Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje a 2024-es elnökválasztási kampányban elismételte a régi vádat, miszerint Tajvan elszipkázta az Egyesült Államoktól a félvezetők gyártását.
Ennek alapján az Egyesült Államok volt elnöke felvetette, hogy Amerika esetleg nem támogatná a szigetországot úgy, mint régen, ha visszaköltözhetne a Fehér Házba. „Majdnem elvették a chipiparunk 100 százalékát – mondta Trump a Bloombergnek adott interjújában. Ezt nem lett volna szabad hagyni!”
A tajvani elit egyes köreiben a Guardian - a Trump kijelentését értékelő tajvani reakciókat összefoglaló - cikke szerint ahhoz hasonlítják ezt a nyilatkozatot, mint amikor egy gengszter védelmi pénzt kér egy vendéglőtől azért, hogy ne hagyja, azt más gengszterbandák szétverjék.
A félvezetőipar biztonsági garancia is
Az Egyesült Államok a legfontosabb partnere Tajvannak abban, hogy a pekingi rezsim ne tegye rá a kezét az országra. Ott nem úgy látják, hogy bármit elvettek volna az Egyesült Államoktól. Igaz, hogy a legfejlettebb chipek 90 százaléka Tajvanon készül, ám ennek megrendelői a legnagyobb amerikai cégek, mint az Apple, vagy az Nvidia. Utóbbi cég pedig a mesterséges intelligencia (MI) modelljeinek futtatásához szükséges chipjei iránti keresletnek köszönhetően június közepén a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalatává vált. Egy részvényének értéke akkor 136 dollárra emelkedett, így a piaci értéke 1200 billió (1 billió=1000 milliárd) forint volt, ami a komplett magyar GDP tizenkilencszerese.
Tajvan egyszerűen legyőzte a piaci versenyben a világ többi országát – mondta Raymond Kuo, az amerikai Rand Corporation kutatóintézet politológus szakértője.
A siker titka az állandó kutatás és fejlesztés, illetve a gyártásban a magasan képzett szakembergárda. Ezt a társadalmi csoportot az országos átlagnál jóval magasabb fizetésekkel becsülik meg. Emellett Tajvanon jóval kisebb a munkavállalók szakszervezeti szervezettsége, mint az USA-ban vagy más országokban.
Volt egy próbálkozás
A PhD-szinten képzett fejlesztők mellett pótolhatatlan az a gazdasági háttéripar, ököszisztéma is, ami a félvezetésgyártás köré kiépült a szigetországban – mondta Kuo.
Harminc-negyven évet szántak rá, hogy mindezt létrehozzák, amit nem lehet ripsz-ropsz helyettesíteni, és másolni is csak alig.
A világ kapott egy ízelítőt abból, mit jelent a chiphiány, amikor a koronavírus-járvány idején az autókba való – egyébként a Tajvanon készülőkhöz képes buta – félvezetők hiánya miatt akadozott az autógyártás, ez pedig az eladásokat is visszavetette, miközben jelentős drágulást is eredményezett. Részben ennek nyomán főként ottani vállalatok megpróbálták nemzetközi szinten diverzifikálni a termelésüket, ám nem sok sikert értek el. A legnagyobb vállalat, a TMSC egyebek mellett az Egyesült Államok Arizona nevű államában próbálkozott. A pénzt nem sajnálták: 65 milliárd dollárt költöttek három üzemre. A tajvani modellt azonban az említett feltételek hiánya miatt nem tudják lemásolni. Az amerikai gyártás költségei sokkal magasabbak a szigetországban megszokottnál.
Tajvanon úgy tekintenek a pótolhatatlan félvezetőgyártásukra, mint az ország biztonsági garanciájára. Úgy vélik, hogy a világ túlnyomó része nem szeretné, ha ez az ipar a szigetország esetleges megszállásával Kína kezébe kerülne. Ugyanis elképesztő zsarolópotenciált adna ez az autoriter pekingi vezetésnek.