5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 22,5 százalékos novemberi fogyasztóiár-indexszel „sikerült” magunk mögé utasítanunk az októberben e tekintetben még előttünk tanyázott balti államok közül kettőt is. De Európa egészét tekintve is csak kicsit állunk jobban ebben az összevetésben. Ráadásul Magyarország a tekintetben is a vert mezőnyben van, hogy azon négy ország egyike, amelyek inflációja októberről novemberre még emelkedett, a többieké ugyanis már csökkent, vagy legrosszabb esetben stagnált. Annak ellenére siralmas az inflációs teljesítményünk, hogy az annak leszorításáért küzdő Magyar Nemzeti Bank (MNB) nominális kamatszintje a harmadik legmagasabb az irányadó ráták között.

Egy kívülálló akár elégedetten is szemlélheti az európai országok eddig közzétett novemberi inflációs adatait. Míg ugyanis októberben még az ezen mutatót publikált 38 államból 23-ban az egy hónappal korábbinál magasabb volt a pénzromlás, kettőé stagnált, 13-é pedig már csökkent, addig egy hónap alatt nagyot javult a helyzet – derült ki a hétfő estig nyilvánosságra került statisztikákból. Ezek szerint 31 országból már csak négy novemberi éves fogyasztóiár-indexe volt magasabb, mint októberben, ugyancsak négyé nem változott, 23-é viszont már alacsonyabb lett. A legnagyobb, 4,4 százalékpontos zuhanás Hollandiában következett be.

Összességében az előzőekből az olvasható ki, hogy végre-valahára elkezdett csökkenni az infláció, amiben persze a világpiaci energiaárak mérséklődése vastagon belejátszott.

Ezért kezdtük cikkünket azzal, hogy egy kívülálló akár elégedett is lehet. Mi, magyarok azonban nem. Hiszen hazánk egyike annak a négy országnak, ahol az infláció novemberben még felfelé tartott. Ráadásul 

a legnagyobb mértékben, 1,4 százalékponttal nálunk romlott e mutató októberről novemberre, ami azt jelenti, hogy e tekintetben a magyar infláció növekedésének nem akadt párja Európában – ugyanerre nem is olyan régen, két hónappal ezelőtt, szeptemberben volt példa.

Az újabb negatív rekord következtében az összesített rangsorban is romlott a helyezésünk, méghozzá nem is kicsit. Míg októberben még a hazai infláció a hetedik legmagasabb volt Európában, addig novemberben már az ötödik. Azáltal, hogy az egy hónappal korábban még a miénknél magasabb pénzromlást felmutatott balti államok közül kettő, Észtország és Lettország is elénk került.

Azzal, hogy két uniós ország mögé kerültünk, egyszersmind rögzíthetjük azt a sajnálatos tényt, hogy az EU-ban novemberben már Magyarország éves inflációs rátája volt a második legmagasabb. Ami egyúttal azt a kormányzati propagandát is látványosan cáfolja, miszerint az Oroszországgal szembeni uniós szankciók miatt lenne magas az infláció.

De egész Európában is csak háromban romlott jobban a pénz, mint nálunk: a hiperinflációjú Törökországban, valamint Moldovában és az oroszokkal immár csaknem tíz hónapja háborúskodó Ukrajnában. Más kérdés, hogy e trió tagjai kivétel nélkül a csökkenő fogyasztóiár-indexű országok közé tartoztak, aminek eredményeként a közülük legalacsonyabb mutatóval rendelkező ukránok rátája már alig valamennyivel haladja meg a magyart.

A hazai inflációs helyzet azért is elkeserítő, mert a jegybankok közül az MNB kamata a harmadik legmagasabb – akár a 13 százalékos jegybanki alapkamatot, akár az ahelyett október közepétől irányadóvá előlépett 18 százalékos egynapos betéti kamatot nézzük. Ám a jelek szerint még ez utóbbi sem elegendő a pénzromlás fékezéséhez. (Persze jól tudjuk, hogy önmagában a jegybank nem tud sikert elérni, ahhoz kellhet a központi költségvetés ráutaló magatartása is, amely például a kiadásai mérséklésével, urambocsá’ adócsökkentéssel járulhat hozzá az infláció hűtéséhez.)

Annak ellenére is megtartotta az MNB az ebben az összevetésben már hónapok óta meglévő harmadik pozícióját, hogy nem kevesebb, mint nyolc ország jegybankja is kamatemelést hajtott végre. Miközben feleannyian, azaz négyen már elérkezettnek látták az időt a monetáris lazításra, ami Norvégia és Albánia esetében az infláció csökkenésének és vélhetően az inflációs várakozások mérséklődésének tudható be. Nem úgy Moldovánál és Törökországnál, ahol a kiugró pénzromlási adatok nem feltétlenül indokolják a központi banki szigor enyhülését – de ez külön cikk témája lehetne.

Annak, hogy Magyarország esetében a 13 vagy a 18 százalékos kamatot használjuk-e, abban az összevetésben van jelentősége, amely az infláció és a kamatok közötti különbségeket mutatja.

Írni sem kell külön, hogy a 18-as számot használva jobb a helyzet. Igaz, a lakossági állampapírok – jelesül a legújabb kedvenc, az öt- és hétéves PEMÁP-ok 11,75 százalékos – kamatai úgy tűnik, inkább a 13 százalékos MNB-alapkamathoz igazodnak. Ami persze még jól is elsülhet, magyarul hozhat reálkamatot a jelenleg vásárlóknak, amennyiben az inflációt sikerül 2023 végére az állampapír-kamatszintek alá vinni, hovatovább egyszámjegyűvé – ahogy azt Orbán Viktor Matolcsy Györgytől kérte, Varga Mihálynak pedig megparancsolta.

Más kérdés, hogy jelenleg korántsem ebbe az irányba mennek a folyamatok, az üzemanyagár-stop eltörlése 2-2,5 százalékpontot tehet rá a novemberi inflációs adatra. Hogy pontosan mennyit, arra most egy hónapig kell várni, a Központi Statisztikai Hivatal ugyanis az újév miatt a szokásosnál pár nappal később teszi közzé előző havi adatait, 2023. január 13-án.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG