4p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump nem téved, amikor azt állítja, hogy Tajvanon van a jó minőségű chipek gyártására képes félvezetőipar majdnem 100 százaléka. Ám hogy ezt az Egyesült Államoktól „elvették” volna, az csacsiság.

Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje a 2024-es elnökválasztási kampányban elismételte a régi vádat, miszerint Tajvan elszipkázta az Egyesült Államoktól a félvezetők gyártását.

Ennek alapján az Egyesült Államok  volt elnöke felvetette, hogy Amerika esetleg nem támogatná a szigetországot úgy, mint régen, ha visszaköltözhetne a Fehér Házba. „Majdnem elvették a chipiparunk 100 százalékát – mondta Trump a Bloombergnek adott interjújában. Ezt nem lett volna szabad hagyni!”

Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Újabb célpontot talált magának a volt elnök
Fotó: Donald Trump kampányoldala

A tajvani elit egyes köreiben a Guardian - a Trump kijelentését értékelő tajvani reakciókat összefoglaló - cikke szerint ahhoz hasonlítják ezt a nyilatkozatot, mint amikor egy gengszter védelmi pénzt kér egy vendéglőtől azért, hogy ne hagyja, azt más gengszterbandák szétverjék.

A félvezetőipar biztonsági garancia is

Az Egyesült Államok a legfontosabb partnere Tajvannak abban, hogy a pekingi rezsim ne tegye rá a kezét az országra. Ott nem úgy látják, hogy bármit elvettek volna az Egyesült Államoktól. Igaz, hogy a legfejlettebb chipek 90 százaléka Tajvanon készül, ám ennek megrendelői a legnagyobb amerikai cégek, mint az Apple, vagy az Nvidia. Utóbbi cég pedig a mesterséges intelligencia (MI) modelljeinek futtatásához szükséges chipjei iránti keresletnek köszönhetően június közepén a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalatává vált. Egy részvényének értéke akkor 136 dollárra emelkedett, így a piaci értéke 1200 billió (1 billió=1000 milliárd) forint volt, ami a komplett magyar GDP tizenkilencszerese. 

Tajvan egyszerűen legyőzte a piaci versenyben a világ többi országát – mondta Raymond Kuo, az amerikai Rand Corporation kutatóintézet politológus szakértője.

A siker titka az állandó kutatás és fejlesztés, illetve a gyártásban a magasan képzett szakembergárda. Ezt a társadalmi csoportot az országos átlagnál jóval magasabb fizetésekkel becsülik meg. Emellett Tajvanon jóval kisebb a munkavállalók szakszervezeti szervezettsége, mint az USA-ban vagy más országokban.

Volt egy próbálkozás

A PhD-szinten képzett fejlesztők mellett pótolhatatlan az a gazdasági háttéripar, ököszisztéma is, ami a félvezetésgyártás köré kiépült a szigetországban – mondta Kuo.

Harminc-negyven évet szántak rá, hogy mindezt létrehozzák, amit nem lehet ripsz-ropsz helyettesíteni, és másolni is csak alig.

A világ kapott egy ízelítőt abból, mit jelent a chiphiány, amikor a koronavírus-járvány idején az autókba való – egyébként a Tajvanon készülőkhöz képes buta – félvezetők hiánya miatt akadozott az autógyártás, ez pedig az eladásokat is visszavetette, miközben jelentős drágulást is eredményezett. Részben ennek nyomán főként ottani vállalatok megpróbálták nemzetközi szinten diverzifikálni a termelésüket, ám nem sok sikert értek el. A legnagyobb vállalat, a TMSC egyebek mellett az Egyesült Államok Arizona nevű államában próbálkozott. A pénzt nem sajnálták: 65 milliárd dollárt költöttek három üzemre. A tajvani modellt azonban az említett feltételek hiánya miatt nem tudják lemásolni. Az amerikai gyártás költségei sokkal magasabbak a szigetországban megszokottnál.

Tajvanon úgy tekintenek a pótolhatatlan félvezetőgyártásukra, mint az ország biztonsági garanciájára. Úgy vélik, hogy a világ túlnyomó része nem szeretné, ha ez az ipar a szigetország esetleges megszállásával Kína kezébe kerülne. Ugyanis elképesztő zsarolópotenciált adna ez az autoriter pekingi vezetésnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Beütött a krach a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 21. 09:59
Nem elég a szombati közel 10 forintos áremelkedés, a jövő héten további drágulásra számíthatunk.
Makro / Külgazdaság Ez a magyar kománynak is rossz hír – meggyötrik az amerikai vámok a német autógyártókat
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 17:31
Az amerikai vámok csak áprilisban mintegy 500 millió euró többletköltséget okozhattak a német autóiparnak – közölte Hildegard Müller, a német autóipari szövetség (VDA) vezetője a Funke médiacsoportnak adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Sokakat meghökkentésre késztető üzenetet küldött Luxemburgból Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:54
A nemzetgazdasági miniszter szerint a pénzügyek stabil lábakon állnak, a nemzetközi bizalom töretlen, a 2026-os költségvetési hiányt 3,7 százalékon tartják.
Makro / Külgazdaság GKI: Az idei kormányzati várakozások nem állnak a realitás talaján
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:33
A gazdaságkutató részletes elemzést tett közzé arról, miért nem fenntartható a 2026-os költségvetés.
Makro / Külgazdaság Nem kell harakirit elkövetniük a japánoknak, de azért még nem múlt el a veszély
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 10:06
Féléves mélypontra esett a távol-keleti szigetország fogyasztóiár-indexe, de az élelmiszerek nélküli áremelkedés gyorsult.
Makro / Külgazdaság Óriási drágulás köszönt be a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:48
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal, a gázolaj ára bruttó 9 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Fellélegezhetnek a németek?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:18
Csökkentek az ipari termelői árak májusban.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: A gazdaság nem bírja sokáig a nyomást
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:05
A Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy mit gondol a friss bérstatisztikáról.
Makro / Külgazdaság „Ezeket kilakoltatnák” – Orbán Viktor az adósokról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:37
A miniszterelnök az állami médiában fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Levágják a svájciak aranytojást tojó tyúkját?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:22
Nagyot esett a független európai állam óraexportja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG