5p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Washington célzott szankciókkal és üzenetekkel destabilizálja Eurázsia kulcsállamainak pénzügyi rendszerét. Ebben a pattanásig feszült helyzetben elfogyott az amerikai türelem a magyar miniszterelnök kettős geopolitikai játszmája irányába.
Orbán Viktor és Donald Trump a NATO brüsszeli csúcsértekezletén 2018. júliusában. Képkivágás a csoportképből - eredeti kép: MTI Fotó - Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

Az eurázsiai tengely és Washington között hónapok óta forrongó kapcsolat a jelek szerint egy katarzis küszöbén áll. Ne felejtsük, hogy a januárban bejelentett amerikai Nemzetvédelmi Stratégia Kínát és Oroszországot nevezte meg az Egyesült Államok fő ellenségének. A Fehér Ház azóta kereskedelmi szankciókat vezetett be Peking ellen, augusztus 8-án pedig újabb gazdasági szankciókat Moszkva ellen. Márpedig az újkori történelem egyik tanulsága, hogy a kereskedelmi és a katonai konfliktusok kéz-a-kézben járnak.

Izzik a peremvidék

Az eurázsiai tengely déli peremén három befolyásos ország pénzügyi rendszerét is destabilizálja Washington célzott intézkedésekkel és üzenetekkel. Vessünk ezekre egy közelebbi pillantást:

  • Pakisztán esetében a rúpiát tavaly december óta négyszer értékelték le és értékének a negyedét vesztette el a nyugati devizákkal szemben. A világ hatodik legnépesebb országának pénzügyi rendzsere recseg-ropog, a devizatatartalékok olyan alacsony szintre estek, hogy kevesebb, mint két havi importot fedeznek. Az ország gazdasága eközben a Washington és Peking közötti konfliktus csataterévé vált.
    A július 25-én megválasztott új kormány annak a határára jutott, hogy az IMF-hez fordul és sajtójelentések szerint 12 milliárd dollárt szeretne kérni a Valutaalaptól. Ekkor jött a hidegzuhany: Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Washington „lenullázhatja” a pakisztáni kérést, hiszen az segítené Pakisztánt abban, hogy visszafizesse adósságát Kína felé. Kína „Egy Övezet Egy Út” projektjének egyik kiemelt szakasza a 60 milliárd dolláros „Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó”, márpedig annak megvalósítása sérti az USA stratégiai érdekeit. Mindezen fejleményektől nem függetlenül Pakisztán és Oroszország a múlt héten katonai együttműködési megállapodást kötött.
  • A geopolitikai érdekek Irán esetében is mindent felülírnak. A nemzetközi jogot semmibe véve és a nemzetközi közösséget arcul csapva Trump elnök májusban felmondta az Iránnal 2015-ben kötött nemzetközi nukleáris megállapodást (JCPOA). A múlt héten a Fehér Ház aztán egyoldalú szankciókat vezetett be Teherán ellen, amely tovább fokozza a társadalmi és politikai feszültséget a perzsa államban. Míg a tavalyi év végén egy dollár még 42 000 riált ért, addigra a szabadpiacon a keresztárfolyam mára 100 ezer riálra zuhant.
  • Törökország esetében a múlt pénteki riál-vihar közepette jelentette be a Fehér Ház a vámtételek drasztikus emelését a török acél- és alumínium termékekre. Ankara az utóbbi időszakban határozottan közelebb sodródott az eurázsiai tengelyhez, ráadásul összeakasztotta a bajszát Washingtonnal Szíriában a kurd kérdés kapcsán. Erdogan elnök múlt szerdán bejelentette, hogy Ankara úgynevezett panda-kötvényeket fog kibocsátani, amelyet dollár helyett jüanban fognak leszámítolni. A hétvégén pedig azzal fenyegette meg Washingtont, hogy új szövetségeseket fog keresni.

Konyec a pávatáncnak

Ebben a pattanásig feszült helyzetben érezhetően fogy az amerikai türelem a magyar miniszterelnök kettős játszmája irányába. Tavaly nyáron a tekintélyes Politico már idézte a budapesti amerikai követség egy korábbi tisztviselőjét, miszerint

„Súlyos aggodalom van azzal kapcsolatban, hogy az oroszok Magyarországot lényegében előretolt helyőrségként használják a NATO és az EU területén”.

Idén tavasszal aztán az egyik hazai ellenzéki párt külügyi vezetője írta meg, hogy „Nyugati diplomáciai körökben gyakori téma, hogy a pénzforrások mögött, amelyek révén Orbán oligarchái Macedóniában, Szlovéniában s egyebütt szélsőjobbos médiavilágot teremtenek, bizony Moszkva áll”.

Káncz Csaba

A Wall Street Journal aztán múlt pénteken bombát robbantott. A lap beszámol arról, hogy „a magyar kémelhárítás nemrégiben rá akart állni egy ismert orosz hírszerzőre, aki éppen belépett az országba, ám a budapesti központ nem engedélyezte a műveletet. De ebben beavatottak szerint nincs semmi meglepő, mert az orosz titkosszolgálat már egy ideje ugródeszkaként használja Budapestet a Nyugat elleni tevékenységhez. Az amerikai és európai illetékesek hiába tiltakoznak a kormánynál, amely szerintük közelebb áll az orosz elnökhöz, mint hozzájuk.”

Nos, az amerikai pénzügyi körök vezető lapja világos üzenetet küldött. Ezek után már csak az a kérdés, hogy Washington és az IMF mit lépne egy olyan magyar pénzügyi válság megismétlődésekor, mint amelyet pontosan 10 éve tapasztaltunk meg.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az OECD-ben már látják az alagút végét
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 17:28
 Jelentősen lassult az infláció augusztusban.
Makro / Külgazdaság A kormánynak semmi dolga az euróárfolyammal, közölte Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 16:23
Ez a jegybank ügye, a kormánynak nincs árfolyamcélja, hangzott el a kihelyezett kormányülés helyszínén tartott rendhagyó Kormányinfón. Ezer eurós minimálbért viszont reálisnak lát a kormány.
Makro / Külgazdaság Az Orbán-kormány Kína oldalára állt az uniós büntetővámok ügyében
Privátbankár.hu | 2024. október 3. 13:21
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megerősítette, hogy a magyar kormány nemmel fog szavazni a kínai autókra kivetendő uniós büntetővámokra.
Makro / Külgazdaság Az év végi bevásárlási szezon árait befolyásolhatja a sztrájk
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:48
Sztrájkba léptek a legnagyobb amerikai kikötők dolgozói, ami komoly fennakadásokat okoz az év vége előtti áruszállításokban. A történet vége a karácsonyi árak növekedése lehet.
Makro / Külgazdaság Donald Trump alig várja, hogy rendet csinálhasson a világon
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 12:07
Donald Trump nem éppen fiatal kora ellenére egy fiatal kobra reflexével csap le minden lehetőségre, amiről úgy gondolja, hogy javítja elnökké választását novemberben. Ilyen az iráni légi csapás is.
Makro / Külgazdaság Csúcstalálkozó lesz az utolsó pillanatban: újabb fejezet kezdődhet az autópiaci csetepatéban
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 11:33
A BMW a német kancellárhoz fordult. 
Makro / Külgazdaság Összecsaptak a másodhegedűsök, kár, hogy senkit sem érdekelt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 10:55
A politikai megmondóemberek azt emelik ki az amerikai elnökválasztás alelnökjelöltjeinek vitájából, hogy kulturált, konstruktív stílusban folyt. Donald Trump korszakában ez is eredmény.
Makro / Külgazdaság Elérheti a lélektani határt a benzin ára Magyarországon, ha bejön ez a jóslat
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:55
A mostani kilátások szerint elképzelhető egy olyan forgatókönyv, amelynek örülhet majd minden autós. Azért akadnak kockázatok is. 
Makro / Külgazdaság Teljesen felborult Putyin képlete
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:19
Az oroszok embervesztesége becslések szerint valamivel több mint kétszerese lehet az ukránokénak a felőrlő háborúban, aminek finanszírozására Moszkva még több pénzt szán jövőre, mint idén.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést hívtak össze az iráni támadás miatt
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 07:17
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa összeül az Izrael elleni iráni támadás miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG