4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump nem téved, amikor azt állítja, hogy Tajvanon van a jó minőségű chipek gyártására képes félvezetőipar majdnem 100 százaléka. Ám hogy ezt az Egyesült Államoktól „elvették” volna, az csacsiság.

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje a 2024-es elnökválasztási kampányban elismételte a régi vádat, miszerint Tajvan elszipkázta az Egyesült Államoktól a félvezetők gyártását.

Ennek alapján az Egyesült Államok  volt elnöke felvetette, hogy Amerika esetleg nem támogatná a szigetországot úgy, mint régen, ha visszaköltözhetne a Fehér Házba. „Majdnem elvették a chipiparunk 100 százalékát – mondta Trump a Bloombergnek adott interjújában. Ezt nem lett volna szabad hagyni!”

Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Fotó: Donald Trump kampányoldala

A tajvani elit egyes köreiben a Guardian - a Trump kijelentését értékelő tajvani reakciókat összefoglaló - cikke szerint ahhoz hasonlítják ezt a nyilatkozatot, mint amikor egy gengszter védelmi pénzt kér egy vendéglőtől azért, hogy ne hagyja, azt más gengszterbandák szétverjék.

A félvezetőipar biztonsági garancia is

Az Egyesült Államok a legfontosabb partnere Tajvannak abban, hogy a pekingi rezsim ne tegye rá a kezét az országra. Ott nem úgy látják, hogy bármit elvettek volna az Egyesült Államoktól. Igaz, hogy a legfejlettebb chipek 90 százaléka Tajvanon készül, ám ennek megrendelői a legnagyobb amerikai cégek, mint az Apple, vagy az Nvidia. Utóbbi cég pedig a mesterséges intelligencia (MI) modelljeinek futtatásához szükséges chipjei iránti keresletnek köszönhetően június közepén a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalatává vált. Egy részvényének értéke akkor 136 dollárra emelkedett, így a piaci értéke 1200 billió (1 billió=1000 milliárd) forint volt, ami a komplett magyar GDP tizenkilencszerese. 

Tajvan egyszerűen legyőzte a piaci versenyben a világ többi országát – mondta Raymond Kuo, az amerikai Rand Corporation kutatóintézet politológus szakértője.

A siker titka az állandó kutatás és fejlesztés, illetve a gyártásban a magasan képzett szakembergárda. Ezt a társadalmi csoportot az országos átlagnál jóval magasabb fizetésekkel becsülik meg. Emellett Tajvanon jóval kisebb a munkavállalók szakszervezeti szervezettsége, mint az USA-ban vagy más országokban.

Volt egy próbálkozás

A PhD-szinten képzett fejlesztők mellett pótolhatatlan az a gazdasági háttéripar, ököszisztéma is, ami a félvezetésgyártás köré kiépült a szigetországban – mondta Kuo.

Harminc-negyven évet szántak rá, hogy mindezt létrehozzák, amit nem lehet ripsz-ropsz helyettesíteni, és másolni is csak alig.

A világ kapott egy ízelítőt abból, mit jelent a chiphiány, amikor a koronavírus-járvány idején az autókba való – egyébként a Tajvanon készülőkhöz képes buta – félvezetők hiánya miatt akadozott az autógyártás, ez pedig az eladásokat is visszavetette, miközben jelentős drágulást is eredményezett. Részben ennek nyomán főként ottani vállalatok megpróbálták nemzetközi szinten diverzifikálni a termelésüket, ám nem sok sikert értek el. A legnagyobb vállalat, a TMSC egyebek mellett az Egyesült Államok Arizona nevű államában próbálkozott. A pénzt nem sajnálták: 65 milliárd dollárt költöttek három üzemre. A tajvani modellt azonban az említett feltételek hiánya miatt nem tudják lemásolni. Az amerikai gyártás költségei sokkal magasabbak a szigetországban megszokottnál.

Tajvanon úgy tekintenek a pótolhatatlan félvezetőgyártásukra, mint az ország biztonsági garanciájára. Úgy vélik, hogy a világ túlnyomó része nem szeretné, ha ez az ipar a szigetország esetleges megszállásával Kína kezébe kerülne. Ugyanis elképesztő zsarolópotenciált adna ez az autoriter pekingi vezetésnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly aggodalomra ad okot az újabb hazai recesszió
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 11:03
A harmadik negyedéves 0,7 százalékos visszaesés különösen amiatt borzalmas, hogy az egy évvel korábbi bázis sem volt acélos, lévén, hogy akkor is mínuszt hozott össze a magyar gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Akinek maradt pénze a hó végére, az most örülhet
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 10:00
Csütörtöktől csökkenést tapasztalhatunk az üzemanyagok nagykereskedelmi árában. 
Makro / Külgazdaság Padlót fogott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 08:31
A gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Belga üzemet is bezár a VW csoport
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:39
Nem fogy a nagy villany Audi.
Makro / Külgazdaság Meloni zsugori lett, nem adna pénzt az olasz autóiparnak
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 16:21
A következő években mintegy 4,6 milliárd euróval csökkentené az olasz kormány az ország autóiparának támogatására elkülönített összeget egy hamarosan az olasz parlament alsó- és felsőháza elé kerülő javaslat szerint.
Makro / Külgazdaság Teljes fordulatot hozhat a villanyautózásban az amerikaiak mázlija
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:53
Több lítium-lelőhelyet is találtak a geológusok az Egyesült Államokban, a legújabb felfedezés az ország déli államai alatt fekszik és egy része az olajkitermelés melléktermékeként magától jön a felszínre.
Makro / Külgazdaság Odakiabáltak Orbán Viktornak Tbilisziben
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 11:51
Megzavarták a magyar kormányfőt, amikor a grúz kormányfővel, Irakli Kobakhidzével találkozott. 
Makro / Külgazdaság Újabb kockázattal kell számolnia szinte mindenkinek
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 10:03
Nincs két éve, hogy berobbant az emberek életébe és a vállalatok működésébe a mesterséges intelligencia (MI) használata, máris komoly gondokat okoz. Van olyan cég, amely szerint a kevesebb MI több.
Makro / Külgazdaság Ultimátumot küldtek az orvosok: tömeges felmondás lehet a vége, ha nem sikerül megegyezniük a szlovák kormánnyal
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 08:21
Feszült a viszony a szlovák orvosok és a pozsonyi kormány között. 
Makro / Külgazdaság Van a oroszoknak gyenge pontja, csak másként kellene célba venni
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 07:18
A brit RUSI katonai kutatóintézet szerint rosszul céloznak Ukrajna nyugati támogatói Oroszország elleni gazdasági szankcióikkal. „Szőnyegbombázás” helyet egy-egy pontra kéne irányítani a „tüzet”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG