra, mint az ország biztonsági garanciájára. Úgy vélik, hogy a világ túlnyomó része nem szeretné, ha ez az ipar a szigetország esetleges megszállásával Kína kezébe kerülne. Ugyanis elképesztő zsarolópotenciált adna ez az autoriter pekingi vezetésnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG