5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Washington célzott szankciókkal és üzenetekkel destabilizálja Eurázsia kulcsállamainak pénzügyi rendszerét. Ebben a pattanásig feszült helyzetben elfogyott az amerikai türelem a magyar miniszterelnök kettős geopolitikai játszmája irányába.
Orbán Viktor és Donald Trump a NATO brüsszeli csúcsértekezletén 2018. júliusában. Képkivágás a csoportképből - eredeti kép: MTI Fotó - Miniszterelnöki Sajtóiroda / Botár Gergely

Az eurázsiai tengely és Washington között hónapok óta forrongó kapcsolat a jelek szerint egy katarzis küszöbén áll. Ne felejtsük, hogy a januárban bejelentett amerikai Nemzetvédelmi Stratégia Kínát és Oroszországot nevezte meg az Egyesült Államok fő ellenségének. A Fehér Ház azóta kereskedelmi szankciókat vezetett be Peking ellen, augusztus 8-án pedig újabb gazdasági szankciókat Moszkva ellen. Márpedig az újkori történelem egyik tanulsága, hogy a kereskedelmi és a katonai konfliktusok kéz-a-kézben járnak.

Izzik a peremvidék

Az eurázsiai tengely déli peremén három befolyásos ország pénzügyi rendszerét is destabilizálja Washington célzott intézkedésekkel és üzenetekkel. Vessünk ezekre egy közelebbi pillantást:

  • Pakisztán esetében a rúpiát tavaly december óta négyszer értékelték le és értékének a negyedét vesztette el a nyugati devizákkal szemben. A világ hatodik legnépesebb országának pénzügyi rendzsere recseg-ropog, a devizatatartalékok olyan alacsony szintre estek, hogy kevesebb, mint két havi importot fedeznek. Az ország gazdasága eközben a Washington és Peking közötti konfliktus csataterévé vált.
    A július 25-én megválasztott új kormány annak a határára jutott, hogy az IMF-hez fordul és sajtójelentések szerint 12 milliárd dollárt szeretne kérni a Valutaalaptól. Ekkor jött a hidegzuhany: Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Washington „lenullázhatja” a pakisztáni kérést, hiszen az segítené Pakisztánt abban, hogy visszafizesse adósságát Kína felé. Kína „Egy Övezet Egy Út” projektjének egyik kiemelt szakasza a 60 milliárd dolláros „Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó”, márpedig annak megvalósítása sérti az USA stratégiai érdekeit. Mindezen fejleményektől nem függetlenül Pakisztán és Oroszország a múlt héten katonai együttműködési megállapodást kötött.
  • A geopolitikai érdekek Irán esetében is mindent felülírnak. A nemzetközi jogot semmibe véve és a nemzetközi közösséget arcul csapva Trump elnök májusban felmondta az Iránnal 2015-ben kötött nemzetközi nukleáris megállapodást (JCPOA). A múlt héten a Fehér Ház aztán egyoldalú szankciókat vezetett be Teherán ellen, amely tovább fokozza a társadalmi és politikai feszültséget a perzsa államban. Míg a tavalyi év végén egy dollár még 42 000 riált ért, addigra a szabadpiacon a keresztárfolyam mára 100 ezer riálra zuhant.
  • Törökország esetében a múlt pénteki riál-vihar közepette jelentette be a Fehér Ház a vámtételek drasztikus emelését a török acél- és alumínium termékekre. Ankara az utóbbi időszakban határozottan közelebb sodródott az eurázsiai tengelyhez, ráadásul összeakasztotta a bajszát Washingtonnal Szíriában a kurd kérdés kapcsán. Erdogan elnök múlt szerdán bejelentette, hogy Ankara úgynevezett panda-kötvényeket fog kibocsátani, amelyet dollár helyett jüanban fognak leszámítolni. A hétvégén pedig azzal fenyegette meg Washingtont, hogy új szövetségeseket fog keresni.

Konyec a pávatáncnak

Ebben a pattanásig feszült helyzetben érezhetően fogy az amerikai türelem a magyar miniszterelnök kettős játszmája irányába. Tavaly nyáron a tekintélyes Politico már idézte a budapesti amerikai követség egy korábbi tisztviselőjét, miszerint

„Súlyos aggodalom van azzal kapcsolatban, hogy az oroszok Magyarországot lényegében előretolt helyőrségként használják a NATO és az EU területén”.

Idén tavasszal aztán az egyik hazai ellenzéki párt külügyi vezetője írta meg, hogy „Nyugati diplomáciai körökben gyakori téma, hogy a pénzforrások mögött, amelyek révén Orbán oligarchái Macedóniában, Szlovéniában s egyebütt szélsőjobbos médiavilágot teremtenek, bizony Moszkva áll”.

Káncz Csaba

A Wall Street Journal aztán múlt pénteken bombát robbantott. A lap beszámol arról, hogy „a magyar kémelhárítás nemrégiben rá akart állni egy ismert orosz hírszerzőre, aki éppen belépett az országba, ám a budapesti központ nem engedélyezte a műveletet. De ebben beavatottak szerint nincs semmi meglepő, mert az orosz titkosszolgálat már egy ideje ugródeszkaként használja Budapestet a Nyugat elleni tevékenységhez. Az amerikai és európai illetékesek hiába tiltakoznak a kormánynál, amely szerintük közelebb áll az orosz elnökhöz, mint hozzájuk.”

Nos, az amerikai pénzügyi körök vezető lapja világos üzenetet küldött. Ezek után már csak az a kérdés, hogy Washington és az IMF mit lépne egy olyan magyar pénzügyi válság megismétlődésekor, mint amelyet pontosan 10 éve tapasztaltunk meg.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG