5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Moszkva titkosszolgálati háborúja a Nyugat ellen 1917 decemberében, a bolsevik titkosrendőrség felállításával kezdődött, és ez a küzdelem soha nem ért véget. Walton egyik legvészjóslóbb következtetése az, hogy a Nyugatnak Oroszország-problémája van, nem pedig Putyin-problémája. Káncz Csaba jegyzete.

Még mindig nem tudni, mennyire közel került a világ az atomháborúhoz 1983 novemberében. A Kreml riadókészültségbe helyezte a kelet-németországi atombombázókat, amely már magában foglalta az „előkészületeket az atomfegyverek azonnali bevetésére”. Minden jel szerint Moszkva félreértelmezte az akkor folyamatban lévő „Able Archer 83” fedőnevű NATO-hadgyakorlatot.

Gordijevszkij segített

Az viszont tudott, hogy a KGB tájékoztatta londoni rezidentúráját, hogy az amerikai és a NATO-erők – a hadgyakorlatok leple alatt – első nukleáris csapásra készülhetnek. Oleg Gordijevszkij, egy Londonban szolgáló KGB-tiszt azonnal továbbította ezeket az üzeneteket az MI6-es tartótisztjének.

Titkos üzenete segített meggyőzni Londont, majd Washingtont arról, hogy Moszkva paranoiáját komolyan kell venni. A NATO-gyakorlatok utáni héten Ronald Reagan elnök feljegyezte naplójában a Kreml megnyugtatásának fontosságát, és Calder Walton új könyve szerint „gyakorlatilag egyik napról a másikra felhagyott a gonosz birodalmáról szóló retorikájával”.

Az új könyv a hidegháborúval kapcsolatos ismereteinkhez is időszerű kiegészítést jelent. Egyre fontosabb ugyanis, hogy levonjuk a tanulságokat az utolsó szuperhatalmi patthelyzetből, amikor belecsúszunk egy újabba.

De a hidegháború átfogó történetét még meg kell írni. Sok archívum eddig zárva maradt, vagy csak most nyitják meg.

Márpedig a hírszerzés szerepének figyelmen kívül hagyása foghíjas történelem-képet eredményez, amint azt Christopher Andrew a hírszerzés történetéről öt éve írt átfogó munkájában bemutatta. Ez különösen igaz a hidegháborúra. Walton, aki egykor Andrew tanítványa volt, most átveszi a stafétabotot.

A titkosszolgálati háború sosem ért véget? Fotó: Depositphotos
A titkosszolgálati háború sosem ért véget? Fotó: Depositphotos

Permanens forradalom

Walton friss könyvében bemutatja, hogyan kezdődött el Moszkva titkosszolgálati háborúja a Nyugat ellen, amikor Lenin 1917 decemberében felállította a bolsevik titkosrendőrséget (Cseka), és rámutat arra is, hogy ez a küzdelem valójában soha nem ért véget. A névváltoztatások ellenére az orosz állambiztonság és hírszerzés több, mint egy évszázada figyelemreméltóan folyamatosan működik „állam az államban” alapon.

Ez idő alatt folyamatosan tökéletesítette azokat az „aktív intézkedéseket”, amelyekről sokan csak mostanában szereztek tudomást – köztük a dezinformáció, a választási beavatkozás, a mérgezések, a provokátor ügynökök („agents provocateur”) és a hosszú távú alvó ügynökök („illegálisok”). Jellemző, hogy a Nyugat-ellenes műveletek még akkor is erősödtek, amikor az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok javulni látszottak: így a második világháború alatt, a hidegháborús enyhülés idején és a Szovjetunió összeomlása után.

A múlt században Washington és London csak nagyon lassan vette komolyan az orosz fenyegetést. „A második világháború előestéjén – jegyzi meg Walton –, a szovjet hírszerzés több friss diplomást szerzett meg magának a brit egyetemeken, mint a brit hírszerző szolgálat”.

Az Egyesült Királyság külügyminisztériuma megtiltotta a Szovjetunió elleni kémkedést, miután Moszkva 1941-ben csatlakozott a Szövetségesekhez. Az USA a következő évben létrehozta első humán erőforrásra alapozott hírszerző szolgálatát, de alapítója, Bill Donovan inkább arra összpontosított, hogy megnyugtassa szovjet kollégáit, mintsem hogy szembeszálljon velük.

Az 1949-es szovjet nukleáris kísérlet aztán kérlelhetetlenül megmutatta, milyen sikeresek is voltak a szovjet atomkémek. Washington hirtelen ráébredt felelőtlenségére, de az ezt követő boszorkányüldözés válogatás nélkül zajlott, és ezért kontraproduktív volt.

Noha a szovjet fenyegetés valós volt, de a legtöbb, amit Joe McCarthy szenátor mondott róla, hamis. Az általa megnevezett 159 személy közül csak 9-ről erősítették meg később (a jelfelderítés és a szovjet archívumok alapján), hogy szovjet ügynökök voltak.

Walton nem hirdet győztest, de a hírszerzési háború hosszú szakaszaiban egyértelműen a Szovjetunió tett szert előnyre: egészen az 1960-as évek közepéig, amikor az utolsó „Cambridge-i Ötöst” leleplezték, majd az 1980-as évek közepétől, amikor beszervezték Aldrich Ames CIA-tisztet. Gordijevszkij személye egy ideig csak azért volt védett, mert az MI6 nem volt hajlandó megosztani személyazonosságát a CIA-val.

A moszkvai siker egyrészt a hírszerzésre fordított erőforrásoknak, másrészt a verseny „aszimmetriájának” volt köszönhető: a zárt társadalmak könnyebben kémkedhetnek a nyílt társadalmakban, mint fordítva. A KGB gyakran felülkerekedett annak ellenére, hogy többször meglepően hanyagul dolgoztak - például ugyanazt a futárt használták különböző ügynökökhöz a Manhattan projektben.

Tanulságok a Nyugat számára

De milyen tanulságokat lehet levonniuk a nyugati döntéshozóknak? Walton egyik legvészjóslóbb következtetése az, hogy a Nyugatnak Oroszország-problémája van, nem pedig Putyin-problémája.

Putyin leváltása valószínűleg még rosszabb forgatókönyvhöz vezetne. Walton érvei a változatlan orosz titkosszolgálatról a tragikus elkerülhetetlenség érzését kelti.

Walton azzal érvel, hogy a McCarthyizmus tragédiája korlátozható lett volna, ha az amerikai vezetők többet osztanak meg arról, amit a szovjet kémkedésről tudnak. Provokatív módon azt állítja, hogy a nyílt forráskódú információk növekedése napjainkra már csak egy „rést” hagy a titkos hírszerzés számára. A titkosszolgálati háború folytatódik, de szerinte „a titkosszolgálatok kora véget ért”.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG